środa, 21 grudnia 2016

drób - jaki kupować i dlaczegoŚwięta tuż tuż. I już czas na kupowanie drobiu na świąteczny stół.
U jednych będą to indyki, u innych gęsi, kaczki lub kurczaki.
Pytanie, gdzie je kupić?
Może lepsze będą kupione gdzieś na targu, od „baby”. Bo te sklepowe to hormonami i antybiotykami faszerowane....
Ech... te mity i legendy..
Może kiedyś tak było. Dzisiejsza hodowla wygląda troszkę inaczej.
Kurczaki nie dostają hormonów. Jest to niedopuszczalne, niepotrzebne i drogie.


Kurczaki szybko rosną, ponieważ została wyhodowana nowa rasa. Ale nie poprzez modyfikacje genową, ale przez dopuszczanie do rozrodu / rozmnażania ptaków z pożądanymi cechami, a nie dopuszczanie do rozmnażania posiadających cechy niepożądane. Są stada zarodowe kurczaków, gdzie te z wybranymi cechami wiodą słodkie życie.
Kurczaki nie dostają antybiotyków „dla zabawy”, jeżeli dostają to pod specjalnym nadzorem weterynarza opiekującego się hodowlą.
Kurczak po otrzymaniu antybiotyków, przez 14 dni (tyle czasu organizm oczyszcza się z pozostałości antybiotyku) ma okres ochronny. W tym czasie nie może trafić do ubojni.


Jednak, dotyczy to tylko standardowych kurczaków. Nie dotyczy to kurczaków zagrodowych, które wiodą lepsze życie (mniejsza ilość ptaków na metr kwadratowy, oraz dostęp do wybiegu na świeżym powietrzu), niż ich „zwykli” koledzy. Kurczak zagrodowy, który przyjmował antybiotyk przestaje być kurczakiem zagrodowym.
Na rynku jakiś czas temu pokazały się kurczaki kukurydziane, które są kurczakami standardowymi, karmionymi paszą składającą się w pewnej części z kukurydzy (producent zarzeka się, że bez kukurydzy modyfikowanej genetycznie).
Mimo, że są droższe od zagrodowych, są kurczakami standardowymi.
Czym się różni kurczak standardowy od zagrodowego?
Kurczak zagrodowy żyje chwilę dłużej.
Ten standardowy ma inną budowę ciała, wynikającą z mniejszej ruchliwości (większe zagęszczenie na metr kwadratowy i brak wolnego wybiegu) i szybszego przyrostu wagi.
Mięso ma inną strukturę.


Zdecydowanie lepiej jest kupować, kurczaka zagrodowego.
No, ale drób to nie tylko kurczaki, ale również indyki, kaczki i gęsi. I tu dobra wiadomość. Indyki, kaczki i gęsi wymagają lepszych warunków hodowli niż kurczak standardowy. Muszą mieć wybieg, nie da się ich ścisnąć w kurniku.
Gdy kupimy dób zapakowany firmowo, nie myjmy go. Ewentualne „bakterie” zginą podczas gotowania, a myjąc go pod zimna wodą, rozchlapujemy wodę z bakteriami wokoło.
Jeżeli kupimy drób nie pakowany, szczególnie na targu, trzymany w „różnych” warunkach, można umyć, ale uważając, aby nie rozchlapywać wody. Myjemy z brudu (piasek, kurz...) a nie z ewentualnych „bakterii”. Ich zimną wodą, bez płynu nie zmyjemy. A jak tu umyć kurczaka płynem do mycia garów.
O Drobiu: kurczakach zagrodowych, indykach... rozmawialiśmy podczas dwóch spotkań/warsztatów, w których niedawno miałam przyjemność uczestniczyć.
Podczas warsztatów przygotowywaliśmy dania z kurczaka i indyka.
Warsztaty prowadzili:


Andrzej Polan - Kurczak Zagrodowy – na zaproszenie marki Zagrodowy.


Drugie na zaproszenie Krajowej Rady Drobiarstwa prowadzili Jakub Steuermark i Marek Kropielnicki.


Mięso drobiowe to mięso z kurcząt, kur, indyków, kaczek, gęsi lub perliczek. W zależności od pochodzenia mięsa możemy wyróżnić gatunki niskotłuszczowe (kurczak, indyk) oraz tłuste (gęś, kaczka).
Mięso drobiowe stanowi źródło witamin z grupy B: niacyny, niezbędnej do prawidłowego funkcjonowania mózgu oraz kwasu pantotenowego (czyli koenzymu A), który bierze udział w przemianach metabolicznych w organizmie. Mówiąc o korzystnym aspekcie żywieniowym drobiu, warto zwrócić uwagę na gatunki chude – indyka i kurczaka. Dlaczego? Przede wszystkim, ich mięso stanowi źródło pełnowartościowego białka, przy jednoczesnej niskiej zawartości tłuszczu – zwłaszcza nasyconych kwasów tłuszczowych, których spożycie należy ograniczać. Jest to mięso lekkostrawne i delikatne, można je przyrządzać stosując różne techniki kulinarne.”
Nie zapominajmy, że tłuszcz gęsi jest zdrowym tłuszczem :)
A tłusta gąska lub kaczuszka może nie jest najzdrowsza ale za to jest pyszna.
Dania przygotowane z Adamem Planem. 


Dania przygotowane z Jakubem Steuermark i Markiem Kropielnickim.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz