poniedziałek, 28 sierpnia 2017

Polka 2016 ze Srebrnej Góry w Lidlu


Od poniedziałku (28 sierpnia 2017) w Lidlu nowa oferta win „klasyka ma smak”

Bardzo mocnym jej punktem są trzy wina znane już z zeszłorocznej oferty. Teraz pojawiają się w nowym roczniku 2016. Polka, bo nich mowa, dostępne będą w trzech wersjach białej, różowej oraz czerwonej.


Winnica Srebrna Góra, bo to właśnie z niej pochodzi Polka, znajduje się w granicach administracyjnych Krakowa. 


Na łagodnym, zalesionym wzgórzu stoi kościół i klasztor OO Kamedułów. I właśnie w tym miejscu, kilkusetletnia historia splata się z teraźniejszością. Winnice na Wawelskim wzgórzu rosły już na przełomie IX i X wieku. 


Kameduli na Srebrnej Górze swoją winnice założyli w XVII wieku i w szczątkowej formie przetrwały za murami klasztornymi do dziś. Wprawdzie Ojcowie i Bracia dziś już wina nie robią, zadowalają się tylko sokami. Ostatnie wino powstało tu w 1995 roku i zrobił je nieżyjący już ostatni wincerz brat Doroteusz. Od tamtej pory obowiązuje prohibicja, braciom nie wolno produkować ani spożywać wina. Na szczęście kilka lat temu nastąpił przełom, miejsce to wypatrzyli obecni właściciele winnicy i rozpoczęli starania o odtworzenie w tym miejscu uprawy winorośli. 


A łatwo nie było. Kameduli żyją w nieco wolniejszym tempie niż my. Poznawanie się, rozmowy, przekonywania trwały kilka lat. W końcu w 2005 roku sprawy zaczęły się konkretyzować, a w 2007 roku najwyższe władze zakonu wyraziły zgodę na dzierżawę klasztornych gruntów z przeznaczeniem na winnicę, oraz części zabudowań gospodarczych na winiarnię. 


Prace mogły ruszyć i wiosną 2010 roku posadzono pierwsze sadzonki winorośli.
Obecnie jest to jedna z największych winnic w Polsce. W sumie obejmuje 24 hektary. Stara winnica, ta na Srebrnej Górze i nowa oddalona od niej o 2 kilometry w Przegorzałach mają po 12 hektarów.


Dominują tu charakterystyczne dla regionu gleby wapienno-gliniaste oraz lessowe o optymalnej strukturze i nawodnieniu. Południowe i południowo-zachodnie stoki o nachyleniu 15-20 stopni gwarantują doskonałe nasłonecznienie, a naturalną osłonę stanowi Las Wolski. Do najbardziej znanych szczepów uprawianych na srebrnej Górze należą: Riesling, Chardonnay, Pinot Gris, Gewürztraminer, Pinot Noir, Zweigelt, Regent, Seyval Blanc oraz kilka odmian hybrydowych: Regent, Cabernet Cortis, Hibernal, Rondo, Seyval Blanc i Johanniter.
Na zaproszenie Lidla, oraz winnicy Srebrna Góra mieliśmy okazję ją zwiedzić. Oprowadzali nas po niej właściciele Panowie Mirosław Jaxa Kwiatkowski oraz Mikołaj Tyc. Spacer po winnicy, degustacja już dojrzałych winogron (prosto z krzaka), długie opowieści o historii, oraz planach na przyszłość, wspaniałe widoki oraz klimat miejsca pozostaną nam na długo w pamięci.


Finałem spotkania była degustacja trzech Polek z rocznika 2016.


Biała Polka 2016 (półwytrawna), to kupaż z odmian Seyval Blanc, Johanniter, Solaris, Hibernal, Chardonnay, Pinot Gris, Riesling i Traminer. Charakteryzuje się przyjemną kwasowością (6,2 g/l) ale i sporą ilością cukru (7,0 g/l) całość jest dobrze zrównoważona. Dominują czyste aromaty zielonego jabłka, gruszki, ananasa i brzoskwiń tak w nosie jak i w ustach. Bardzo przyjemnie i przyjazne wino. Podawać w temperaturze 10-12 stopni Celsjusza. 


My degustowaliśmy to wino z moskalikami (placki z ugotowanych ziemniaków) z surowym peklowanymi w przyprawach, dzikim łososiem i pstrągiem. Połączenie było bardzo udane. Poza tym wino to idealnie sprawdzi się do sałatek, owoców morza, lekkich dań z ryb lub drobiu.


Różowa Polka 2016 (półwytrawna), to kupaż odmian Zweigelt i Cabernet Cortis. Tu wyczuwamy delikatne aromaty poziomek i truskawek. W ustach przyjemna kwasowość przełamana lekką słodyczą – odpowiednio 7,7g/l kwasu i 7,2 g/l cukru. Dobrze zrównoważone bez goryczki z mineralnym delikatnym posmakiem. Polecamy pić je w towarzystwie sałatek, drobiu, cielęciny oraz deserów. 


My próbowaliśmy go towarzystwie pieczonych buraków skropionych oliwą z suszonymi morelami, podwędzaną kaczką z sosem pomarańczowo czekoladowym i rukolą.


Czerwona Polka 2016 (wytrawna), to kupaż odmian Regent, Rondo, Acolon i Cabernet Cortis. Tu już mało słodyczy, bo tylko 1,1 g/l za to 14,9 g/l kwasu. 10 dni maceracji oraz fermentacja w obniżonej temperaturze daje wino złożone, skoncentrowane i dobrze zrównoważone. Nos jest delikatny, wyczujemy w nim aromaty czereśni oraz czerwonych owoców. Pić w temperaturze 15-16 stopni Celsjusza. Wino polecane do dań z drobiu, wieprzowiny a nawet wołowiny. 


My próbowaliśmy je z polędwicą wołową podduszoną z cebulą w sosie pomidorowym z prawdziwkami. Podaną z kładzionymi kluseczkami. Danie doskonałe, ale tu Polka nie dała jednak rady. Potrawa ją zdominowała.


Podsumowując wszystkie Polki pije się bardzo przyjemnie. Cena jest bardzo przystępna. Dostępność w sklepach podobno większa niż rok temu - mimo wszystko warto się pospieszyć. Warto kupić i próbować. Polecamy i to nie z powodu narodowego patriotyzmu, to są po prostu dobre wina.
Wszystkie Polki w cenie 34,99 zł. Przy czym kupując dwie butelki, cena jest taka sama jak rok temu, czyli 29,99 zł.


Degustowaliśmy i zwiedzaliśmy winnicę na zaproszenie Lidl oraz winnica Srebrna Góra.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz