wtorek, 29 października 2013

I winobranie w winnicy Artus październik 2013Jesień to dziwna pora roku. Większość z nas tęskni za ciepłymi promieniami słońca, za letnim odpoczynkiem i z utęsknieniem marzy o kolejnych wakacjach. Ale jesień, zwłaszcza złota Polska jesień to czas radości. Radość towarzyszy rolnikom podczas zbierania obfitych płodów ziemi, a w tym min. Winiarzom. Polskim Winiarzom. Taka też radość towarzyszyła podczas pierwszego, zatem historycznego winobrania w małej, rodzinnej winnicy Artus w podkarpackich Cieplicach.

Winnica znajduje się w malowniczo położonej, niewielkiej wiosce Cieplice Górne w województwie Podkarpackim. Powstała 3 lata temu, lecz pierwsze nasadzenia pojawiły się znacznie wcześniej. Prowadzą ją Elżbieta i Wiesław Noga wraz ze swoimi dziećmi: Marleną i Damianem. Winnica zajmuje około 10 arów, a nasadzenia obejmują kilka rodzajów winorośli. Celem jest poznanie odmian, które najlepiej sprawdzą się w tej okolicy, a powstałe z nich wina - najlepsze. Zatem możemy znaleźć różne odmiany. 


Z czerwonych są to: Rondo, Regent czy Leon-Millot, 


z białych: Jutrzenka, Seyval Blanc, Bianca oraz kilka krzaków winorośli deserowych.
Ponieważ w okolicy jest to jak na razie jedyna winnica, także szpaki szczególnie ją sobie upodobały – stąd potrzebą okazała się siatka chroniąca dojrzałe jagody przed tymi „szkodnikami”.


Na obecną chwilę zostały zakupione niewielkie tanki ze stali szlachetnej i winiarze uczą się trudnej sztuki wytwarzania wina. 


Poza tym wykorzystuje się także szklane gąsiory do fermentacji poszczególnych odmian. Na efekt końcowy będziemy musieli jeszcze trochę poczekać.
Zatem trzymamy mocno kciuki i życzymy wytrwałości w pracy, oraz mamy nadzieję w niedługim czasie na małą degustację tego zacnego trunku.

2 komentarze: