czwartek, 26 października 2017

Pudding chlebowy - Bread pudding – jak wykorzystać czerstwe pieczywo


  250g czerstwego pieczywa (pszennego, z ziarnami, żytniego),
  250g suszonych bakalii (morele, śliwki, migdały, orzechy, kandyzowana skórka pomarańczy...),
  2 jajka,
  2 łyżki cukru trzcinowego,
  0,5 l mleka*,
  6 łyżeczek masła,
  masło do wysmarowania foremek (6 małych foremek do zapiekania)

Rozdrobnić chleb, zalać mlekiem, wymieszać i odstawić na 15 minut.
Orzechy i migdały posiekać. Bakalie sparzyć wrzątkiem, a następnie pokroić w cienkie paski. Dodać do chleba i wymieszać.


Dodać cukier i roztrzepane lub ubite jajka. Znów bardzo starannie wymieszać.


Foremki wysmarować masłem. Przełożyć do nich masę. Na wierzchu ułożyć kawałek masła.


Wstawić do piekarnika nagrzanego do 170 stopni na około godzinę.
Podawać z lodami.


*podczas warsztatów wykorzystałyśmy mleko, w którym gotował się topinambur na zupę. Ja bym użyła mleka zagotowanego z wanilią.Pudding, według przepisu Juliana Karewicza, przygotowałyśmy podczas warsztatów promujących aplikację Tast&Share. Przepisy zgodne z hasłem nie wyrzucam, czyli jak z odpadów lub produktów z bliskim końcem ważności gotować w stylu gourmand.DZIELIĆ się, aby nie marnować

We współczesnym świecie coraz bardziej widoczne i popularne są trendy związane ze świadomym życiem i świadomym oddziaływaniem na otoczenie – zarówno społeczne, jak i naturalne. Coraz bardziej liczy się ochrona środowiska i ograniczenie wszelkiego marnowania, na które ludzkość w skali światowej nie może sobie pozwolić. Dotyczy to nie tylko marnowania zasobów naturalnych Ziemi (jak np. słodka woda), ale także jedzenia.
Taste&Share to program edukacyjno-informacyjny, którego celem jest zwrócenie uwagi na skalę marnowania żywności. W Polsce jest ona niepokojąco duża - to 52 kg żywności na osobę rocznie (Banki żywności, 2016). To właśnie z tego powodu postanowiliśmy położyć nacisk przede wszystkim na edukację, szerzenie dobrych praktyk oraz inicjowanie działań mających przeciwdziałać marnowaniu żywności.
W Taste&Share będziemy pokazywać nowe rozwiązania w kuchni, nowe sposoby wykorzystania domowych sprzętów, zwracać uwagę na to jak przechowywać żywność i jak gotować z resztek. Razem będziemy wymyślać nowe pomysły i koncepcje, a potem będziemy się nimi DZIELIĆ.Share, czyli care

Kilka lat temu w Niemczech narodził się ruch nazwany „foodsharing”. Jego głównym celem jest zmniejszenie ilości marnowanego jedzenia poprzez przekazywanie sobie wzajemnie produktów, które nie są już nikomu potrzebne, ale nadal są wartościowe i nadają się do spożycia. W Polsce jest to ruch, który dopiero się rozwija – w różnych polskich miastach powstają miejsca, do których można odnieść produkty spożywcze, których nie chcemy czy nie potrzebujemy (np. zostają nam z powodu przeprowadzki albo po imprezie ze znajomymi). Taste&Share wpisuje się w ten właśnie rozwój. Dzięki aplikacji mobilnej Taste&Share dzielnie się produktami będzie jeszcze prostsze!1 komentarz:

 1. super aplikacja! nic tylko się dzielić! a to przecież takie fajne!

  OdpowiedzUsuń