poniedziałek, 5 lutego 2018

Szynka wieprzowa duszona w piwieSzynkę przygotowałam według przepisu z Wielkiej Ilustrowanej Książki Kucharskiej, Heleny Mołochowiec, w tłumaczeniu Wandy Kalinowskiej z 1929 roku.
Książka zawiera przepisy trzech kuchni polskiej, litewskiej i rosyjskiej, dzięki czemu różnią się one od przepisów w popularnych książkach z tego okresu Monatowej, Disslowej, Kiewnarskiej, Gniewkowskiej...
Do przygotowania szynki użyto piwo owsiane, które wówczas było dość popularne, ze względu na powszechną i tanią uprawę owsa. Z owsa produkowano piwo jasne. Obecnie najczęściej są to piwa ciemne, ale jasne też można znaleźć.
Szynka przed duszeniem gotowana jest w sianie, podejrzewam że kiedyś było to dość istotne. Nie były to zwierzęta z tuczu przemysłowego, lecz hodowane w małych gospodarstwach. Świnie te żyły dużo dłużej i mogły czasem mieć "zapaszek", wynikający również ze sposobu przechowywania mięsa. Teraz, gotowanie w sianie nie jest tak ważne, ale na pewno warto :) 

  • szynka wieprzowa (u mnie kawałek o wadze 1,2 kg),
  • 2 garście siana,
  • piwo owsiane (u mnie PINTA Express IPA, 500 ml),
  • 6 ziaren ziela angielskiego,
  • 10 ziaren pieprzu czarnego,
  • 2 listki laurowe,
Szynkę zawinąć w ściereczkę, zawiązać.


Siano włożyć do garnka, na nim ułożyć mięso, zalać zimną wodą. 


Zagotować, zamieszać i drugi raz zagotować.
Mięso wyjąć z serwetki, przełożyć do garnka z grubym dnem. Dodać przyprawy, wlać piwo i dusić do przykryciem do miękkości.
Podawać polane wytworzonym sosem.Podałam z ziemniakami i szpinakiem.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz