niedziela, 21 stycznia 2024

Winnice w regionie tarnowskim - część III

 


Okolice Tarnowa ze względu na swój niepowtarzalny klimat, ukształtowanie terenu oraz korzystne gleby stają się "zagłębiem" winnic. Są to najczęściej małe i stosunkowo nowe przedsięwzięcia.

Winnice w regionie tarnowskim.

Łączy je jedno, wielka pasja i chęć rozwoju ich właścicieli. W trakcie mojego pobytu odwiedziliśmy trzy z nich.Winnica Uroczysko powstała w 20211roku. Usytuowana jest w Janowicach niedaleko Zakliczyna, na południowym zboczu, około 100 metrów powyżej wstęgi przepływającego przez dolinę Dunajca.


Jej powierzchnia to 0,8 hektara, uprawia się w niej różne odmiany winogron, zarówno hybrydy jak i vitis viniferę.
Lokalizacja jest przewiewna, ma dobre nasłonecznienie, odpowiednie temperatury, słowem - wszystko, co sprzyja dobremu dojrzewaniu owoców.Dodatkową atrakcją oprócz degustacji win jest możliwość ich zakupu oraz noclegu na terenie gospodarstwa w pięknym drewnianym domku ze wspaniałym widokiem na okolicę.


Zwiedzając ją warto zwrócić uwagę na rzadko spotykany sposób prowadzenia winnicy. Każda roślina posadzona jest przy osobnym paliku.


Ponieważ zbocze jest silne nachylone, właściciel zdecydował się na taki „dawny” sposób uprawy – nie jest tu możliwa mechaniczna praca, nie doprowadza się tym samym do niepożądanej erozji gruntu.


Winnica Janowice założona w 2013 roku zajmuje powierzchnię 1 hektara ale z niecierpliwością czekamy na obiecane jej powiększenie. Położona jest na południowo – zachodnim stoku w Janowicach koło Tarnowa. Odpowiednie warunki klimatyczne pozwalają na uprawę odmian winorośli klasycznej – vitis vinifera jak również odmian hybrydowych, a niezwykłe położenie winnicy i zapierający dech w piersiach widok naDolinę Dunajca sprawia, że uchodzi ona za jedną z najpiękniejszych winnic w Polsce. Tu również można degustować powstające tu wina oraz zaplanować pobyt w drewnianym domu z widokiem na winnicę oraz okolice.Winnica Dąbrówka założona została w 20210 roku. Położona jest w miejscowości Dąbrówka Szczepanowska na skraju Kotliny Sandomierskiej i Pogórza Zachodnio Karpackiego w Gminie Pleśna, w odległości 12 km od Tarnowa.Południowe usytuowanie stoku o powierzchni 6 ha gwarantuje doskonałe nasłonecznienie krzewów winorośli, a naturalną ich osłonę stanowi las. Ze wzgórz roztacza się przepiękny widok na panoramę Tatr oraz dolinę Dunajca. Uprawia się tu oczywiście białe i czerwone odmiany winorośli w proporcjach 74% odmiany białe i 26% czerwone.
Degustacja tutejszych win w pięknej sali degustacyjnej z rewelacyjnymi widokami na okolicę na pewno dostarczą niezapomnianych przeżyć.Tu również można spędzić krótszy lub dłuższy pobyt w domku lub apartamencie.Absolutnym hitem jest jedna z najnowszych atrakcji Tarnowa - Złoty meleks. Elektryczny pojazd kursuje na regularnych trasach po mieście i okolicznych winnicach (Janowice i Dąbrówka) jest 
to o tyle ważne że po degustacji w winnicy nie trzeba wracać do miasta "na piechotę "Zainteresowanie jest tak duże że w planach jest dokupienie kolejnych pojazdów.


Ciężkowice i okolice zwiedzałam na zaproszenie Tarnowskiego Centrum Inormacji.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz