poniedziałek, 8 stycznia 2024

Ciężkowice i okolice - cześć II


35 kilometrów na południe od Tarnowa znajdziemy kolejną wielką atrakcję dla dużych i małych. Ciężkowice.

Rynek w Ciężkowicach należy do najładniejszych małomiasteczkowych rynków na terenie Małopolski. Elementem charakterystycznym są domy z podcieniami, klasycystyczny ratusz,kapliczka św. Floriana.


Warto zatrzymać się przy ławeczce I. J. Paderewskiego i wysłuchać „Menuet G-dur”.Zabudowa drewniana rynku sprawia, że Ciężkowice znajdują się na

Małopolskim Szlaku Architektury Drewnianej.Niecały kilometr od rynku znajduje się Rezerwat Przyrody Skamieniałe Miasto.

To najbardziej znana i ciekawa atrakcja Pogórza Ciężkowickiego.

Rezerwat zajmuje 15 hektarów, na których rozrzucone są gęsto zgrupowania skał.

Legenda głosi, że to miasto zamienione w kamień. To miejsce od dawna funkcjonowało w świadomości miejscowej ludności jako miejsce tajemnicze, zamieszkiwane przez złe moce. Ci którzy zapuszczali się w to ustronne miejsce opowiadali o fantastycznych kształtach skał przyrównując je do postaci ludzkich, zwierzęcych, wiążąc ich powstanie z niezwykłymi wydarzeniami.

Według dawnych legend, to nie siły przyrody spowodowały powstanie Skamieniałego Miasta, lecz klątwa rzucona na dawnych mieszkańców jako kara za pogwałcenie praw gościnności, którego dopuścił się ówczesny pan Ciężkowic.Pewnego razu przybyła do niego dziewczyna, która zbiegła z niewoli od pana Rożnowa. Dziedzic rożnowski zażądał jej wydania,

a w zamian zaoferował pobliską wieś Kąśną. Zdradzona dziewczyna z rozpaczy skonała, a za karę całe miasto zostało przemienione w

kamień.

W czasie wędrówki po skamieniały mieście możemy podziwiać:wodospad, wąwóz czarownic, czarownicę, cygankę, ratusz, warownię górną i dolną ,skalę z krzyżem, orlą, borsuka, piramidy, lisi wąwóz, basztę Paderewskiego i wiele wiele innych.
4 kilometry dalej kolejna atrakcja - ścieżka w koronach drzew.

Nie jest to kolejna wieża widokowa.Ścieżka w koronach drzew w Ciężkowicach to długa na ponad 1000 
metrów trasa spacerowa. W najwyższy punkcie wznosi się 22 metry nad ziemią.


Znajdują się na niej stanowiska ekologiczno- edukacyjne oraz punkty widokowe, które umożliwiają podziwianie Pasma Brzanki – perełki Pogórza Ciężkowickiego.W sprzyjających warunkach atmosferycznych, można nawet dostrzec panoramę Tatr.


Będąc w Ciężkowicach warto odwiedzić Małopolskie Centrum Edukacji Ekologicznej które jest jednym z elementów dużego projektu „ZIEMIA – WODA –POWIETRZE”, w którego skład wchodzi również przyrodniczo-edukacyjna ścieżka w koronach drzew oraz szlak nietoperzowy.

Sercem Centrum jest interaktywna wystawa „ZIEMIA – WODA – POWIETRZE”, która odkrywa przed zwiedzającymi piękno i wyjątkowość pogórzańskiej przyrody.

Odwiedzając wystawę „ZIEMIA – WODA – POWIETRZE”, każdy będzie miał okazję zdobyć wiedzę na temat intrygującego świata pogórzańskiej przyrody.

Zajrzeć w głąb Ziemi, by odkryć budowę piaskowca ciężkowickiego, a odwiert „Ignacy” doprowadzi nas do złóż wód mineralnych. Piękno i tajemnice ukryte w ciemnych zakamarkach jaskini przyciągną nietoperzowych odkrywców, a ciekawostki o życiu drzew, które trwają niezmiennie w jednym miejscu, zaskoczą niejednego miłośnika przyrody. Wystawa pozwoli wznieść się ponad chmury, by

odbyć fascynującą podróż w kosmos i znaleźć odpowiedzi na pytania: dlaczego Ziemia jest wyjątkowa i skąd się wzięła na niej woda?W Zbonowicach koło Ciężkowic polecam odwiedzić Pszczelą Kuźnię, coś dla ciała i coś dla ducha, dla małych i dużych miłośników pszczół i miodu. Prowadząca ją Pani Bożena wraz z synem Bartłomiejem są właścicielami Pasieki Wędrownej Wantuch, w ramach której pozyskują miody odmianowe, pyłek, pierzgę, kit oraz ziołomiody.

Możemy tu wziąć udział w teoretyczno - praktycznych warsztatach ,,BYĆ BLIŻEJ PSZCZÓŁ’’ Podczas nich dowiemy się

Co w ulu brzęczy? – Poznamy rodzinę pszczelą, dowiemy jakie usługi wykonuje to pszczele przedsiębiorstwo, odkryjemy tajemnice pszczół i dowiemy się, kto tak naprawdę rządzi w ulu.

Poznamy ul jako mieszkanie/dom – dowiemy się, gdzie w ulu są magazyny na miód, pyłek oraz gdzie jest przedszkole dla nowych pokoleń pszczół, poznamy rodzaje uli oraz ich konstrukcję.

Poznamy podstawowe produkty pszczele – dowiemy się, skąd się bierze miód i jakie są jego rodzaje oraz jak trafia do słoika, poznamy inne pszczele wyroby: pyłek, kit, wosk .W trakcie warsztatów wykonamy samodzielnie woskowe świece i mydło z woskiem pszczelim. Oczywiście wizyta a Pszczelej kuźni nie może obyć się bez degustacji pysznych miodów z pasieki Wantuch.


Ciężkowice i okolice zwiedzałam na zaproszenie Tarnowskiego Centrum Inormacji.

C.d.n.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz