sobota, 21 grudnia 2013

Fasola


U niektórych na stole wigilijnym pojawia się ugotowana fasola, między innymi w domu rodzinnym mojego Męża. Bez dodatków. Po prostu fasola jaś ugotowana al dente, żadna rozgotowana.
  • Fasola,
  • sól
Fasolę przebrać wypłukać i....
1. zalać zimną wodą, odstawić na noc i następnego dnia ugotować do pożądanej miękkości, pod koniec gotowania fasolę posolić
lub
2. fasolę zalać zimną wodą, zagotować, odstawić do ostygnięcia i następnie ugotować do pożądanej miękkości. 

Pod koniec gotowania posolić.
Podczas gotowania należy pilnować aby nie wygotowała się woda, w razie potrzeby dolać gorącą wodę. Ugotowaną fasolę odcedzić.


Fasola wrzawska – czyli fasola tyczna „Piękny Jaś” zaliczana do fasoli Znak ChNPwielokwiatowej (Phaseolus multiflorus), uprawiana w północnej części Kotliny Sandomierskiej, w widłach Wisły i Sanu. Nazwa pochodzi od wsi Wrzawy, która stanowi centrum tego fasolowego zagłębia. 
Fasola wrzawska posiada certyfikat - Chroniona Nazwa Pochodzenia ChNP –„europejski znak przyznawany produktom regionalnym wyjątkowej jakości, o nazwie nawiązującej do miejsca w którym jest wytwarzany i podkreślającej ich związek z tym miejscem.
Wszystkie surowce, potrzebne do wytworzenia tego produktu pochodzą z określonego obszaru geograficznego oraz wszystkie fazy wytwarzania odbywają się na tym obszarze.”

 http://www.trzyznakismaku.pl/



 zastawa z

6 komentarzy:

  1. Moja ulubiona otrawa na wigilii to fasola z kompotem z suszu:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. nie próbowałam nigdy... ale nie mówię nie. Lubię jedno i drugie :) Podaje się na zakończenie jako deser czy w tak zwanym międzyczasie?

      Usuń
  2. ja to zjadam na deser:) --- u u mnie w domu to zakończenie kolacji wigilijnej:) - wspomnienie mojej Babci z dzieciństwa:) - ale moim zdaniem pasuje tu tylko fasola z doliny Pieknego Jasia:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. w tym roku spróbujemy :) takie smaki z dzieciństwa..... :)

      Usuń
  3. do tej fasoli dodaj barszcz czerwony na kośćiach lub jarski pychota

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. do barszczu też dodaję http://www.krolestwogarow.pl/2013/01/barszcz-ukrainski.html, a tu jako samodzielne danie, polecam, warto spróbować :)

      Usuń