sobota, 7 grudnia 2013

Gambero Rosso Vini d’Italia tour 2013/2014Świat wina się zmienia. Także włoskie winnice zmieniają swoje podejście i strategie na rynku międzynarodowym, a Gambero Rosso stara się w spokojny i przystępny sposób komunikować te zmiany otoczeniu. Niemal na całym świecie styl życia oraz konsumpcja zmieniają się i coraz w coraz większym stopniu występują coraz silniejsze relacje konsument - etykieta. Podobne zjawisko można było zaobserwować podczas ostatniego spotkania z winami Gambero Rosso w warszawskim Vitkac’u. Wielu miłośników wina najpierw namiętnie studiowało przewodnik degustacyjny, by znaleźć w nim ulubione winnice, czy też wręcz ulubione wino.
Zatem co to jest Gambero Rosso? W kilku słowach:
- to wydawany od 1986 roku miesięcznik dla smakoszów i specjalistów, zawierający ciekawe relacje i raporty z wielkich wydarzeń świata winiarstwa i sztuki kulinarnej,
- www.gamberorosso.it to witryna wymiany aktualnych informacji i zapowiedzi nowych informacji,
- to kanał tematyczny telewizji cyfrowej Sky Italia, w którym 24 godziny na dobę prezentowane są wybitne postaci, relacje z podróży, nowości i ciekawostki,
- to wydawnictwo dla miłośników dobrej kuchni, którego nakładem ukazują się przewodniki po świecie win, restauracjach, miastach i hotelach.

 W Warszawie mieliśmy, można to już śmiało powiedzieć – cykliczną degustację najlepszych włoskich win przewodnika Gambero Rosso. Miejsce wszystkim miłośnikom wina, jak również osobom zawodowo związanym z winami było doskonale znane z innych tego typu spotkań, organizowanych przez Magazyn Wino.


Aby zapewnić sobie możliwość degustacji najlepszych win oraz usłyszeć z ust najlepszych specjalistów w tej dziedzinie kilka cennych informacji zapisałem się na degustację komentowaną.


Prowadził ją jeden z trzech redaktorów przewodnika Gambero Rosso Gianni Fabrizzio. Obejmowała ona 15 etykiet uprzednio starannie wybranych i wyselekcjonowanych. Trudno by je teraz tu wszystkie jedna po drugiej opisywać – dlatego ograniczę się do kilku, które zapadły mi w pamięć. 


Z trzech białych win na pewno godne uwagi było Trebbiano Spoletino 2012 – to wytrawne wino pochodzi z jednej z najlepszych posiadłości Perticaia i jest zaprzeczeniem niskiej jakości win Trebbiano, które możemy spotkać na sklepowych półkach. Piękny kolor, subtelny aromat i długi posmak migdałów. To jest to!
W przypadku win czerwonych pula była znacznie większa i bardziej rozbudowana zarówno w typie jak i pochodzeniu. Wszak Włochy to kraj o bardzo różnorodnym klimacie: od upalnej Sycylii aż po lodowce Alp.


Ciekawym doświadczeniem było skosztowanie klasycznie zrobionego Chianti Classico 2010 z Tenuta di Liliano, które jak określił je prowadzący „zwraca się do nas szeptem, nie krzyczy!” i rzeczywiście takie było.


Duże wrażenie zrobiły również wina: Montevetrano 2010 z winnicy o takiej samej nazwie, oraz Rosso Piceno Sup. 


Roggio del Filare 2009 od Angeli Velerosi. Obydwie te winnice z wielkimi sukcesami zarządzane są przez kobiety, o czym świadczą przyznane winom trzy kieliszki przez Gambero Rosso.
Zwieńczeniem degustacji było oczekiwane przez nas Barolo Lazzarito Mirafiore 2008. Eleganckie i dostojne, o kompleksowym bukiecie i długim przyjemnym posmaku. Zapamiętane również z uwagi na długą i ciekawą historię posiadłości Fontanafredda.


I tak degustacja, która trwała ponad 1,5 godziny dobiegła końca. Ci, którzy czuli niedosyt mogli spokojnie wrócić do ulubionego wina, lub zamienić kilka zdań z prowadzącym degustację.
Tomasz Noga, specjalista do spraw wina
1 komentarz: