wtorek, 7 marca 2017

Karkówka dojrzewająca – karkówka z mangalicy


Schab z pończochy... dlaczego tak... czy naprawdę niektórzy wieszają mięso w pończosze (pończochy, rajstopy) ? Ja mięso zawijam w gazę bawełnianą. Nie wyobrażam sobie powiesić mięso owinięte w jakiś „plastik” (rajstopy robione z tworzyw sztucznych …).
Tym razem przygotowałam karkówkę z mangalicy. Sposób przygotowania taki sam, jak zwykłego schabu czy karkówki, jednak smak zupełnie inny. Oczywiście mozna tak samo przygotować karkówkę z mięsa innej rasy świni.
Mangalica to rasa świń, która powstała ze skrzyżowania serbskich świń rasy sumadia i węgierskich świń rasy szalantai. Są to świnie z kędzierzawą sierścią barwy rudej, płowej (żółtej lub blond), czarnej oraz „jaskółczobrzuchej” (jasny brzuch i czarny grzbiet).
Występuje również mangalica dzika, rzadka rasa – prawdopodobnie skrzyżowanie mangalicy blond z dzikiem.
Mangalice hodowane są cały rok na pastwisku. Świnie są karmione grochem, słonecznikiem, dynią, topinamburem. Bardzo lubią wytłoczyny jabłkowe.
Mięso mangalicy jest bardzo smaczne, poprzerastane miękkim i bardzo smacznym tłuszczem. 


Karkówkę, którą użyłam kupiłam od Pana Zbigniewa Piekarskiego, z agro sandacz z Najdymowa.

  • 1 kg schabu lub karkówki
  • ½ szklanki cukru,
  • ½ szklanki soli,
  • 2 łyżki suszonych lub świeżych ziół - tymianek, majeranek, nasiona kolendry, chili, papryka
Mięso oczyścić. Wymieszać sól z cukrem i ziołami. Mięso ułożyć w sporym naczyniu i obsypać dokładnie przyprawami. Odstawić w chłodne miejsce na 3 dni. Mięso należy odwracać co 12 godzin. W tym czasie powstanie sporo płynu, który można wylewać.
Następnie mięso należy wyjąć z „marynaty”, opłukać i włożyć do zimnej wody na około godzinę ( w celu wypłukania soli z mięsa) następnie osuszyć i zawinąć w gazę. Powiesić w suchym, przewiewnym miejscu. U mnie pomiędzy kaloryferem a oknem. Przed zawinięciem w gazę można mięso posypać ziołami.


Powinno tak wisieć minimum tydzień. Po dwóch tygodniach jest pyszne :)1 komentarz:

  1. Myślę, że z tymi pończoszkami to jest tak, że kiedyś były jedwabne. Dziękuję za przepis :)

    OdpowiedzUsuń