wtorek, 7 marca 2017

Karkówka suszona – karkówka z mangalicy


Schab z pończochy... dlaczego tak... czy naprawdę niektórzy wieszają mięso w pończosze (pończochy, rajstopy) ? Ja mięso zawijam w gazę bawełnianą. Nie wyobrażam sobie powiesić mięso owinięte w jakiś „plastik” (rajstopy robione z tworzyw sztucznych …).
Tym razem przygotowałam karkówkę z mangalicy. Sposób przygotowania taki sam, jak zwykłego schabu czy karkówki, jednak smak zupełnie inny. Oczywiście można tak samo przygotować karkówkę z mięsa innej rasy świni.
Mangalica to rasa świń, która powstała ze skrzyżowania serbskich świń rasy sumadia i węgierskich świń rasy szalantai. Są to świnie z kędzierzawą sierścią barwy rudej, płowej (żółtej lub blond), czarnej oraz „jaskółczobrzuchej” (jasny brzuch i czarny grzbiet).
Występuje również mangalica dzika, rzadka rasa – prawdopodobnie skrzyżowanie mangalicy blond z dzikiem.
Mangalice hodowane są cały rok na pastwisku. Świnie są karmione grochem, słonecznikiem, dynią, topinamburem. Bardzo lubią wytłoczyny jabłkowe.
Mięso mangalicy jest bardzo smaczne, poprzerastane miękkim i bardzo smacznym tłuszczem. 


Karkówkę, którą użyłam kupiłam od Pana Zbigniewa Piekarskiego, z agro sandacz z Najdymowa.

 • 1 kg schabu lub karkówki
 • ½ szklanki cukru,
 • ½ szklanki soli,
 • 2 łyżki suszonych lub świeżych ziół - tymianek, majeranek, nasiona kolendry, chili, papryka

Mięso oczyścić. Wymieszać sól z cukrem i ziołami. Mięso ułożyć w sporym naczyniu i obsypać dokładnie przyprawami. Odstawić w chłodne miejsce na 3 dni. Mięso należy odwracać co 12 godzin. W tym czasie powstanie sporo płynu, który można wylewać.
Następnie mięso należy wyjąć z „marynaty”, opłukać i włożyć do zimnej wody na około godzinę ( w celu wypłukania soli z mięsa) następnie osuszyć i zawinąć w gazę. Powiesić w suchym, przewiewnym miejscu. 
Przed zawinięciem w gazę można mięso posypać ziołami.


Powinno tak wisieć minimum tydzień. Po dwóch tygodniach jest pyszne :)3 komentarze:

 1. Myślę, że z tymi pończoszkami to jest tak, że kiedyś były jedwabne. Dziękuję za przepis :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Kończę tą sztukę tym razem z indyka. Wykonane tą sama metodą. Brakuje mi tych przerostów tłuszczyku, ale ma smak, co zadziwia osoby nie mogące uwierzyć, iż to surowizna jest.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. z indyka? ja bym się trochę bała, jakoś mam zakodowane, że kurczaka i indyka na surowo się nie jada... niby wieprzowina też kiedyś była problematyczna

   Usuń