czwartek, 20 grudnia 2012

Vincent Château de Fuissé a Bożonarodzeniowe ŻyczeniaKolejny dzień podróży po winnicach Burgundii z grupą przyjaciół, co już z niejednego kieliszka wino się piło. Terminy gonią. A my musimy zdążyć na każde zaplanowane spotkanie przez Krzyśka – Szefa Wycieczki. Dziś mamy do odwiedzenia rodzinę Vincent posiadającą: winnice Château de Fuissé  www.chateau-fuisse.fr - jesteśmy odrobinę spóźnieni. Dzwonimy do Pana Philipe Tuinder Directeur Commercial, Export Menager Château de Fuissé.
Przyjmie nas, ale musimy się spieszyć bo nie ma dużo czasu. Docieramy, jesteśmy po czasie. Philip musi pędzić na następne umówione spotkanie, jednak może nam poświęcić 15 minut. 15 minut to może mało. Jednak dla mnie i moich przyjaciół te 15 minut było czasem, kiedy zauroczyliśmy się tym miejscem, historią, filozofią życia i tworzenia wina przez rodzinę Vincent.

Château de Fuissé leży w apelacji Pouilly-Fuissé. Winnice znajdują się w samym centrum Maconnais w południowej Burgundii. Rodzina Vincent jest obecna na rynku winiarskim od 1862 roku. Winnice rodziny Vincent to: 24 ha Pouilly-Fuissé, 7,5 ha Saint-Véran, 1,5 ha Mâcon i 2,8 ha Juliénas. Uprawiane są tutaj tylko chardonnay i gamay i są to zazwyczaj 15 letnie krzewy z których powstają wina. Aczkolwiek nie brakuje parceli z winoroślami 30 czy 60-letnimi, z których powstają wybitne wina Vincenta.

Wracamy na kwaterę z 5 butelkami wina do kolacji – nie było już czasu, aby pochylić się nad winami w winnicy.

Bourgogne 2011”JJ” Mâcon-Villages „Champ Brûlé”
Białe wytrawne wino o pięknym żółtym kolorze z srebrnymi refleksami. Na nosie eleganckie, dyskretne z wyczuwalnymi aromatami świeżych jabłek i gruszek. Na podniebieniu apetyczne, przyjemnie rozpływające się na podniebieniu. Wino doskonałe do lekkich letnich dań na bazie owoców morza czy kurczaka w sosie śmietanowym.

Pouilly-Fuissé 2011, Marie Antoinette
Białe wytrawne wino o jasnej barwie. Na nosie ujmujące dyskretne
aromaty owoców i białych kwiatów. Na podniebieniu skoncentrowane, zrównoważone, długie. Wino, dzięki swej mineralności doskonale sprawdzi się z wieloma daniami na bazie białego mięsa.

Saint-Véran 2010 Château-Fuissé
Białe wytrawne wino o jasno- żółtej barwie. Na nosie skoncentrowane, wyczuwalne aromaty bananów i białych kwiatów. Na podniebieniu skoncentrowane, zrównoważone o długim ujmującym zakończeniu. Doskonałe do pieczonych ryb.

Poully-Fuissé 2009, Vieilles Vignes
Białe wytrawne wino o pięknej żółtej barwie z złotymi refleksami. Na
nosie skoncentrowane, z doskonale zaznaczonymi słodkimi aromatami owoców i wanilii w tle. Na podniebieniu gęste, intensywne, zrównoważone. Doskonałe wino do wszelkiego rodzaju pasztetów nie tylko tych świątecznych.

Pouilly-Fuissé 2010, Tête de Cru
Białe wytrawne wino o intensywnej żółtej barwie. Na nosie uwodzi
aromatem dojrzałych owoców, wanilii i dobrze wyczuwalnego aromatu dymu. Na podniebieniu skoncentrowane, zrównoważone doskonały przykład apelacji Pouilly-Fuissé. „Tête de Cru” oznacza wino, które powstaje z winorośli z najlepszych parceli winnicy. Tak zebrane winogrona są osobno winfikowane, aby później zostać zmieszane w jedno wino. Wino, które zapada w pamięć i pozostawia niezapomniane wrażenie.

Wina od Vincenta dla mnie zawsze będą sposobem na przeniesieniem się myślami do eleganckiej Francji i zakosztowania kawałka ziemi francuskiej.

A dopóki, będziemy spotykać na swojej drodze ludzi, którzy chcą się dzielić z nami swoją wiedzą i doświadczeniem w przedmiocie wino. Tak wino nie będzie tajemnicą i mitem lecz coraz większą przygodą odkrywania nowych smaków i miejsc.

Z okazji świąt Bożego Narodzenia i nadchodzącego Nowego Roku, dużo zdrowia i miłości nie tylko do wina:)

Z najlepszymi życzeniami,
Specjalista ds. wina Bernadeta Jarosz

2 komentarze:

 1. Czasem warto przeczytać /sprawdzić co się napisało ...
  Sporo błędów w tekście.Jak nie literówka to...sam nie wiem co ?!
  np: "Przyjemnie nas" zamiast 'przyjmie nas' (tak się domyślam) ,kilkukrotnie(nawet w tytule) Chatea (bez U na końcu) "powstają winna" "najlepszych parceli winiarni" - chyba winnicy raczej. winiarnia jako lokal/budynek raczej parceli z winoroślą nie ma...
  Uwierzcie,że nie piszecie tylko dla Siebie.Naprawdę ktoś Was czyta :)
  Wesołych Świąt

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Masz 100% racji. Na swoje usprawiedliwienie nie mamy nic….
   Dziękujemy, cieszymy się, że ktoś czyta i przyrzekamy poprawę na przyszłość. Wesołych i pogodnych Świąt.

   Usuń