poniedziałek, 23 listopada 2015

Lidl na święta

Jeśli na półkach pojawiają się produkty Deluxe jest to oczywisty znak, że zbliżają się święta. Jest to również doskonała okazja do zaprezentowania nowej oferty win. Jest to kolejna już porcja win z Francji. Część jest już dobrze znana – stoi na półkach od jakiegoś czasu, część to nowe etykiety.


Jak to zwykle bywa są tam wina dobre, bardzo dobre, ale również przeciętne. Wydaje mi się, że francuska oferta zaczyna być trochę „ nudna” powtarzalna, jeśli chodzi o typy, smaki. Poza Francją istnieją też inne kraje i regiony gdzie robi się dobre wina. Przydałoby się trochę różnorodności.


Do musu z koziego sera na sałatce z cykorii i kiełków, Michał Jancik sommelier Lidla poleca Domaine Michaut Chablis 1-er Cru 2014 (69,99 zł). I jest to wybór bardzo dobry. Wino jest przyjemnie i bardzo smaczne. Nos jest złożony, wyczuwamy w nim nuty trawiaste, przyprawy, drożdże, zielone jabłko. Wino ma dobrą ostrą kwasowość. Usta są pełne a finisz długi. Podawać w temperaturze 10- 12 stopni do owoców morza i białych mięs.


Domaine de Ménard Côtes de Gascogne L’Or Marine 2014 (19,99 zł) – Biorąc pod uwagę cenę, wino to niewątpliwie ma szansę zostać hitem tej oferty. Nos jest bardzo intensywny, dominują owoce tropikalne, gruszki, melony. Usta są zaskakująco świeże i rześkie. Spora kwasowość jest przełamana delikatnym cukrem. Kupować (za tą cenę zdecydowanie warto) i poczekać do lata. Michał Jancik polecał nam to wino do julienne z salami z penne, z suszonymi pomidorami i szczypiorkiem.


J. P. Muller Alsace Grand Cru Mambourg Gewurztraminer 2012 (49,99 zł) Nos to klasyka gatunku. Eksplozja słodkich wręcz duszących aromatów różanych i owoców liczi. Smak niestety rozczarowuje. Wino jest płaskie, jednowymiarowe brak mu wyrazistości i charakteru. 50 zł na pewno można wydać lepiej. Polecane do sera camembert z chutnejem z marakui i ananasa.
Z win czerwonych najbardziej smakowały nam:


Les Chanussots Bourgogne Pinot Noir 2012 ( 29,99 zł) W nosie dominują soczyste aromaty wiśniowe, czereśniowe, truskawkowe. Usta przyjemnie owocowe z delikatną taniną i przyjazną kwasowością. Dobra cena.


Château Cablanc Bordeaux Supérieur 2010 (23,99 zł) Intensywny nos z aromatami czerwonej porzeczki I wiśni. Usta ze sporą ilości tanin, ale są to taniny przyjemnie krągłe. Kwasowość umiarkowana. Przyjazne wino za rozsądną cenę.


Château de Carles Fronsac 2008 (49,99 zł) Nos jest bardzo intensywny wręcz gęsty. Znajdujemy tu aromaty śliwek, czerwonych owoców, ziół. Jest dobrze zrównoważone. Taniny są przyjemne nienachalne. Idealne na świąteczny obiad. Zdecydowanie dekantować przed podaniem.


Châteauneuf-du-Pape Cuvée des Félibres 2011 (89,99 zł) W nosie dominują intensywne mocne aromaty owocowe. Smak intensywny ze sporą ilością garbników. Mocno skoncentrowane. „Duże” wino na „duże” okazje. Jednak cena zniechęca- w podobnej cenie można już szukać i znaleźć ciekawsze propozycje. Polecane do piersi kaczki na sałatce z papai i mango.
Degustowałem na zaproszenie Lidl Polska.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz