czwartek, 11 sierpnia 2016

Święto pilzneńskiej golonki - Golonka podkarpacka z PilznaJest taki jeden dzień, kiedy to golonka jest absolutnie najważniejsza. W tym roku już po raz dziewiąty hucznie i uroczyście obchodzono święto Golonki Podkarpackiej z PilznaGłówne świętowanie odbyło się 4 czerwca w Rancho Taurus w Strzegocicach. Był to również szczególny dzień we wszystkich barach Taurus na terenie województw małopolskiego, śląskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego. Na ten dzień przygotowano ponad 12000 golonek w bardzo promocyjnej cenie. A nie jest to byle jaka golonka.
Gwiazda tego święta jest wielce utytułowana. Jako golonka podkarpacka z Pilzna, w 2007 roku została wpisana na Listę Produktów Tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, oraz otrzymała nagrodę Perła 2008, w ogólnopolskim konkursie Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów za najlepszą polską potrawę regionalną, posiada również Godło promocyjne Teraz Polska. Tak utytułowana Galonka jest sztandarowym daniem wszystkich barów Taurus. Produkowana jest według własnej unikalnej receptury. Tajemnica smaku tkwi w technologii produkcji, polegającej na zastosowaniu odpowiednich przypraw i szczególnych warunków pieczenia. Opisy niestety tu nie pomogą, trzeba spróbować, albo w którymś z 15 barów Taurus, albo na kolejnym święcie za rok.


W ramach święta przed południem odbył się konkurs „ Wieprzowina – smacznie i wykwintnie”, w którym wzięły udział trzyosobowe reprezentacje Zespołu Szkół Ekonomiczno- Gastronomicznych im. Józefa Piłsudskiego w Tarnowie, oraz Rzemieślniczej Zasadniczej Szkoły Zawodowej im. bł. Karoliny Kózki w Pilźnie. W ciągu dwóch godzin młodzi kucharze mieli przygotować danie z wieprzowiny. Czas minął bardzo szybko, a efekty bardzo mile zaskoczyły komisję konkursową, w której miałam przyjemność zasiadać. Uczniowie wykazali się naprawdę wysokimi umiejętnościami technicznymi. Mieli dobre pomysły, a prezentacja była na bardzo dobrym poziomie. Niektóre dania spokojnie mogłyby zagościć w niejednej restauracji.       Stanisław Jarosz - właściciel firmy Taurus z młodzieżą biorącą udział w konkursie

Po burzliwych obradach dwa pierwsze miejsca zajęli Michał Ciszek z Tarnowa i Patryk Czekański z Pilzna. Młodzi kucharze prezentowali swoje dania zebranym gościom, a nagrody odebrali na scenie.
Zaproszeni blogerzy kulinarni: ja (królestwo garów), Ania (życie od kuchni), Iza (smaczna pyza), spędziłyśmy bardzo pracowicie. Pod wodzą Oleny Mirga przygotowywałyśmy tradycyjne ukraińskie pielmieni i czebureki. Pielmieni - specjalność kuchni rosyjskiej – małe pierożki z nadzieniem z surowego zmielonego mięsa. Czebureki to pierogi z ciasta parzonego, smażone w głębokim tłuszczu. Danie kuchni Tatarów krymskich.


Nieskromnie powiem, że ulepiliśmy prawie dwa tysiące pielmieni i były bardzo smaczne. Zjedzone zostały w czasie święta golonki i podobno wszystkim bardzo smakowały.


Również czebureki, przygotowywane przez Olenę i jej córkę Karinę, znikały w oka mgnieniu.
Już od wczesnego popołudnia na Bajorki napływali goście. Najpierw pojedynczo, potem grupami, aż w końcu cały teren zapełnił się gośćmi żądnymi zabawy i dobrego jedzenia.


Oprócz golonki, która oczywiście była królową tego dnia, goście zajadali się kiełbaskami, karkówką , szaszłykami oraz kaszanką z grilla. Pstrągi grillował osobiście szef kuchni z Doliny Pstrąga Janusz Flis. Nie zabrakło również piwa, które jak wiadomo do golonki pasuje idealnie.


Jako, że organizatorem Święta Golonki jest firma Taurus nie mogło zabraknąć ich wielokrotnie nagradzanych produktów: szynki swojskiej pilzneńskiej, polędwicy swojskiej pilzneńskiej, kiełbasy swojskiej pilzneńskiej, kabanosów, oraz pieczonej w całości świnki.
Jak co roku odbyły się już VI Otwarte Mistrzostwa Polski w jedzeniu golonki na czas. A była to nie byle jaka golonka. Ważyła dobrze ponad kilogram i była podana bardzo gorąca.


Zwycięzca Pan Maciej Rajczak z czasem 2 minuty 39,20 sekund. Zdeklasował swoich konkurentów. Szacunek za determinację i specjalną technikę jedzenia. Nie polecam stosować jej przy stole ;)


Ciekawy wykład „O golonce prawie wszystko” wygłosił prof. Władysław Migdał z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Przez całe popołudnie na scenie występowały lokalne zespoły artystyczne: dzieci ze szkoły podstawowej im. Władysława Jagiełły, Zespół Pieśni i Tańca Sokolanie z Pilzna, zespół ludowy Morsy z Dębicy, Kabaret Zespołu Szkół im. Marii Konopnickiej w Strzegocicach, KIK Muza Szkoły Muzycznej z Pilzna z solistami Krzysztofem i Iwoną Kajpust.
Gwiazdą wieczoru był zespół Video, który dał porywający koncert swoich największych przebojów. My „występowałyśmy” tuż przed zespołem Video, mijaliśmy się na schodach ;).


Podczas święta firmie Taurus został wręczony certyfikat Jakość Tradycja dla kiełbasy swojskiej pilzneńskiej.

Święto Golonki Podkarpackiej z Pilzna” zorganizowane zostało przez Firmę Taurus przy współudziale Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie i Gminy Pilzno. Patronat honorowy nad imprezą przejęli: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Marszałek Województwa Podkarpackiego, Starosta Powiatu Tarnowskiego oraz Starosta Powiatu Dębickiego.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz