poniedziałek, 9 lipca 2012

Wina z RPAW Południowej Afryce winorośl jest uprawiana od ponad 350 lat. Jednak dopiero od 1994 roku, czyli od upadku apartheidu wina z RPA zagościły na rynkach europejskich i amerykańskich. I to otworzenie się na świat zaowocowało wielką poprawą jakości południowoafrykańskich win. W chwili obecnej wina z RPA dorównują winom z Europy a niektóre wygrywają z winami francuskimi.
 Wina z RPA są bardzo zróżnicowane, wynika to z różnych rejonów ich uprawy a to związane jest ze zróżnicowaną wysokością, na jakiej uprawiana jest winorośl, bliskością oceanu…
Podczas inauguracyjnej degustacji w warszawskim sklepie z winami z RPA South Wine przy ulicy Wołoskiej 24 mieliśmy przyjemność zdegustować 6 win z różnych winnic.

1. Zaczęliśmy od wina musującego Brut 2009 z winnicy Haute Cabriere, blendu Pinot Noir i Chardonnay. Wino łączy w sobie elegancję Chardonnay z intensywnością i bogactwem smaku Pinot Noir. W bukiecie wyczuwalna jest intensywna limonka. Cena 69,50 zł.

2. Graham Beck Chardonnay 2010, wino 7 miesięcy leżakujące w beczkach. Smak świeżej cytryny, limonki i grejpfruta. Kredowa mineralność wzmocniona eleganckimi, kremowymi nutami dębu. Cena 58,50.
Graham Beck to ulubiona winnica Nelsona Mandeli, winem z niej uczcił otrzymanie nagrody Nobla. Również Barack Obama gustuje w winach z tej winnicy.

3. Maritimus (White Blend) 2010 z winnicy Sumaridge. Blend 60% Sauvignon Blanc, 15% Semillon i reszta to Chardonnay. Wino bardzo mineralne z zaznaczoną kwasowością. Wino z winnicy znajdującej się w łagodnym obszarze uprawy winorośli. Dolina jest osłonięta przez góry ze wszystkich stron, które zatrzymują chmury, a także zatrzymują zimne wiatry i wilgoć. Cena 69,50 zł.
4. Cabernet Sauvignon 2008 z winnicy Muratie. Winorośl wystawiona na stokach na palące słońce a jednocześnie schładzane zimną bryzą z oceanu. Jej wina fermentują w otwartych kadziach ze stali nierdzewnej stojących na otwartej przestrzeni a następnie 12 miesięcy w dębowych beczkach. W takich warunkach powstają wspaniałe wina, między innymi najlepszy na świecie Shiraz Ronnie Melck wino z 2008 roku.
Cabernet Sauvignon 2008 jest winem w stylu afrykańskim. Zapach owoców leśnych z nutą drzewa cedrowego i czarnej porzeczki. Długotrwały finisz. 

5.Shiraz 2009 z winnicy Saxenburg. Również w tej winnicy fermentacja zachodzi w otwartych beczkach w temperaturze 30 stopni. Wyczuwalnie pikantne i kawowe, równowaga pomiędzy smakiem owoców i taninami. Daje się wyczuć niewielką przewagę smaku czerwonych owoców, odzwierciedlających historię i dojrzałość winnicy.

6. Die Arnoldus 2007 Bordeaux – style blend z winnicy HPF 1855.
Blend: 52% Sauvignon, 24% Merlot, 8% Malbec, 8% Cabernet Franc, 8% Petit Verdot, Wino w stylu Bordeaux. W smaku i aromacie wyczuwalne śliwki, czarne oliwki i orzechy nerkowca. W ustach pikantne. 

Na pewno warto poznać te niedostępne dotychczas na naszym rynku wina oraz wiele innych pochodzących z winnic w Afryce Południowej. Po te i inne wina można wybrać się do sklepu South Wine przy ulicy Wołoskiej 24.5 komentarzy:

 1. żałuję, że nie byłam:(

  OdpowiedzUsuń
 2. chyba coś przez przypadek usunęłam :(

  OdpowiedzUsuń
 3. Degustacja była bardzo udana. Wina południowoafrykańskie, faktycznie, godne polecenia. Są naprawdę ciekawe, bogate w smaku i aromacie. Również zachęcam wszystkich do spróbowania. Mnie urzekło szczególnie Die Arnoldus 2007 Bordeaux oraz Maritimus 2010 z winnicy Sumaridge.

  pozdrowienia.

  OdpowiedzUsuń
 4. Moim faworytem było Graham Beck Chardonnay 2010

  OdpowiedzUsuń