czwartek, 18 października 2012

Francja w Lidlu
1 października na półkach sklepów sieci Lidl pojawiła się silna reprezentacja win francuskich.
Docelowo ma to być około 50 różnych win pochodzących z 4 regionów: Alzacji, Doliny Rodanu, Burgundii oraz Bordeaux. Wszystkie wina pochodzą z appellation d’origine controlee (AOC). Oznacza to, że ich produkcja podlega ścisłym normom i kontroli.
Ceny win wahają się od 15 do 150 zł.  Na docenienie zasługuje bardzo staranie wydany katalog. Znajdziemy w nim zdjęcia, opisy oraz rekomendowane potrawy pasujące do poszczególnych win (bardzo pomocny w wyborze poszczególnych win).
Po zapoznaniu się z katalogiem możemy stwierdzić, że znajdują się tam wina „ na każdą okazję „ wina proste do codziennego posiłku oraz na specjalne okazje.
Dzięki uprzejmości firmy Lidl mieliśmy okazję zdegustować kilka win z ich nowej oferty.
W naszym mini panelu degustacyjnym uczestniczyli specjaliści do spraw wina Bernadeta Jarosz, Tomasz Noga oraz ja, jako głos dopingujący i uzupełniający.

 


Vacqueyras Cuvée Prestige 2011, AOC Vacqueyras Controlee  (cena 33,33zł.)
BJ. Czerwone wytrawne wino o błyszczącej czerwonej barwie. Na nosie ujmujące dojrzałością owoców czereśni, śliwki. Na podniebieniu apetyczne, soczyste z zdecydowanymi garbnikami. Wino zyskuje po dobrym napowietrzeniu.  Przyjemne, doskonałe, jako uzupełnienie wieczornej kolacji u przyjaciół a z kuchni Joasi proponuje to wino spróbować z: http://krolestwogarow.blogspot.com/2012/09/tarta-z-dynia.html  
TN. Czerwone wytrawne wino o intensywnej rubinowoczerwonej barwie, świeżym, bogatym aromatem, w którym dominują nuty dojrzałych czarnych wiśni, czereśni, malin. W ustach delikatne, żywe, zdecydowanie owocowe z lekką taniną, która nadaje mu charakteru.
Dobra relacja ceny do jakości.
Poleciłbym do pieczonych żeberek.


Château Naujan Lapereyre 2009, AOC Bordeaux Supérieur (cena 19,99 zł.)
BJ. Czerwone wytrawne wino o urzekającej rubinowej barwie. Nos poprawny, owocowy nienarzucający się zyskujący z czasem. Na podniebieniu soczyste, apetyczne z akcentem wanilii w tle.  Typ wina, które doskonale sprawdzi się do niezobowiązujących szybkich przekąsek jak np. Joasi: http://krolestwogarow.blogspot.com/2012/06/pizza.html  (bj)
TN. Wytrawne wino o intensywnym głęboko czerwonym kolorze, z pomarańczowymi refleksami na obrzeżach kieliszka. Aromat początkowo dyskretny, z czasem się rozwija: pojawiają się owocowe nuty: porzeczek, wiśni, wędzonych śliwek, z wyraźna nutą wanilii w tle. W smaku dość krągłe z niezbyt agresywnymi taninami i umiarkowanym finiszu. Doskonała relacja jakości do ceny.


Château Le Genestras 2008, AOC Médoc ( cena 33,99 zł.)
BJ. Czerwone wytrawne wino.  Na nosie bogate, ujmujące aromatami owoców wiśni, czarnej porzeczki. Na podniebieniu zrównoważone, z zatopionymi garbnikami gładko rozpływające się na podniebieniu. Wino wymaga napowietrzenia, aby otworzyło się i pokazało cały swój potencjał.  Wino, które swoim charakterem będzie doskonale pasować do Joasi:  http://krolestwogarow.blogspot.com/2012/07/karkowka-z-czarna-porzeczka.html   (bj)
TN. Wino o żywym kolorze czerwieni z delikatnym odcieniem ochry. Zdecydowany aromat owocowy: soczyste wiśnie, czereśnie, porzeczki, śliwki, z wyraźnymi nutami beczki w tle. W smaku krągłe, dobrze zbalansowane, bardzo przyjemne w dotyku, o średnio długim finiszu. Najlepsze z testowanych J
Bardzo dobra relacja jakości do ceny dla wina z tego apelacji.


Sâteau Saint-Saturnin 2005, AOC Médoc ( cena 54,99 zł.)
BJ. Wino korkowe.
TN. Wino o pięknej intensywnej rubinowoczerwonej barwie. Aromat zdecydowanie owocowy, z nutami wanilii i nieprzyjemną nutą przytłaczającą wino. Wino zdecydowanie w fazie schyłku żywotności. W smaku poprawne – do spożycia jak najszybciej.


Château de Melleret 2007, AOC Haut-Médoc ( cena 64,99 zł.)
BJ. Czerwone wytrawne wino o urzekającej rubinowej barwie. Na nosie dyskretne z ujmującymi aromatami czarnej porzeczki, gorzkiej czekolady. Na podniebieniu skoncentrowane, zrównoważone rozwijające się z czasem. Wino doskonale pasujące do Joasi: http://krolestwogarow.blogspot.com/2012/06/rostbef-z-trawa-zubrowa.html
TN. Wino wytrawne o wspaniałej głębokiej barwie, z językami ognia na obrzeżach kieliszka. W aromacie dominują smażone owoce, konfitury z wiśni, śliwek, malin – z lekką nuta dymu. W smaku dostojne, przyjemne, z krągłymi taninami i długim przyjemnym posmaku.
Doskonałe do krwistego steka, serów.
Dla mnie drugie miejsce w degustacji.


Cremant d’Alsace Brut, Bestheim Millesime 2008, ( cena 29,99 zł. )
Wino musujące białe wytrawne. Wyprodukowane metodą szampańską.
Dobra struktura, aromat jabłek, delikatne bąbelki. Bardzo dobry stosunek ceny do jakości.

Ogólnie oferta bardzo ciekawa. Jesteśmy ciekawi jak przyjmą ją klienci Lidla.1 komentarz:

  1. Fajnie, że w lidlu jest szeroka oferta win, trzeba tylko popróbować i wybrać swoje ulubione, a może kilka ulubionych:)

    OdpowiedzUsuń