czwartek, 25 października 2012

SALON WIN Z POŁUDNIA FRANCJI: LANGWEDOCJA I ROUSSILLON
SALON WIN Z POŁUDNIA FRANCJI:
LANGWEDOCJA I ROUSSILLON – 15 października 2012, Pałac Prymasowski, Warszawa.

„„Midi” to obszar na południu Francji, który rozciąga się wzdłuż Zatoki Lwiej, ograniczony z jednej strony Rodanem, z drugiej podnóżem wschodnich Pirenejów.
„Midi” – oznacza słońce stojące w zenicie, bo właśnie słońce i błękitne niebo określiły styl życia w Langwedocji i Rousillon. Śródziemne wpływy, beztroska i widoczne przywiązanie do natury nie zdołają przysłonić faktu, że zawsze żyło się tam niełatwo i raczej ubogo. Mimo to jednak ludzie z „Midi”, zwłaszcza z regionu Cevennes, znają sporo starych przepisów na pożywne dania i rozmaite specjały. Tereny te są kulinarnym zapleczem dla niefrasobliwych mieszkańców nizin, dostarczając im grzyby i kasztany, jagody i miód, jagnięcinę i dziczyznę, wędliny i pasztety, sery kozie i roquefort. Od niedawna dużą renomą cieszy się uznaniem ten największy region winiarski na świecie, jest zasługą upartych winiarzy, którzy na trudnych do uprawy zboczach pielęgnują winogrona i robią z nich niezrównane wina śródziemnomorskie.”(źródło: Kulinarna Francja)

„Winiarska historia południowej Francji sięga VI wieku p.n.e., kiedy winorośl zaczęli uprawiać tutaj Grecy, a potem Rzymianie. Nowoczesne winiarstwo rozwinęło się tu jednak dopiero w latach 70. XX wieku, gdy producenci zrozumieli, ze wino jakościowe musi zastąpić tanie, masowe, niewybredne wina czerwone, które przysparzały temu regionowi wątpliwej reputacji. Dzisiaj wina czerwone nadal stanowią niemal 90 % produkcji, ale ich styl zmienił się nie do poznania. Pagórkowate parcele obsadzone grenache, syrah i mourvedre; z gron starych krzewów carignan robi się wina o wyraźniejszych w charakterze. Użycie tych odmian w połączeniu z coraz większymi inwestycjami i nowoczesna techniką winifikacji pozwala produkować w apelacjach Langwedocji i Rousillon jedne z najbardziej ekscytujący win Francji. Bogate, pełne charakteru kupaże, oddające naturę miejsca, z którego pochodzą.” (źródło: Wina świata)


Klasyfikacja win z południa Francji jest jedną z najprostszych wśród francuskiego legislacyjnego prawa winiarskiego. Wina podzielone są na dwie klasy:
AOC: Wina AOC Langwedocji i Rousillon
         Wina Słodkie Naturalne
       Wina musujące

IGP:
       Wina IGP Pays d’Oc (regionalne)
       Wina IGP lokalne.

A oto dowody na bogactwo i doskonałość win z południa Francji.
Południe Francji to kraina, zawsze obecnego słońca i dobrej pogody. Lato w Rousillon trwa długo. Nic, więc dziwnego, że powstają tutaj trunki przeznaczone do picia w letnie gorące dni takie jak:
NOVO, AOC Muscat de Rivesaltes 2011, Muscat d’Alexandrie 100%, 5,5 % alk.

Białe słodkie, delikatnie musujące wino o zawartości alkoholu 5,5%. Swój charakter świeżości, aromatyczności zawdzięcza procesowi technologicznemu. Winogrona muscata są zbierane, bardzo młode. Proces fermentacji jest zatrzymywany przy poziomie 5,5%
alk. przez obniżenie temp. do -5 stop. Celsjusza. Następnie do winna jest dodawany gaz. Wino, które powstało idealnie sprawdza się w letnie upalne dni. Gasi pragnienie i doskonale smakuje z lekkimi przekąskami. Dla mnie wino idealne do Joasi:


Któż, szykując się na piknik czy przysłowiowy wypad za miasto nie borykał się z problemem zabrania wszystkiego, lecz ważącego „nic”. Z pomysłem na wina na pikniki, lekkie, przyjemnie, łatwe w obsłudze wyszła winnica Les Vins Aujoux. Wina regionalne, do szybkiego spożycia, nalewane w plastikowe butelki i zakręcane. Wina, które w podróży nie stłuką się i z łatwością otworzymy je a co najważniejsze z przyjemnością wypijemy na przysłowiowej majówce.


JOUIS DE FÊTE, IGP Pays d’Oc, Colombard, Sauvignon Blanc, 11,5% alk.
JOUIS DE FÊTE, IGP Pays d’Oc, Grenache Gris, 12 % alk.
JOUIS DE FÊTE, IGP Pays d’Oc, Merlot, 12,5 % alk.

Kolejną winnicą, która zatrzymała mnie w biegu degustacji była winnica: Domaine Virgile Joly prowadzona przez Polkę Panią Magdalenę Bogucką Joly wraz z mężem Virgile’a Joly.


Domaine Virgile Joly powstała w 2000 roku i jest jednym z pionierów winiarstwa organicznego w Langwedocji. Winnice położone są wokół miejscowości Saint Saturnin, zajmują obszar 15 ha i znajdują się w samym sercu apelacji Tesses du Larzac, zbiory są ręczne, a wydajność ściśle kontrolowana. Głównym zamierzeniem Virgile’a Joly, który jest z wykształcenia enologiem, jest robienie win zdrowych, dobrze zrównoważonych i eleganckich. Są one regularnie doceniane prze krytyków winiarskich i nagradzane w konkursach krajowych i międzynarodowych (Decanter, Guide Hachette, Jancis
Robinson).

DOMAINE VIRGILE JOLY 2005, Virgile Blanc, bio(AB), IGP Pays d’Herault, Grenache Blanc 100%, 14% alk.


Wino, które na poziomie technologicznym zostało dopuszczone do naturalnego utlenienia. Białe wytrawne wino o intensywnej żółtej barwie. Na nosie dominują dojrzałe aromaty ziół, miodu, orzechów. W ustach bogate intensywne o wyraźniej kwasowości i mineralności. Wino dla miłośników win typu Sherry, o naturalnych utlenionych
aromatach. Zaletą tego wina jest to, że bardzo długo będzie utrzymywać swoje pierwotne właściwości po otwarciu. Ze względu na proces technologiczny po otwarciu już bardziej nie może się utlenić, bo już przeszło ten etap. Wino idealne dla miłośników kieliszka wina, nie koniecznie całej butelki na jeden wieczór. Bardzo dobre rozwiązanie dla restauratorów, którzy serwują wino na kieliszki.

DOMAINE VIRGILE JOLY 2006, Virgile Rouge, bio(AB), AOC Coteaux du Languedoc, Grenache Noir, Syrah, Carignan Noir, 14,5% alk.


Czerwone wytrawne wino o pięknej intensywnej barwie. Na nosie ujmuje aromatami czerwonych owoców, jeżyn z odrobiną nut czarnej porzeczki; zaskakujące jak na użyty blend. Doskonałe wino o przyjemnych taninach. Wino, które warto spróbować.

Jedna z najstarszych winnic na południu Francji jest Comtes de Lorgeril. Niezależna firma rodzinna, zarządzana w dziesiątym pokoleniu przez Nicolas & Miren de Lorgeril. Należy do niej sześć posiadłości w Langwedocji i Rousillon, gdzie uprawianych jest 350 ha winnic na najlepszych siedliskach w regionie. Wszystkie posiadłości usytuowane są na wysokości od 250 do 430 metrów, co korzystnie wpływa na zachowanie świeżości i elegancji wytworzonych win. Było to stoisko, które zatrzymało mnie na dłuższą chwileczkę.


CHATEAU DE CIFFRE 2009, Terrois d’Altitude, AOC Faugères, Syrah, Grenache Noir, Mourvedre, 13,5% alk.


Czerwone wytrawne wino o intensywnej barwie rubinu. Nos elegancki, złożony z aromatów: czerwonych owoców, czekolady z odrobiną lukrecji w tle. Na podniebieniu skoncentrowane, z doskonale wtopionymi garbnikami. Wino, które pije się z wielką przyjemnością, czując lata doświadczenia i umiejętności robienia
win o wysokiej klasie jakości. Wino, które chciałabym spróbować do Joasi: http://krolestwogarow.blogspot.com/2012_07_01_archive.html

CHATEAU DE CIFFRE 2009, GRAND VIN, AOC Faugères, Syrah, Grenache Noir, Mourvedre, 14,5% alk.


Czerwone wytrawne wino o ujmującym głębokim rubinowym kolorze. Nos z przewagą korzennych aromatów. Na podniebieniu szlachetne, ujmujące swą jedwabistością a zarazem bogactwem i wyważonym ciężarem. Wino, które powoduje, że chce się wracać do win francuskich. Wino, które chce zaproponować do Joasi:


Moją, podróż po południu Francji, chcę zakończyć kieliszkiem wina musującego, robionego metodą acéstrale.
PRIMA PERLA BLANQUETTE, AOC Blanquette de Limoux Methode Acéstrale, Mauzac 100%. Wino zostało zakorkowane korkiem Diam.


Methode Acéstrale jest to najstarsza metoda produkcji win musujących, na której wzorowała się Szampania podczas produkcji Szampana. Wina musując produkowane tą metodą powstają wyłącznie ze szczepu mauzac. Dając wina o doskonałej harmonii
świeżych owoców i roślinnych nutach. Apelacja Blanquette méthode ancestrale to wina ze sporą dozą cukru resztkowego, niskoalkoholowe (ok. 7%), robione tak jak dawniej, bez dégorgement, przez co lekko mętne. Wino doskonałe, aby odświeżyć podniebienie i przystąpić do degustacji kolejnych wyśmienitych win. A podczas spotkania przy stole doskonałe w połączeniu z wykwintnymi deserami, jak w przypadku Joasi:


Dla przypomnienia korek Diam, jest korkiem robionym między innymi przez firmę: Oeneo Bouchage. Jest to korek, robiony z granulatu uzyskiwanego z recyklingu naturalnych korków. Technologia ma nawiązywać do stworzenia naturalnego korka, a także przez zastosowanie nowoczesnych metod produkcji do usunięcia śladów trójchloroanizolu, którego obecność w korku powoduje zepsucie wina, powstaje tzw. wino korkowe. Takie korki stosują nie tylko winiarze z południa Francji, ale także producenci win alzackich jak np.: Hugel.

Za możliwość uczestnictwa w „Salonie win z południa Francji, Sud de France” dziękujemy firmie SOPEXA POLSKA.

Specjalista ds. wina Bernadeta Jarosz
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz