środa, 28 listopada 2012

Gala Grand Prix Magazynu Wino 2012-11-08 Seminarium -część II

NAJLEPSZE WINA BIAŁE 51 -100


MEDAL BRĄZOWY
Gomariz X 2010, Ribeiro, Coto de Gomariz, Importer: ARDI; 78 ZŁ

Białe wytrawne wino o intensywnym żółtym kolorze z pięknymi złotymi refleksami. Na nosie eleganckie, skoncentrowane, szczodre w aromaty owoców tropikalnych. Na podniebieniu apetyczne, soczyste i aksamitne. Wino, które przyjemnie rozpływa się na podniebieniu. Wino doskonałe nie tylko do jedzenia, lecz także dla tych wszystkich, którzy szukają odpowiedniego partnera na wieczór. Dla mnie bezapelacyjnie złoto dla Hiszpana w tej kategorii win.


MEDAL SREBRNY
Les Foureaux 2010, Chablis 1 er Cru, Domaine Gautheron, Importer: Wina.pl; 89 zł
Białe wytrawne wino w kolorze jasnej słomki z srebrnymi refleksami. Na nosie oszczędne w bogactwo apelacji Chablis. Na podniebieniu rześkie, z odrobiną mineralnych soli. Każdy producent w Chablis tworzy wina, które wyrażają jego osobowość i styl. Dla mnie zbyt oficjalne i za „zimne”, jednak warto by było spróbować w połączeniu z owocami morza.


MEDAL ZŁOTY
Ageno 2007, Emilia, La Stopa, Importer : Bogdan Fałowski; 95zł

Białe wytrawne wino o żółtej barwie. Na nosie lotna kwasowość wychodząca na pierwszy plan z nutami mokrych wiór desek jabłonkowych. Na podniebieniu nie przyjemne, pozostawiające wrażenie utlenionego wina. Wino, które budziło kontrowersje wśród gości uczestniczących w seminarium. Dla mnie wino, z pogranicza niedojrzałych żółtych win z
Jury. Może, po 7 latach dojrzewania w starych beczkach, zyskałoby swoja klasę i wartość. Na dzisiejszy dzień wino, które mogłoby być doskonałym winem sprzedawanym na kieliszki w restauracji, (wino po otwarciu już nie będzie się utleniać, ponieważ już dostatecznie zostało utlenione) pod warunkiem, że znajdą się miłośnicy takiego typu wina.

NAJLEPSZE WINA BIAŁE


MEDAL BRĄZOWY
Cuvée Albert Riesling 2009, Alsace, Albert Mann, Importer: Vinoteka 13; 109 zł

Białe wytrawne wino o ujmującym złotym kolorze z błyszczącymi refleksami. Na nosie wielowymiarowe łączące w sobie aromatyczność świeżych jabłek z petrolowymi nutami, tak jak przystało na rasowego alzackiego rieslinga. Na podniebieniu skoncentrowane, mineralne z
przyjemną owocową fakturą.


MEDAL SREBRNY
Els Bassots 2009, Coca de Barberà, Escuda Sanahuja, Importer: Brix 65; 102 zł

Biodynamiczne wino. W opinii Magazynu Wino: „wino, które poszerza horyzonty”. Zgadzam się z rozszerzaniem horyzontów, ale nie chciałabym tego przechodzić przy suto zastawionym stole. Wino do poznania, ale nie do picia.


MEDAL ZŁOTY
Les Chenevottes 2007, Chassagne-Montrachet 1er Cru, Pierre-Yves Colin-Morey, Importer : Vinoteka 13 ; 249 z ł

Biały burgund o intensywnym żółtym kolorze. Na nosie uwodzi eleganckimi kwiatowymi aromatami z waniliowymi akcentami. Na podniebieniu apetyczne, skoncentrowane. Zrównoważone wino łączące w sobie radość młodości i mądrość długowieczności. Wina takie doskonale sprawdzają się w połączeniu z długo dojrzewającymi serami.

NAJLEPSZE WINA RÓŻOWE


MEDAL BRĄZOWY
Bloos 2011, Sondagskloof, Hermanuspietersfontein, Import: South Wine; 49,50 zł

Różowe wytrawne wino o błyszczącej tafli. Poprawne, dobrze zrobione wino z dobrze zaznaczona kwasowością sprawdzająca się w połączeniu z wieloma potrawami. Doskonale będzie się sprawdzać w połączeniu z daniami o podwyższonej kwasowości. Wino, które warto polecić do: http://krolestwogarow.blogspot.com/2012/11/eskalopki-cielece-z-szawia-ananasowa.htmlMEDAL SREBRNY
Scaia Rosato 2011, Veneto, Tenuta Sant’ Antonio, Importer: Wineonline; 39 zł

Różowe wytrawne wino z srebrnymi refleksami. Na nosie ujmuje słodkimi
aromatami czerwonych owoców. Na podniebieniu apetyczne, rześkie z przyjemnym soczystym wykończeniem. Doskonałe do lekkich przekąsek takich jak Joasi: http://krolestwogarow.blogspot.com/2012/08/pomidorki-z-pasta-z-sardynek.html


MEDAL ZŁOTY
Svatovavřǐnecké Rosé Pozdnǐ Sbĕr polosuché 2011, Znojemská, Lahofer, Importer: Wino z
Moraw; 30 zł

Różowe półwytrawne wino z Moraw pobiło wszystkie wina. Doskonały różowy kolor z błyszczącą taflą. Nos ujmują kwiatowo – owocowe aromaty, bardzo przyjemne. Na podniebieniu skoncentrowane, apetyczne z przyjemną słodyczą na zakończeniu. Niezobowiązujące, doskonałe wino na spotkanie ze znajomymi.

NAJLEPSZE WINA CZERWONE DO 50 ZŁ


MEDAL BRĄZOWY
Valpolicella Classico 2010, Degani, Importer: Adex Wina; 27 zł

Czerwone wytrawne wino o jasnym czerwony kolorze. Na nosie ujmujące aromaty owoców: truskawki, odrobiną czarnej porzeczki z ujawniającymi się nutami ziół. Na podniebieniu apetyczne, z pluszowymi garbnikami. Z wielką przyjemnością spróbowałabym tego wina do Joasi: http://krolestwogarow.blogspot.com/2012/09/knedle-z-grzybami-z-opienkami.html


MEDAL SREBRNY
Plaisier 75 cl. Rouge 2009, Côtes du Rhône, Roger Sabon, Importer : Enoteka Polska ; 37,50 zł

Czerwone wytrawne wino o doskonałej relacji ceny do jakości. Nos elegancki, stonowany z dobrze wyczuwalnymi owocowymi aromatami. Na podniebieniu soczyste, bogate wino z mięsistymi taninami. Dla mnie wino na złoty medal ze względu na jakość w tej cenie.


MEDAL ZŁOTY
Tinto 2010, Dão, Barão de Vilar, Importer: Mielżyński; 32 zł

Czerwone wytrawne wino o intensywnej czerwieni. Wino niefiltrowane. Nos urzekający bogactwem owoców czarnego bzu. Na podniebieniu szczodre, oleiste z długim przyjemnym zakończeniem. Wino, które powinno zwrócić uwagę nie jednego restauratora. Świetna prezencja, jakość i cena.

NAJLEPSZE WINA CZERWONE OD 51 DO 100 ZŁ


MEDAL BRĄZOWY
Barranc dels Closos Negre 2010, Priorato, Mas Igneus, Importer: Enoteka Polska; 64,50 zł

Czerwone wytrawne wino o głębokiej intensywnej czerwieni. Na nosie urokliwe, z przyjemnymi owocowymi aromatami w bukiecie. Na podniebieniu doskonale wyczuwalny atak, ewolucja i długie aksamitne zakończenie. Doskonałe wino do Joasi:


MEDAL SREBRNY
Valpolicella Classico Superiore 2010, Fabiano, Importer: Wina.pl; 55 zł

Czerwone wytrawne wino, ujmujące swą klasą. Na podniebieniu aksamitne, świetne wino do zasmakowania się we włoskim stylu win do picia do popołudniowego posiłku.


MEDAL ZŁOTY
Soif de Plasir 2009, Côtes du Roussillon, Clot de l’Origine, Importer: Wina Szlachetne; 59 zł

Czerwone wytrawne wino o intrygującym słodkim owocu w bukiecie wina. Na podniebieniu apetyczne, ciężkie z soczystymi taninami wtopionymi w owoc wina. Wino, które będzie smakować tradycjonalistom jak i wszystkim tym, którzy szukają mocnych winnych wraże.

NAJLEPSZE WINA CZERWONE


MEDAL BRĄZOWY
Pinot Noir 2010, Marlborough, Littre Beauty, Importer: Mielżyński; 122zł

Czerwone wytrawne wino z burgundzkiego szczepu, który idealnie sprawdza się na nowozelandzkiej ziemi. Nos dyskretny, ujmuje świeżością i subtelnością nut owocowych. Na podniebieniu doskonale zrównoważone, dające ogromna przyjemność w obcowaniu z nim przy stole z: http://krolestwogarow.blogspot.com/2012/11/ges-pieczona-biaa-koudzka.htmlMEDAL SREBRNY
Il Margone 2005, Chianti Classico Riserva, Il Molino di Grace, Importer: Vini e Affini; 145 zł

Czerwone wytrawne wino w kolorze ciemnej czerwieni z jasnopomarańczowym odcieniem w pierścieniu wina. Na nosie ujmująca dojrzałość w postaci suszonych owoców. Na podniebieniu gładka faktura, maślane długie wino, które osiągnęło swój profil dzięki dojrzewaniu w beczkach. Doskonale zaznaczona kwasowość jak przystało na sagiovese, która idealnie będzie współgrać z pieczonym mięsem.


MEDAL ZŁOTY
Vigneto Monte Sant Urbano 2005, Amarone Della Valpolicella Clasicco, Speri, Importer: M&P, Mirosław Pawlina; 299 zł

“Kapelusze z głów Panowie i Panie”, gdyby jeszcze tylko mniej kosztowało, to można polecać jako doskonałe wino na wszelkie okazje. Wino o intensywnym głębokim czerwonym kolorze. Nos urzekają, eleganckie aromaty dojrzałych jesiennych owoców tzw. konfitury starego kawalera. Na podniebieniu skoncentrowane, aksamitne z długim apetycznym
zakończeniem. Wino, które zapada w pamięć i pozostawia wrażenie doskonałości organicznego świata.


NAJLEPSZE WINA SŁODKIE


MEDAL BRĄZOWY
Riesling Eiswein 2009, Traisental, Markus Huber, Importer: Interwin; 119 zł

Eiswein od Markusa Huberta jak na wino lodowe przystało uwodzi słodkimi aromatami kwiatów i soczystych dojrzałych białych owoców na nosie. Na podniebieniu miodowe, długie wino z przyjemnie zaznaczoną kwasowością, która doskonale ożywia wino.


MEDAL SREBRNY
Wehlener Sonnenuhr Riesling Eswein 2002, Mosel, Markus Molitor, Importer: Winokolekcja; 191 zł

Dziesięcioletni Eswein znad Moseli to prawdziwa perełka wśród win lodowych. Kolor intensywny żółty. Nos przyjemny miodowy. Na podniebieniu skoncentrowane, długie z dobrze zaznaczoną kwasowością, która świadczy o potędze tego wina. Doskonałe do wszelkich słodkości.


MEDAL ZŁOTY
Aszú 6 Puttonyos 1999, Tokaj, Bodnár, Importer: Wino i Przyjaciele; 159 zł

Zasłużony król wśród królów win – Tokaj. Nos intensywny w aromaty suszonych owoców, lekko utleniony. Na podniebieniu masywny, obfity w swojej materii. Wino, które należy mieć w „winnej apteczce” i stosować na wszelkie smutki i przeciwności losu.

Specjalista ds. wina Bernadeta Jarosz

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz