poniedziałek, 5 listopada 2012

III Ogólnopolski Salon Win i Alkoholi M&P – wina
Spotkanie z winem to wielkie wydarzenie, przygoda która zawsze kończy się wspomnieniem: ludzi, aromatów, kolorów i win, które przypadają do smaku i zapadają w pamięć zapachowo – smakową. A III Ogólnopolski Salon Win i Alkoholi M&P był przepełniony dobrą energią i winami, których łatwo nie da się zapomnieć.


Wina z Francji, są zawsze okazją aby zamarzyć o eleganckim stylu i szyku nie tylko win. Myślami przenieś się do pięknych winnic i pól malowanych lawendą na południu Francji. Takie miłe chwile z odrobiną luksusu chce nam zaproponować Arrogant Frog. „Arogancka żaba” wie doskonale, że aby zadowolić nasze podniebienia musi mieć smak i styl. Wina z serii Arrogant Frog, uciekają w smak nowo światowych win. Jednak nie wypierają się swoich korzeni, czerwone wina powstają na bazie między innymi odmian: grenache, syrah i mourvedre. Te szczepy są podstawą produkcji win w Dolinie Rodanu. Białe wina natomiast powstają na bazie: chardonnay, viognier, sauvignon blanc w różnych zestawieniach.


Wina czerwone są przyjemne na nosie, pełne ujmujących aromatów czerwonych owoców. Na podniebieniu skoncentrowane nie za ciężkie. Są aksamitne gładkie, wina które przyniosą nam wiele przyjemności i wrażeń kulinarno-winnych.

Białe wina to też propozycja win, które świetnie sprawdzą się jako doskonały aperitif, jak także wino do letnich lekkich dań.


Dolina Rodanu to ziemia, która wykarmiła wiele pokoleń i dała światu wiele doskonałych win i ludzi, którzy stworzyli i tworzą jedną z najbardziej elitarnych apelacji świata: Châteauneuf de Pape. Châteauneuf de Pape de La Gardine to wina rodziny Brunel. Wina rodziny Brunel zawdzięczają swoją niekwestionowaną wysoką pozycję wśród liderów prestiżowej apelacji nie tylko wysokiej jakości win (Châteauneuf de Pape Cuvee Tradition 92 punktów u Roberta Parkera), ale także specjalną butelką. Butelka została zaprojektowana przez Gastona Brunela. Jej kształt ma przywodzić na myśl stare, dmuchane ustami butelki – takie jakie Gaston znalazł w swojej piwnicy. Ta butelka jest znakiem towarowym, zastrzeżonym dla La Gardine. W tym roku na rynek polski ma trafić butelka 1,5 litrowego Châteauneuf de Pape od Bruneli.


Kolejnymi winami, które okazały się doskonałą okazją do zanurzenia nosa w kieliszku, była winnica Caparzo i wino Borgo Scopeto Vinsanto. Wino pochodzi z Toskanii, gdzie obok Chianti, Rosso di Montalcino, Brunello di Montalcino, produkuje się Vino Santo. Dzisiaj to wino produkuje się prawie w całych Włoszech, jednak największym prestiżem cieszy się apelacja Vin Santo del Chianti. Produkuje się je ze szczepów: Trebbiano Toscana
i Malvasia. Są to wina słodkie o zawartości alkoholu ok. 16%. Surowcem do produkcji wina są podsuszone winogrona (dawniej winogrona suszono na słomkowych matach, dzisiaj podwiesza się kiści winogron pod sufitem w przewiewnych pomieszczeniach). Z takiego moszczu produkuje się wino, które następnie jest napełniane w malutkie beczki i przechowywane (beczki są umieszczane na strychach nie w piwnicach) od 3 do 10 lat. Wino we Włoszech jest pite do migdałowych ciasteczek z Toskanii – cantucci. Ciasteczka moczy się w słodkim eliksirze, aby rozmiękczyć je i oddać się przyjemności smakowania tych dwóch włoskich delikatesów.


Recanati z Izraela to wina, które przyciągają nie tylko doskonałym smakiem, lecz także wspaniałą historią i tradycją. Bliski Wschód to kolebka winiarstwa. Winnica Recanti została założona przez grupę miłośników wina, pod przewodnictwem Lennego Recanati w 2000 r. Winorośl jest uprawiana w Górnej i Dolnej Galilei. Winiarnia natomiast znajduje się w dolinie Hefer. Czerwone wino produkuje się z odmian cabernet sauvignon, merlot, shiraz, cabernet franc, barbera, zinfandel i petit syrah. Białe wina wytwarza się z odmian: chardonnay, sauvignon blanc i riesling. Wszystkie wina Recanati są koszerne – potwierdza
to stempel rabina na kontretykiecie i certyfikat koszerności. Kaszrut - prawo dotyczące zasad koszerności - reguluje również uprawę winorośli. W Szabasowy Rok, czyli co siedem lat, winnica powinna sobie „odpocząć”, a więc przez rok nie być eksplorowana. Zbiory muszą się odbywać pod przykryciem, a ludzie pracujący w winnicach powinni być praktykującymi
Żydami. Wszystkie dodawane do wina produkty, takie jak np. drożdże, powinny być koszerne. Szabas (sobota) oraz inne ważne święta żydowskie muszą być dniami wolnymi od pracy w winnicy. Wina od tego producenta, to wielka rzecz. Bardzo dobre wina, przepełnione bogatym aromatem i doskonałym smakiem.


Moją wędrówkę po „ Salonie”, chciałabym zakończyć winami z dalekiego kraju: Urugwaju. Winna Traversa, to wina które chcą nam swoim zapachem i smakiem opowiedzieć o kraju swojego pochodzenia. Flagowym szczepem Urugwaju jest tannat, dający bogate, intensywne w smaku i zapachu wina. Tego przykładem niech będzie wino: Noble Aliznza, oznaczające szlachetne przymierze. Wino jest stworzone przez trzy szczepy: tannat, merlot i marselan. Trunek iście królewski o intensywnej czerwonej barwie z rubinowymi refleksami. Nos ujmujący bogactwem aromatów dojrzałych czerwonych owoców i czekoladowych nut. Na
podniebieniu apetyczny, harmonijny z doskonałą strukturą. Doskonałe wino, które polecam do wypróbowaniem z Joasi: http://krolestwogarow.blogspot.com/2012/03/zapiekanka-ziemniaczana-z-dzikiem-i-z.html.


Za możliwość uczestnictwa w III Ogólnopolski Salon Win i Alkoholi M&P, dziękuję Firmie
M&P Wina i Alkohole.

Specjalista ds. wina Bernadeta Jarosz


2 komentarze:

  1. jakoś te izraelskie wina nie trafiły w mój gust....

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. moim zdecydowanym faworytem był Riesling Waipara z Nowej Zelandii:))

      Usuń