sobota, 2 sierpnia 2014

CARE - Bodegas Anadas – nowa twarz Aragonii

Bodegas Anadas założona została niedawno w 2000 roku, w sercu historycznego regionu winiarskiego DO Carinena , najbardziej znanej Aragońskiej apelacji, jednej z najstarszych w Europie.
Region ten charakteryzuje się dużą różnicą temperatur. Lato jest długie (temperatury dochodzą do 40 °C ) a zimy są mroźne (z temperaturami do –8°C ). Również znaczne są różnice temperatur pomiędzy dniem i nocą. Sprzyja to powstawaniu ciekawych, dobrych win. Cara to po hiszpańsku twarz i właśnie z obliczem, twarzą regionu, ludzi, klimatu mają nam kojarzyć się te wina.


Na Warszawską degustację zorganizowaną przez importera firmę Atalntika przyjechał przedstawiciel winnicy, Dyrektor handlowy, Pan Nacho Lazaro Delgado.


Care Blanco Macabeo/Chardonnay 2013 - kupaż po 50 % Macabeo i Chardonnay.
Za około 30 zł. otrzymujemy bardzo dobre intensywnie aromatyczne cytrusowo- gruszkowe wino. Świeże z przyjemną kwasowością dobrą gładką fakturą. Schłodzone będzie idealne do dań z ryb i na letnie ciepłe dni. Bardzo dobra relacja ceny do jakości. 
 
Care Rosado 2012 - kupaż tempranillo i cabernet sauvignon. Wino różowe ale kolor bardzo ciekawy truskawkowy. Nos to aromaty truskawki, poziomki i liczi. Jak na wino różowe ma ono sporo ciała. Pić dobrze schłodzone.Care Tinto Joven 2012 Kupaż szczepów Garnacha i Syrah, ok 25 zł. Kolor intensywnie rubinowy z fioletowymi refleksami. Dominują aromaty ciemnych owoców z lekko ziołowymi akcentami. Jest dobrze zbalansowane. Taniny są bardzo delikatne . Bardzo smaczne wino za bardzo przystępną cenę.Care Tinto Roble 2012 Kupaż szczepów Garnacha i Syrah, ok 35 zł. Kolor intensywny czerwono-wiśniowy. Bukiet intensywny z dominującymi nutami wiśni, jeżyn, malin, śliwek. Dzięki 4 miesiącom spędzonym w beczce taniny są bardziej intensywne. Na podniebieniu jest dobrze zbalansowane. Dominują czerwone owoce z odrobiną czekolady i z leciutkim pieprzem. Finisz jest dość długi, aksamitny i elegancki. Dobry stosunek ceny do jakości.
Care Tinto Crianza -70% tempranillo i 30% merlot, ok 40 zł. Dojrzewało rok w beczkach z dębu amerykańskiego. Szczodre w aromaty owoców leśnych oraz czekolady. W smaku jest złożone, taniny są ładnie wtopione. Wino jest bardzo smaczne.
Care Finca Bancales 2009 – 100 % garnacha ok 100 zł. Sztandarowe wino Bodegas Anadas.
Według zapewnień przedstawiciela winnicy wino to pokazuje co jest najlepsze w tym rejonie, najlepiej oddaje jego charakter i możliwości. Winogrona pochodzą z 90 letnich krzewów z pojedynczej winnicy Bancales. 14 miesięcy spędza w beczkach z amerykańskiego dębu.
Wszystko to powoduje że wino to jest mocno skoncentrowane. Dominują aromaty wiśni , śliwek, trufli i czarnego pieprzu. Wino jest krągłe z dojrzałymi taninami. Jest aksamitne, dojrzałe i eleganckie. Produkcja to tylko 15 000 butelek.Care XCLNT 2008 40% Garnacha z 80 letnich winorośli, 40% Cabernet Sauvignon z 25 letnich winorośli i 20% Syrah. Wszystkie grona pochodzą z upraw o ograniczonej wydajności. Przechodzą ręczną selekcję. Wino przez okres 16 miesięcy leżakuje w nowych beczkach z dębu francuskiego. Produkcja to 2000 butelek cena około 200 zł.
Za to wszystko dostajemy wino bardzo skoncentrowane, gęste od aromatów i smaków.
W kieliszku widzimy piękną czerwoną barwę z purpurowymi i fioletowymi refleksami. Bukiet jest intensywny dominują aromaty dojrzałych czerwonych owoców ( jagody, jeżyny) ale też aromaty skórzane i waniliowe. W ustach to przede wszystkim gigantyczna koncentracja i moc Wino jest długie i bardzo ekspresyjne. Na pewno nie jest to wino codzienne. Jest na specjalne okazje. Przelać do karafki przed podaniem.

Care Moscatel de Alejandria 100% Muscat z Aleksandrii ok 90 zł. Wino w kolorze jasnego złota. Powstało z winogron zbieranych pod koniec listopada w ilości około 600 kg. z hektara. Zawartość cukru około 60 g/litr. W nosie świeże i czyste. Intensywne aromaty owoców cytrusowych, jabłka , ananasów, winogron oraz kwiatów i ziół. W smaku jest tłuste, słodkie z dobrze wyważoną kwasowością i długim finiszem.
Podawać schłodzone do temperatury 6-8 stopni


Degustowaliśmy na zaproszenie importera. Ceny w sklepie importera Portucale (rekomendowane także w sklepach specjalistycznych współpracujących z importerem).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz