poniedziałek, 18 sierpnia 2014

Europejski Festiwal Smaku – Lublin

Już za kilkanaście dni w Lublinie po raz szósty rozpocznie się Europejski Festiwal Smak.
 
Z roku na rok jego program wspaniale się rozrasta.
Uczestniczyłam w jego drugiej edycji w roku 2011. Wrażenia niezapomniane. Wokół rynku dziesiątki straganów z naturalnymi, tradycyjnymi produktami z Polski i nie tylko, na Placu po Farze w dzień dziesiątki pokazów kulinarnych, degustacji a wieczorem koncerty. Niezapomniany koncert Boban & Marko Marković Orchestra (znana z filmów „Underground” i „Arizona Dream”). To był taki koncert, że jego energią można by oświetlić całą starówkę razem z zamkiem przez kilka miesięcy.


Wspomnienia wspomnieniami ale już czas szykować się na kolejny festiwal.


Na konferencji prasowej prezentującej VI Europejski Festiwal Smaku, którą prowadziła Monika Kucia, o festiwalu opowiadali: Paweł Potoroczyn, dyrektor IAM, patron Festiwalu, Waldemar Sulisz, dyrektor Festiwalu, Pani Prezydent Miasta Lublin Katarzyna Mieczkowska-Czerniak, Marszałek Województwa oraz Tomasz Grodzki, dyrektor generalny Perła Browary Lubelskie S.A., Stan Borys, legenda polskiej piosenki, który na festiwalu będzie miał wieczór autorski w ramach Salonu Literackiego.

W tym roku stare miasto to już za mało. Festiwal odbędzie się w czterech lokalizacjach: Stare Miasto, Browar Perła, Most Kultury oraz nowoczesne Centrum Wystawiennicze Galeria Gala.

Stare Miasto będzie miejscem Górnego Jarmarku Inspiracji, w ramach którego odbędą się wystawy, małe koncerty, spektakle teatralne, spotkania w salonie literackim, warsztaty fotograficzne, pokazy na scenie smaku, warsztaty kulinarne i degustacje.


Browar Perła z zabytkowym kościołem św. Kazimierza i klasztorem zaprasza na koncerty, kino ze smakiem, Dolny Jarmark Inspiracji, Festiwal Piwa, Festiwal Serów Zagrodowych, Teatr Nalewek, pokazy kulinarne, degustacje, zjazd ford trucków, Warsztaty Smakuj życie (permakultura, społeczny ogród, medytacje, treningi).


Most Kultury na zabytkowym moście na Bystrzycy zgromadzi blogerów na spotkania i warsztaty, poza tym będą tam odbywać się mini koncerty, zajęcia z jogi, dysputy, potańcówki.


Galeria Gala z prestiżową galerią Domus Aurea to miejsce wystawy grafiki Kingi Raffai, Węgierskiej Gali Smaków, spotkań z winiarzami, warsztatów kuchni węgierskiej. Węgierski desant smaków odbywa się w partnerstwie z miastem Eger, naszych bratanków spotkacie także na obu Jarmarkach Inspiracji oraz na Starym Mieście w Lublinie.

Strefa smaku


7 potraw na 700 lat Lublina to hasło przewodnie tegorocznej, 6 edycji Europejskiego Festiwalu Smaku. Wraz z historykami wybrane zostały najciekawszej potrawy z każdego wieku. Najlepsi kucharze pokażą te potrawy na Scenie Smaku, która powstanie na Placu Po Farze, a potrawy trafią do kart wybranych 7 restauracji Lublina – najliczniej odwiedzanych przez turystów.

Paweł Oszczyk, szef kuchni hotelu Le Regina w Warszawie poprowadzi podczas festiwalu Warsztaty Mistrzowskie na temat nowoczesnej kuchni regionalnej.Tegoroczny festiwal to również Jarmark Inspiracji (żywność ekologiczna, wędliny, sery, wina i inne smakołyki kulinarne), łącznie ponad 100 wystawców z całej Europy. Tegoroczny jarmark przybierze nową formułę. Zostanie zorganizowanych w dwóch przestrzeniach.
Jarmark górny na terenie Starego Miasta wokół Trybunału Koronnego i drogach dojścia oraz Jarmark dolny na terenie Browaru Perła Bernardyńska 15.
Jarmark górny to przede wszystkim zdrowe, naturalnie wyrabiane wędliny, różnego rodzaju mięsa, chleby, sery i inne kulinarne specjały.
Jarmark dolny to  widowiskowe foodtracki, aleja serów, małe browary z rzemieślniczymi piwami, cydry i polowe restauracje z wyśmienitą kuchnią.
Poza tym strefa sztuki , teatru i literatury. Atrakcji co niemiara. Przyda się skrupulatne planowanie i logistyka żeby skorzystać ze wszystkich atrakcji.

Podczas 6 edycji Europejskiego Festiwalu Smaku główną gwiazdą festiwalu będzie legendarny zespół Omega, który wystąpi z orkiestrą symfoniczną. Zagrają koncert dla wolności, a "Dziewczyna o perłowych włosach" obiecana jest na finał. Grają już od 47 lat i dają radę. Druga gwiazda to Shantel Bucovina Club Orchestra – ich przebój Disko Partizani to hit muzyki bałkańskiej. Do tego super koncerty: Voo Voo z orkiestrą strażacką, Kayah & Transoriental Orchestra oraz Sztywny Pal Azji.

Zapraszamy do Lublina w dniach 4-7 września . Warto.

Festiwal odbywa się pod Honorowym Patronatem Instytutu Adama Mickiewicza, Prezydenta Lublina i Marszałka Województwa Lubelskiego. W ciągu 3 dni gromadzi ponad 100 tysięcy ludzi. Tegoroczna edycja może być atrakcyjnym wydarzeniem i doskonałym miejscem dla promocji firm oraz poznania Lublina i województwa jako atrakcyjnego produktu turystycznego. 
Poniższe zdjęcia to już historia ( druga edycja festiwalu)


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz