czwartek, 1 stycznia 2015

Gambero Rosso Vini d’Italia tour 2014/2015

Po raz kolejny Warszawa znalazła się na drodze winnej podróży, znakomitych włoskich producentów wina w ramach Gambero Rosso. Tym razem wina prezentowane były w Nowym Forcie Sokolnickiego.
Podczas degustacji można było zapoznać się z bogatą ofertą 27 producentów wina z całego terytorium Włoch: od słonecznej Sycylii po śniegi Tyrolu.


Spośród dostępnych win szybko w oko wpadał stolik oznaczony numerem 12 z winami od Marchesi di Barolo. Można tu było odkryć ciekawe smaki w Gavi del Comune di Gavi ’13, które było idealnym wstępem do Barbery del Monferrato Maria 2012. To wino charakteryzowało się żywym i lśniącym rubinowo-czerwonym kolorem, zdecydowanym owocowym aromatem, z nutami dzikiej jagody, porzeczki i wiśni oraz przyjemnym i długim posmakiem. Idealnie komponowałoby się z pieczonym lub gotowanym mięsem czy też makaronami np. autorstwa Joanny.
Najciekawsze wino oczywiście było na koniec, czyli Barolo Tradizione 2008. Głęboki czerwony kolor, dobrze zharmonizowane taniny wraz z owocowymi aromatami to świetna propozycja na teraz dla niecierpliwych, lub idealny moment do zakupu i odłożenia w piwnicy dla kolekcjonerów.


Kolejnym stolikiem, przy którym warto było zatrzymać się na dłużej były wina Piandaccoli, a które są obecne w Polsce za pośrednictwem importera Krople Wina. Do degustacji wybrano świetne Chianti Clasicco Riserva Cosmus 2011 oraz dwa inne wina o dość tajemniczo brzmiących nazwach In Primis 2011 oraz Maiorem 2011. Obydwa wina powstały w większości z odmiany Sangiovese, jednakże pozostała część proporcji została uzupełniona zupełnie nieznanymi lokalnymi odmianami winogron, o których nawet apelacja nie wspomina. Dlatego mimo swojego wybitnego charakteru i niespotykanych walorów, wina mają klasę tylko wina regionalnego IGT, co nie przeszkadza, by zaliczyć je kategorii Supertoscanów.


By nie rozpisywać się za dużo warto nadmienić, że podczas degustacji można było skosztować wielu win musujących, owocowych Primitivo, mineralnych Pinot Grigio itd. Ogromnym powodzeniem cieszyło się przepyszne rocznikowe Prosecco z Villa Sandi – Cartizze V. La Rivetta. Jeśli nadmienię, że wino sprzedawane jest w bardzo oryginalnej, beczułkowatej formie butelki – prezent na Gwiazdkę mamy gotowy. A jak mówi ludowe porzekadło – „ …święta już za pasem”.
Gambero Rosso – do zobaczenia za rok.
Tomasz Noga, specjalista do spraw wina

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz