niedziela, 1 marca 2015

Cimarosa z Lidla - reaktywacja


Kilka dni temu, na Lidlowych półkach zagościła nowa seria win.
Części z nas nazwa Cimarosa jest skądś znana, z czymś się kojarzy. Tak, to dawny, jeszcze nieco przaśny Lidl sprzed kilku lat.
Tamte wina powiedzmy sobie szczerze nie były najlepsze. Była to typowa przemysłowa masówka, gdzie najważniejsza była cena i ilość. Teraz zmienione zostały etykiety a co najważniejsze wina.
Obecnie jako Cimarosa sprzedawane są wina z Chile i Nowej Zelandii.
Według informacji Lidla, wina tej limitowanej serii wyprodukowane i zabutelkowane zostały w regionach z których pochodzą. Tworząc tę serię, dążono do uproszczenia wizerunku wina w Polsce. Skoncentrowano się na prezentacji indywidualności smaku wina, który zależy od szczepu wykorzystanego do produkcji oraz jego pochodzenia.
I tak, w nowej odsłonie win z edycji limitowanej, znalazło się nowozelandzkie wino z regionu Marlborough z odmiany Sauvignon Blanc, jak również wina z Chile, produkowanymi z odmian Chardonnay i Viognier, Syrah, Pinot Noir, Malbec. W każdym z wymienionych win ekspozycja aromatów odmianowych pozwala na ich łatwą identyfikację, dlatego w dłuższej perspektywie, pełnią one również rolę edukacyjną.
Tyle sprzedawca. Na podstawie trzech spróbowanych win możemy stwierdzić, że ten zamysł póki co sprawdził się.
Wszystkie wina smakują „tak jak powinny”, w sposób charakterystyczny dla swojego szczepu. Są smaczne, choć zaznaczmy, że nie są to wina wybitne, ale nie o to tu chodzi. Za umiarkowane pieniądze dostajemy dobry, przewidywalny, smaczny produkt.


Estate Selection Marlborough Sauvignon Blanc 2013 (24,99 zł)ładny lekko słomkowy kolor z zielonkawymi refleksami. W nosie czujemy przyjemne nuty świeżo skoszonej trawy, agrestu i zielonej papryki. Kwasowość dość wysoka, finisz zaskakująco długi. Wino dość solidnie zbudowane. 
 

Chardonnay–Viognier Reserva Privada 2013 (14,99 zł) Znajdujemy tu sporo owocowych smaków i aromatów (ananas, brzoskwinia, papaja, maracuja). Niska kwasowość będzie pewnie atutem i wino to może się sprawdzić na wielu letnich, plenerowych imprezach.


Limited Edition Colchagua Malbec 2012 (24,99 zł). W kieliszku intensywnie czerwone z fioletowymi refleksami. Dominują typowe dla Malbeca aromaty jeżyn i dojrzałych wiśni. W ustach jest mocne ale dość gładkie. Taniny są przyjemne, nieagresywne. Wino jest bardzo smaczne i doskonale sprawdzi się na przykład do solidnego kawałka argentyńskiej wołowiny.
Warto otworzyć je chwilę wcześniej i dekantować.
W ofercie Lidla znajdują się jeszcze:
Limited Edition Casablanca Chardonnay 2013 
Carmenere Reserva Privada 2012
Limited Edition Leyda Pinot Noir 2012 
Limited Edition Colchagua Syrah 2012
Podsumowując Cimarosa to solidne, przyzwoite wina warte swojej ceny.
Wina nadesłane do degustacji przez Lidl Polska.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz