wtorek, 16 czerwca 2015

Flavours of Portugal - kolacja, Tejo oraz wielkie białe wina Portugalii

Jak co roku, pod koniec maja odbyła się w Warszawie, kolejna szósta już edycja Tygodnia Portugalskiego „Flavours of Portugal”.
Jest to największe wydarzenie promujące Portugalię w Polsce, organizowane przez Polsko-Portugalską Izbę Gospodarczą. W jego ramach odbywają się spotkania z tradycyjną kuchnią portugalską, degustacje win oraz spotkania z kulturą tego kraju.
Miałam przyjemność uczestniczyć w kolacji, która odbyła się w warszawskim hotelu Rialto,


w czasie której dwaj Szefowie kuchni, Pedro Pena Bastos (head chef at Herdade do Esporão’s restaurant in Alentejo (PT))oraz Martin Gimenez Castro (szef Salto), zaprezentowali wspaniałe menu degustacyjne. Oczywiście idealnym uzupełnieniem były wina z Herdade do Esporão .
Interesująca była również degustacja win z regionu Tejo. Region ten, leży w samym sercu Portugalii wzdłuż brzegów słynnej rzeki Tag, niedaleko Lizbony i może pochwalić się tradycjami produkcji wina sięgającymi aż XII wieku. W regionie Tejo istnieje ponad 80 winnic, większość to rodzinne uprawy mogące pochwalić się kilku pokoleniową historią. Kilka z nich zaprezentowało się warszawskim miłośnikom wina.
Pamiętajmy, że Portugalia ze swoimi 245 000 hektarami winnic i produkcją wina na poziomie 7 000 000 hektolitrów zajmuje odpowiednio, 7 miejsce na świecie w powierzchni winnic oraz 10 w produkcji wina. Dodatkowo jest największym na świecie producentem korka.


Jak co roku, odbyła się również degustacja komentowana prowadzona przez Ewę Rybak którą wspierał Manuel Maioral, właściciel firmy Atlantica, która od wielu lat specjalizuje się imporcie do Polski win portugalskich, oraz intensywnej promocji ich w naszym kraju. 


W tym roku w degustacji uczestniczył również Anselmo Mendes. Ten winiarz z krwi i kości, wykształcony agronom i enolog pochodzi z winiarskiej rodziny z długimi tradycjami. Kiedyś konsultant największych producentów wina, obecnie (od końca 1990 roku) produkujący swoje autorskie wina. Człowiek roku 2014 Magazynu Wino.
W zeszłym roku mieliśmy okazję degustować dość rzadkie wina odmianowe nazywane monocastas. Rzadkie, ponieważ w Portugalii tradycją jest kupażowanie win, często z kilku odmian. Łączy się tam odmiany lokalne, których jest podobno około 700 z czego 300 jest w użyciu często z odmianami międzynarodowymi. Możliwości jest sporo z czego portugalscy winiarze chętnie korzystają.
W tym roku tematem przewodnim były wielkie białe wina Portugalii. Wina w starszych rocznikach. W trakcie spotkania mieliśmy możliwość przekonać się o ich potencjale.


Soalheiro Alvarinho Reserva 2010 - 100% Alvarinho. Jednoszczepowe Alvarinho fermentowane w beczkach z francuskiego dębu. Wspaniale skoncentrowane aromaty anyżku, skórki pomarańczowej, orzechów i liczi. Eleganckie dobrze zbalansowane w ustach z długim ziołowym finiszem i delikatną nutą maślaną. Doskonałe jako aperitif, również do homara oraz potraw z owocami morza, rybami, drobiem. Idealne do dań kuchni azjatyckiej ze szczególnym uwzględnieniem Pad Thai.

Muros de melgaco Alvarinho 2007- 100 % Alvarinho. Wino to wraz z Ewą Rybak prezentował jego producent Anselmo Mendes. Wino było fermentowane w nowych i używanych beczkach z dębu francuskiego a następnie starzone w tych samych beczkach przez kolejne 6 miesięcy. Dominują w nim intensywne aromaty pomarańczy, melona, letnich kwiatów polnych i kopru włoskiego. Intensywne i orzeźwiające z charakterystyczną mineralną nutą. Wspaniałe wino z przyjemnym długim finiszem. Bardzo dobre już dziś, ale zyska jeszcze podczas kilku kolejnych lat starzenia. Wspaniale połączy się z sałatką z grillowanym kalmarem, duszoną piersią z kurczaka, pstrągiem w ziołach lub też z małżami w sosie cytrynowym.Herdade de Esporao Verdelho 2006 Średni wiek winorośli to 10 lat rosną na glebach kredowych i łupkowych. Wino fermentowane w kadziach stalowych, nie miało kontaktu z beczkami dębowymi. Po niemal 10 latach w butelce prezentuje miodowo- owocowe aromaty, nie traci struktury, posiada dobrą kwasowość. Pokazuje ogromny potencjał verdelho. Świetne do serów i ryb w bardziej treściwym wydaniu.


Esporao Private Selection 2007 – w bukiecie intensywne aromaty dojrzałych brzoskwiń i gruszek z dymną pikantną nutą dębu francuskiego. W ustach pełne, skoncentrowane, z nutami soczystych moreli i maślanym posmakiem. Wspaniale wyważone z dobrze zbalansowaną kwasowością, gęste i gładkie. Eleganckie z długim finiszem. Dobrze skomponuje się z wędzonym dorszem i curry. Wspaniale podkreśli intensywnie przyprawione dania.


Tiara 2005 Niepoort – kupaż szczepów: Codega, Rabigato, Donzelinho, Viosinho, Arinto i wielu innych. Winogrona pochodzą z krzaków mających 40, 60 a nawet 80 lat. Winnice położone są na wysokości około 650 – 800 metrów nad poziomem morza. Jest to wino wyjątkowe, mało typowe dla doliny Douro.
Długa 4 miesięczna fermentacja odbywała się w stalowych kadziach przy użyciu naturalnych drożdży. W nosie dominują aromaty owoców cytrusowych i świeże nuty mineralne. W ustach jest świeże, żywe i orzeźwiające. Z dobrą strukturą i przyjemnym posmakiem owoców tropikalnych. Z długim finiszem.


Vinha Formal 2002 Luis Pato. Powstałe w 100 % z odmiany Bical rosnącej na kredowych glebach. Winnice znajdują się na wzgórzach Ois do Bairro. Wino fermentowane i starzone przez rok w nowych dębowych beczkach. Dominują aromaty owoców tropikalnych, pomarańczy i pigwy. Wspaniale zbudowane. Dobry balans pomiędzy soczystością, kwasowością a rozbudowaną owocowością. Gęste z długim posmakiem moreli i brzoskwiń. Doskonałe nietuzinkowe wino idealnie zgra się z serem owczym, dorszem a także z sushi.

I na koniec słodziak, ale jaki...
 

Projectos Branco 2001 . Linia Projectos to eksperymentalna linia win z wykorzystaniem nietypowych dla Douro lokalnych odmian winorośli albo z bardzo starych i wysoko położonych winnic. Wino fermentowało i dojrzewało 18 miesięcy w beczkach z dębu francuskiego. Ma doskonałą strukturę podtrzymywaną przez słodycz. Jest przy tym świeże i żywe. Wyprodukowano go tylko 200 butelek. My wypiliśmy butelkę numer 177. Była bardzo dobra.

Degustowaliśmy na zaproszenie importera win portugalskich Atlantika


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz