niedziela, 28 czerwca 2015

Francuskie wina na twoim stole – kolejna francuska selekcja Lidla


Od najbliższego poniedziałku (29 czerwca 2015) w sklepach Lidl pojawi się kolejna już selekcja win francuskich. W ramach tej oferty dostępnych będzie 31 win (13 białych, 2 różowe, 13 czerwonych i 3 słodkie )


Część z nich mieliśmy okazję spróbować podczas degustacji zorganizowanej w ramach II zlotu blogosfery. Poniżej te, które zwróciły naszą uwagę i do których chętnie wrócimy.

Alsace Pinot Blanc AOP Pfeffenheim 2013 (19,99 zł) bardzo przyjemny aromatyczny i orzeźwiający. Pachnie cytrusami, brzoskwinią i soczystszym jabłkiem. Usta lekkie, orzeźwiające z przyjemną kwasowością. Letnie wino w bardzo dobrej cenie. Przed podaniem schłodzić do 10 -12 stopni. Do lekkich dań z ryb, drobiu lub do picia solo.
Bourgogne Hautes-Côtes de Nuits AOP Philippe de Bois d’Arnault 2013 (39,99 zł) to chardonnay pachnie beczką, dominują aromaty tostowe z lekką nutą słodkich owoców. Dość duża kwasowość. Pić mocno schłodzone 8 – 10- stopni. Do nieco cięższych dań z ryb i drobiu.


Coteaux Bourguignons AOP Cyril et Virginie 2013 (19,99 zł). W nosie dojrzałe czerwone owoce, pieprz i zioła. W ustach delikatne taniny i dość ostra kwasowość. Lekkie. Pić lekko schłodzone do 16 stopni.
Côtes du Rhone AOP Cellier du Delta 2012 (14,99 zł) jeżyny, borówki, wiśnie , papryka, wanilia. Niska kwasowość i niezłe taniny. Bardzo przyzwoite proste wino. Cena zdecydowanie zachęca do zakupów.
Fronsac AOP Château Saint Remy 2011 (24,99 zł) pachnie przyjemnie czerwonymi owocami ( malinami, jeżynami) wanilią i ziołami. W ustach przyjemna delikatna kwasowość przyjemne taniny i całkiem sporo ciała. Poważniejsze wino do poważniejszych dań mięsnych. Dekantować przed podaniem.
Saint-Émillon Grand Cru AOPChâteau Pontet Fumet 2007 (49,99 zł) dominują aromaty dojrzałej jeżyny oraz dżemu z truskawek. Dobrze ułożone i zbalansowane. Doskonałe do dań z wołowiny. Pić już, nie odstawiać na długo.


Médoc AOP Château La Valiere 2007 (27,99 zł) dojrzałe i zrównoważone. W nosie i w ustach czarna porzeczka , jeżyna i dojrzałe wiśnie. Bardzo dobra cena. Zdecydowanie dekantować przed podaniem. Do ciężkich dań z wołowiny lub jagnięciny.


Alsace Pinot Gris Grand Cru Marckrain Grand Cru 2013 (39,99 zł) – Półsłodkie. Nos ziołowy, nie zapowiadający ciekawego owocowego smaku (gruszka ). Dekantować i schłodzić przed podaniem.

Sauternes AOP Château Jean Galan (34,99 zł) Słodycz w czystej postaci. Miód, morele, figi, wanilia, rodzynki i inne suszone słodkości. Gęste. Trochę więcej kwasowości spowodowałoby, że byłoby „bardziej pijalne”. Na pewno będzie smakować amatorom słodkości. Atrakcyjna cena. Do sączenia samo lub do deserów. Podawać dobrze schodzone 8-10 stopni.
 


Oprócz tego bardzo ciekawie zapowiada się oferta tygodnia francuskiego w tym 30 oryginalnych francuskich serów oraz małże i przepiórki w bardzo atrakcyjnych cenach. Łączenie ich z winami może stanowić bardzo ciekawe doświadczenia smakowe.
Propozycje przepisów na przygotowanie perliczek oraz małż w poniższych linkach.

zuppa di cozze – zupa z małży

vol-au-vent z perliczkąBrak komentarzy:

Prześlij komentarz