czwartek, 6 września 2012

cielęcina z pieczarkami - rolada z karkówki cielęcej  • 1 kg karkówki cielęcej,
  • 3 cebule,
  • 400 gram pieczarek,
  • kilka listków szałwii,
  • 3 duże ząbki czosnku,
  • sól,
  • cukier,
  • 300 ml białego półwytrawnego wina,
  • masło.
Cebule pokroić w półplasterki. Pieczarki obrać i pokroić (w zależności od wielkości - ja miałam duże, pokroiłam na 6 części). Na patelni roztopić masło, włożyć cebulę i chwilę dusić, dodać płaską łyżkę cukru i sól, dusić.
Następnie dodać pieczarki, dusić dalej, gdy pieczarki trochę zmiękną dolać 200 ml wina, dodać rozgnieciony czosnek, pieprz. Dusić aż wino odparuje.
Mięso rozkroić tak aby można było je rozłożyć i zwinąć. Lekko stłuc, ułożyć cebulę z pieczarkami i zwinąć, związać nitką. Wstawić do piekarnika nagrzanego do 220 stopni i piec 20 minut. Następnie zmniejszyć temperaturę do 180 stopni i piec około 40 minut. Od czasu do czasu podlewać białym winem lub bulionem.
Do cielęciny z pieczarkami – rolada z karkówki cielęcej Joasi polecam N.3 Vinum Italicum Opera 2005, Vino da Tavola Rosso, Włochy. Dostępne w Makro C&C, cena około 80 zł.
Czerwone wytrawne wino o urzekającej rubinowej barwie. Na nosie ujmuje elegancją aromatów kandyzowanych jeżyn, czekolady, suszonej ściółki podszycia leśnego. Na podniebieniu skoncentrowane, długie, eleganckie z przyjemnym długo utrzymującym się smakiem. Cielęcina z grzybami będzie doskonałym uzupełnieniem, dobrze zbudowanego wina a grzyby, które wymagają do swego towarzystwa dojrzałych, wyrafinowanych smaków będzie doskonale tworzyć „kulinarną operę” z wykwintnym daniem Joasi.
Smacznego!!!
Specjalista ds. wina Bernadeta Jarosz


P.S. Włoskie prawodawstwo rozróżnia dwie kategorie win szlachetnych: Denominazione di Origine Controllata e Garantita (DOCG) i Denominazione di Origine Controllata (DOC) i dwie win stołowych:  Indicazione Geografiche Tipici (IGT) i Vino da Tavola (VDT).
DOCG  - to najwyższa kategoria o surowych wymogach co do pochodzenia, wytwarzania i wielkości zbiorów.
DOC- to kategoria wina, która zapewnia właściwe pochodzenie wina, szczepów, wytwarzania i zbiorach.
IGT – wskazuje region geograficzny i ewentualne nazwy szczepów winorośli użytych to produkcji danego wina.
VDT – to najniższa kategoria  we włoskiej klasyfikacji, bez określonych wymagań co do pochodzenia czy winifikacji, lecz ta klasa nie eliminuje w swojej grupie wybitnych win.2 komentarze: