czwartek, 20 września 2012

Wines of Argentina


17 września 2012 w Warszawie odbyło się branżowe seminarium poświęcone winom z Argentyny. Degustację i prelekcję przeprowadził redaktor naczelny Magazynu Wino Pan Tomasz Prange-Barczyński.Podczas spotkania zostało zdegustowane 13 win od znaczących argentyńskich producentów. Wiodącymi szczepami degustacji były: torrontes i malbec, którym towarzyszyły: chardonnay, viognier, riesling, semillon, pinot noir, merlot, syrah, corvina.
Z regionu: Salta, Catamarca, Cuyo, Mendoza, San Juan, La Rioja, Patagonia, Neuqun, Rio Negro.

Jak to sami Argentyńczycy mówią: „ Argentyna to kraj, którego siłą napędową są kontrasty. Potrafimy być tradycyjni, lecz zarazem innowacyjni, prości, ale także wyrafinowani, gadatliwi i roztańczeni, ale również refleksyjni i rozważni. To cechy, które charakteryzują nas – Argentyńczyków oraz to, czym się zajmujemy i co tworzymy.”

A wina, które tworzą to prawdziwe perełki w koronie światowego winiarstwa. A oto tego przykłady:

Torrontes 2011, Calchaqui Salta, Colomé
Białe wytrawne wino o jasno słomkowej barwie z srebrnymi refleksami. Nos urzekający elegancką słodyczą owoców cytrusowych, brzoskwini, skórki białych winogron. Zapach tego wina to dziedzictwo muszkata, który wchodzi w skład krzyżówki torrontésa. Na podniebieniu doskonała świeżość, subtelna kwasowość z dobrze wtopioną słodyczą owocu. Jest to wino, którym „upijałabym” się zapachem a piła do Joasi orzeźwiającej sałatki:

Félix Torrontés 2011, Cafayate, Félix Lavaque
Białe wytrawne wino w kolorze płynnego złota z pięknymi błyszczącymi refleksami. Nos elegancki, dystyngowany, słodki i bogaty w aromaty muszkata. Z dobrze wyczuwalnymi aromatami waniliowymi pochodzącymi z beczki dębowej. Na podniebieniu skoncentrowane, długie. Aromaty beczki zostały doskonale zintegrowane ze słodyczą owocu w tym winie. Doskonałe do ziemniaczanej zapiekanki:

Catena Alta, Chardonnay 2010, Mendoza, Catena Zapata
Białe wytrawne wino w kolorze żółtej gruszki z błyszczącymi srebrnymi refleksami. Na nosie typowe aromaty szczepu chardonnay. Na podniebieniu świeże, z wyczuwalną waniliowo -dębową słodyczą, kremowa struktura. W związku z położeniem na dużej wysokości winnic nad poziomem morza, wino w efekcie zachowuje bardzo dobrą kwasowość. Wino, które swym charakterem i budową idealnie będzie uzupełniać Joasi:

Gala III 2010, Luján de Cuyo, Luigi Bosca
Białe wytrawne wino o pięknej błyszczącej jasno słomkowej barwie. Wino zbudowane z trzech szczepów: 50% viognier, 40% chardonnay i 10% riesling. W winie doskonale można wyczuć role każdego z tych szczepów. Nos wina to piękny ujmujący bukiet aromatów szczepu viognier, struktura i kręgosłup to chardonnay a orzeźwiająca kwasowość tak potrzebna w winach z Argentyny to riesling. Wino w związku z złożonością swej struktury potrzebuje na pozór prostego dania, jakim w królestwie
garów jest:

Saurus Barrel Fermented Pinot Noir 2010, Patagonia, Neuquen, Famila Schroeder
Czerwone wytrawne wino w kolorze „niewskazującym na użycie” pinot noira, ale to jest właśnie Argentyna. Pinot noir w kolorze intensywnej ciemnej czerwieni z fioletowymi refleksami w pierścieniu. Nos dystyngowany, odkrywający się. Na podniebieniu przyjemne, apetyczne z dobrze wtopionymi garbnikami w owoc wina. Doskonałe wino do Joasi:

Clos de los Siete 2009, Mendoga, Clos de los Siete
Wino powstało w ramach projektu Clos de los Siete, dowodzonego przez Michela Rolanda dla niektórych „Guru” winiarstwa światowego a dla niektórych tylko „oszołoma”.
Wino stworzone w 57% ze szczepu malbec, 15%, merlot, 15% cabernet sauvignon, 10% shiraz i 3% petit verdot. Różnorodność użytych szczepów buduje genialność tego wina. Na nosie ujmujący bukiet owocowej słodyczy, świeżo zmielonej kawy z dyskretną waniliową słodyczą beczki. Na podniebieniu skoncentrowane, długie, gęste. Zdecydowanie owoc wina wygrywa z dębową beczką.
Wino, które potrzebuje do osiągnięcia w pełni tylko Joasi:

 
Finca Remota Malbec 2009, Valle de Uco, Mendel
Czerwone wytrawne wino w kolorze ciemnej jak smoła argentyńskiej kawy. Intensywność barwy wina wynika z dość dużej grubości skórek szczepu malbeca, który uprawiany jest na wysokościach powyżej 1000 m. n.p.m. Nos to eksplozja aromatów czereśni, dojrzałych śliwek. Bardzo duża obietnica nosa, którą szczodrze odbieramy na podniebieniu. Usta soczyste, krągłe, tłuste z odrobiną szlachetnego smaku beczki francuskiej. Wymarzone wino do Joasi pieczonych klusek ziemniaczanych:

Laborum Malbec 2007, Cafayate, Bodegas El Porvenir de Los Andes
Pomimo otwarcia trzech butelek, partia wina, która dotarła do Polski okazała się korkowa.

Viña Jorge Miralles Malbec 2008, Mendoga (La Consulta – Valle de Uco), Trapiche
Czerwone wytrawne wino o intensywnej rubinowej barwie z ceglastą czerwienią w pierścieniu, co świadczy o już posuniętych latach tego wina. Na nosie wyczuwalne przyjemne aromaty świeżej kawy, wiśni z odrobiną nuty dębu w tle. Na podniebieniu uderza skoncentrowana bogata słodycz, która szybko rozpływa się w ustach pozostawiając smak dębu. Wino, które będzie idealne w połączeniu z zapiekanką ziemniaczaną:

Finca Altamira 2010, Mendoza (La Consulta – Valle de Uco), Achaval Ferrer
Czerwone wytrawne wino o intensywnej rubinowej barwie z fioletowymi refleksami w pierścieniu. Nos ujmujący delikatną owocowością. Na podniebieniu czuć młodość, która wymaga jeszcze czasu, aby w pełni cieszyć swoim urokiem i bogactwem.

Corbec 2009, Tupungato – Valle de Uco, Masi Tupungato
Czerwone wytrawne wino o jasnej czerwonej barwie z ceglastym odcieniem w pierścieniu wina.
Wino stworzone metodą appassimento ze szczepu malbec i corvina (appassimento – podsuszanie winogron, metoda wykorzystywana np. do produkcji włoskiego Amarone). Na nosie subtelne, ujmujące kruchością owocowych aromatów, suszonych wiśni. Na podniebieniu złożone, o aksamitnej strukturze. Wino doskonałe w tym przypadku do: kaczych nóg z konfiturą i z włoskimi orzechami:

B Crux Blend 2008, Mendoza, Valle de Uco, O Fournier
Czerwone wytrawne wino o intensywnej czerwonej barwie. Zbudowane w 60% z tempranillo, 30%malbeca i 10% merlota. Nos elegancki, wywarzony, ujmujący swą złożonością. Na podniebieniu świeże, skoncentrowane z delikatną słodyczą owocu. W zakończeniu wina doskonała wyczuwalna kulinarna kwasowość, która czyni to wino idealne do Joasi policzków wołowych:

Late Harvest Semillon 2007, San Rafael, Bianchi
Białe słodkie wino z późnych zbiorów winogron semillon. Na nosie uderza nas ambrozja aromatów herbaciano - jabłkowych z dobrze wyczuwalnymi cytrusami w bukiecie wina. Na podniebieniu soczyste, pulchne, wywarzone. Jest to jedno z tych win, które pije się cmokając z zachwytu, wspominając miłe chwile w życiu: takie jak Wines of Argentyna, Warszawa 17 września 2012.

Specjalista ds. wina Bernadeta Jarosz


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz