niedziela, 22 września 2013

IX Wystawa Win Hiszpańskich w Polsce - część II
-   degustację  prowadził Ferran Centelles, hiszpański sommelier i znawca win.Przechodząc do czerwonych win zaczęliśmy degustację od dość modernistycznie zaprojektowanej etykiety wina S1 od producenta Bodega Somonte. Wino powstało z mało znanej nad Wisłą odmiany Prieto Picudo. Jeżeli dodam, że krzewy liczą sobie sto lat, a wino
spędziło 16 miesięcy w nowych beczkach z francuskiego dębu, to zapewne każdy czytelnik chciałby zdegustować taką butelkę. Wino o bardzo intensywnym, głębokim kolorze.
W aromacie nuty owocowo – tostowe z nutą czarnego pieprzu w tle. W smaku krągłe, subtelne taniny podkreślone lekką kwasowością. Doskonale zbalansowane – do włożenia do piwniczki na około 15 lat. Wydawałoby się ciężkie jak na opis, ale wino niezwykle i ujmująco
lekkie w odbiorze. Polecane do ryb w aromatycznych ziołach, lub pikantnych potraw na bazie jasnych mięs, makaronów.


Kolejne wino to Canforales Seleccion Tempranillo od Campos Reales. Wino o zdecydowanej świeżości młodego wina, zarówno w aromacie jak i w smaku – to ten intrygujący przypadek, wspomniany we wstępie, przywołujący wspomnienia ze święta młodego wina Beaujolais we Francji. Idealne do przystawek mięsnych na zimno, wędlin oraz pikantnych słodkości. Wino zdecydowanie inne niż pozostałe w degustacji.

 
Kolejne wino, które trafiło do kieliszków wynagrodziło (niektórym uczestnikom) uczucie zdziwienia poprzedniej butelki. Stało się za sprawą wina Rioja Bordon Gran Reserva z Bodegas Franco Espanolas. Klasyka hiszpańskiej myśli winiarskiej w ekskluzywnym wydaniu. Kompleksowo zbudowane, krągłe, o lekkiej strukturze i długim posmaku – faworyt większości uczestników degustacji. Idealne do pieczonej jagnięciny, czy dań mięsnych, wymagających długiej obróbki kulinarnej.


Następne wino to intrygujące Garnacha El Terroir z Domaines Lupier. Intrygujące, ponieważ z tej odmiany produkuje się zazwyczaj wina średniej jakości o dość lekkim charakterze. Jeżeli jednak dodamy, że grona pochodzą ze stuletnich krzewów, a pasją winiarzy jest
tworzenie wspaniałych win, to możemy sobie wyobrazić idealnie skomponowane wino, w którym dominują nuty owocowe, z ziołowo miętowymi refleksami w tle. W smaku soczyste, delikatne z przyjemnym tanicznym posmakiem. Idealne do lekkich potraw mięsnych, szaszłyków, pieczonego drobiu, paelli itp. 


Kolejne wino to klasyka regionu Ribera dek Duero Resalte Reserva 2005 od Bodegas Resalte de Penafiel. Wino o pięknej, głębokiej barwie, owocowym aromacie, w którym dominują jeżyny, brzoskwinie, goździki czy nuty cedru. W smaku bardzo krągłe, pełne, o kompleksowej budowie i owocowym, długim finiszu.
Polecane do dań na bazie wołowiny, grzybów itp.

Na koniec podano wino Pagos del Moncayo Garnacha – Syrah od producenta Pagos del Moncayo Axial Globalizacion de vinos. Nie ukrywam, że intrygowało mnie od samego początku, dlaczego akurat to wino będzie finalnym podczas tej degustacji. Jak się okazało połączenie odmian Garnacha i Syrah w tym przypadku dało wino o potężnej budowie i cielistości, co przy jednoczesnej dużej owocowości spowodowało, że wino było bardzo przyjemne w odbiorze. Kolor wina trudno było przejrzeć z powodu jego głębi, aromat  zdecydowanie dżemowo – owocowy, z nutami śródziemnomorskich ziół stacji w tle. W smaku przyjemne i soczyste o długim posmaku. Polecane do mięsnych potrawek, makaronów w ciemnych sosach czy suszonych owoców.


I tak dzięki wspaniałym obrazom towarzyszącym prezentacji dotarliśmy do końca degustacji komentowanej. Po uściśnięciu dłoni prowadzącemu i wspólnej fotografii udaliśmy się na wędrówkę pomiędzy licznie przybyłymi przedstawicielami ponad trzydziestu winnic w celu kontynuacji poszukiwania hiszpańskiego słońca, zamkniętego w butelkach z winem.
Do zobaczenia za rok. Gracias Espania!Tomasz Noga, specjalista do spraw wina

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz