czwartek, 23 października 2014

Ziemniaki tłuczone

  • 1 kg ziemniaków,
  • sól,
  • 4 łyżki masła,
  • 2-3 łyżki gęstej śmietany.
Ziemniaki umyć, cienko obrać, zalać zimną wodą, ugotować do miękkości w lekko osolonej wodzie (do gotowania można dodać zioła, np. rozmaryn).
Odcedzić, odparować. Dodać masło. Utłuc kartofle razem z masłem. Dodać śmietanę i wymieszać. Śmietanę dodajemy do uzyskania odpowiedniej, ulubionej przez nas konsystencji. Doprawić solą.

Ziemniaki tłuczone przyrządzam z tego co mam, czyli z ziemniaków kupionych na targu lub w sklepie. Na targu popularne są 3-4 odmiany: irga, bryza, amerykany, .... W sklepach czasem są podpisane: sałatkowe, do pieczenia...


Ja przygotowałam ziemniaki tłuczone z odmiany Augusta - typ BC. Bulwa Augusty jest okrągłoowalna, z gładką skórką i jasnożółtym miąższem. Ma charakterystyczne czerwone oczka.


Niedawno na zaproszenie firmy Europlant* brałam udział w spotkaniu promocyjnym ziemniaka!
Spotkanie, jak sama nazwa wskazuje, miało na celu promocję ziemniaka – czyli zapoznanie nas z różnymi odmianami ziemniaków i ich przydatnością kulinarną.
W Polsce mamy ich około 120 odmian!!! Tylko, dlaczego nie możemy ich kupić???
Ziemniak, kartofel, pyra, grula.... potocznych nazw jest pełno, a oznaczają jedno i to samo i są powszechnie używane.
Ziemniak to roślina należąca do rodziny psiankowatych. Nazwa „ziemniak” odnosi się zarówno do całej rośliny, jak i do jej jadalnych, bogatych w skrobię bulw.
Ziemniaki pochodzą z Peru, gdzie uprawiane są od około 8 tysięcy lat.
Do Europy trafiły w XVI wieku.
Do Polski przywiózł je król Jan III Sobieski, z wyprawy do Wiednia. Ale przywiózł je jako kwiaty ozdobne, które zdobiły królewskie ogrody.

Ziemniaki zawierają:
witaminy - B1, PP, B5, B6, C.
składniki mineralne - potas, magnez, fosfor, żelazo, miedź, mangan i cynk.
Ziemniaki m.in.:
- obniżają ciśnienie
- regulują pracę układu pokarmowego, w tym również jelit
- pomagają usunąć nadmiar wody z organizmu
- poprawiają stan skóry
- wspomagają wzrok
- usprawniają proces krzepnięcia krwi
- redukują stres
Ziemniaki maja bardzo mało kalorii – w 100 g jest 66 kcal.
Wbrew obiegowym opiniom ziemniak jest bardzo mało kaloryczny - 66 kcal/100gr. Tak niska ilość kalorii i zawartość błonnika (2-2,5%) powoduje, że jego spożycie jest korzystne dla dzieci i osób dorosłych. 
 
Rozróżniamy typy ziemniaków:
- A - sałatkowy - twardy, charakteryzuje się dużą wilgotnością i niską zawartością skrobi, doskonałe do gotowania w „mundurkach”, do sałatek lub na grilla
- B - ogólnoużytkowy - średnio twardy, nierozsypujące się, doskonałe do duszenia i gotowania, nadają się zarówno do gotowania jak i smażenia oraz na frytki
- C - mączysty - zawiera więcej skrobi, o jasnym i sypkim miąższu, nadają się do przygotowywania dań ziemniaczanych takich jak placki, kluski, kopytka, pyzy oraz do puree, jako składnik farszów, do zagęszczania zup i do wypieków
- D - bardzo mączysty - bardzo mocno rozgotowujący się, ziemniaki pastewneGościliśmy w siedzibie firmy w Laskach Koszalińskich, gdzie oglądaliśmy przechowalnię sadzeniaków. O ziemniakach opowiadał Pan Krzysztof Korolewicz.


Ciąg dalszy relacji z wizyty wkrótce... 

*Europlant – zajmuje się produkcją kwalifikowanych sadzeniaków do profesjonalnych hodowli ziemniaka w Polsce i w Europie. Istnieją na polskim rynku od 12 lat.
Właścicielem naszej firmy jest Europlant Pflanzenzucht GmbH z Niemiec, członek grupy Böhm-Nordkartoffel.
Celem Europlantu jest: sprawdzanie w polskich warunkach klimatycznych odmian ziemniaka wyhodowanych w zachodniej Europie, ich rejestracja w Centralnym Ośrodku Badania Odmian Roślin Uprawnych w Słupi Wielkiej. Po wpisaniu do rejestru odmian ziemniaka prowadzą ich hodowlę zachowawczą i nasiennictwo.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz