poniedziałek, 7 września 2015

LIDL – Iberyjskie wina oraz smakołyki


Na koniec wakacji Lidl przygotował specjalną ofertę produktów z półwyspu Iberyjskiego.
Część z nich mieliśmy okazję spróbować podczas degustacji towarzyszącej prezentacji nowych win z Hiszpanii i Portugalii.


Makaroniki zawierały bardzo smaczną marmoladę. Mnie najbardziej smakowała ta cytrynowa.


Silną reprezentację miały sery. 
 

Chorizo oraz Iberico salami jak zwykle pokazały klasę.
Od solonych migdałów nie sposób było się oderwać. 
 


Drobne przekąski przygotowane przez restaurację Dwie Trzecie mediterranean fusion z produktów będących również w regularnej sprzedaży były doskonałe.


Ale głównym powodem spotkania była prezentacja nowej selekcji win z Hiszpanii i Portugalii.
Mieliśmy okazję spróbować 27 z nich.


Do słodkich makaroników sommelier Lidla Michał Jancik poleca szczególnie
Espumoso de Moscatel Velada (13,99 zł) wino, które pewnie będzie smakować amatorom słodkości. Jest podobne w stylu do Moscato d’Asti. W nosie możemy doszukać się aromatów owoców tropikalnych. Proste, można podać je również jako aperitif. Nas nie zachwyciło.Zdecydowanie lepsze, a tylko o złotówkę droższe jest drugie wino musujące Cava Brut Selección Especial Marqués de Monistrol (14,99 zł). Jest świeże z przyjemnym owocowym posmakiem. I przyjemnymi bąbelkami. W tej cenie chłodzić i pić.
Bardzo dobre wrażenie zrobiło na nas portugalskie Nobre Colheita Alvarinho Vinho Verde 2014 (17,99 zł). Fakt, że mogłoby być w sprzedaży wtedy kiedy temperatury w naszym kraju zdecydowanie przekraczały 30 stopni, ale nie ma co marudzić bo wino jest bardzo smaczne. Jest bardzo aromatyczne. Wyczuwamy w nim wyraźne aromaty jabłkowe, cytrynowe i melonowe. Usta są przyjemnie kwasowe. Wino jest orzeźwiające z przyjemnym słonawym finiszem.Do wstążek cukinii z serem, szynką serrano i gruszką Michał Jancik polecał Garayes Verdejo Rueda 2014 ( 14,99 zł) W nosie dominują tu aromaty owocowe ( jabłko, mango, gruszki). W smaku sporo goryczki, kwasu i nieco owocu.
Chardonnay Pyrene Somontano 2014 (16,99 zł). Wino to znamy już z zeszłorocznej oferty Lidla, teraz powraca. W zapachu jak i w smaku sporo jest tu brzoskwiń. Delikatna kwasowość i odrobina ciała powodują, że wino to, pije się może bez specjalne ekscytacji, ale przyjemnie.
Bardzo ciekawą propozycją jest różowa Garnacha Attiya 2014 (19,99 zł). Dominują w nim bardzo przyjemne aromaty poziomkowo - truskawkowe. Jest czyste z przyjemną kwasowością, sporym ciałem i lekką goryczką w finiszu.


Przechodząc do win czerwonych. Nam najbardziej smakowały:
Ribera del Duero Hachón Selección Especial 2012 (22,99 zł) Dużo czerwonych owoców i czekolady. Ale jest zadziwiająco lekkie. Przyjemne taniny. Bardzo smaczne wino.

Ribera del Duero Hachón Reserva 2010 ( 24,99 zł). Młodszy brat poprzedniego wina. Więcej w nim jest smaków i aromatów waniliowych, czekoladowych, budyniowych i beczkowych. Pomimo wieku jest przyjemnie owocowe. 

5 Oros Rioja Crianza 2012 (22,99 zł) – Sporo owocu ( jeżyny, czarne porzeczki, dojrzałe wiśnie), niezła kwasowość. Taniny troszkę za ostre – drewniane. Wymaga dekantowania.

Najpoważniejsze” i najdroższe wino w całej ofercie Garnacha Selección Especial Aragonia 2011 (49,99 zł). Bogate, obfite, ciężkie tak w aromatach jak i smakach. Dużo tu czerwonych owoców wiśni i śliwek. Posmak dżemowy i dymny Wyraźnie wyczuwalna beczka, ale taniny są krągłe i ładnie wtopione. Wino potężne za poważne już pieniądze.


Degustowaliśmy na zaproszenie Lidl Polska. 

 

6 komentarzy: