piątek, 10 lutego 2017

Hot dogi francuskieHot dogi w Polsce pojawiły się w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Wbrew krążącym pogłoskom i wpisom w internetowych encyklopediach i nie tylko, były to bułki z parówkami, tak zwane francuskie hot dogi. Bułka, a w środku parówka. No i keczup do tego.
Nie były sprzedawane w budkach fast foodowych, lecz w barach, kawiarenkach. W tamtych czasach, w Polsce nie było food traków, ani nic podobnego. Były natomiast okienka ze sprzedażą na wynos, w różnego rodzaju barach.... .
Hot dogi przyrządzano na specjalnych urządzeniach, składających się z pojemnika do podgrzewania parówek, oraz kilku grzejących prętów.
Bułki, wówczas były to paluszki, nadziewano na pręt nagrzewający. Bułka się nagrzała, chociaż czasem, gdy była kolejka... bułka była zimna (nie było czasu, aby nagrzać bułkę :( )W bułce powstawała dziura, w którą wlewano keczup i wkładano parówkę.
Bułki były ciepłe, lekko chrupiące, a nie „rozparzone”, co się zdarzało w późniejszych latach.
Nie było innych dodatków typu: cebulka prażona, ogórki... to przyszło znaczniej później, wraz z przyjściem hot dogów w stylu amerykańskim.
A skąd taka nazwa?
Hot dogi nie są amerykańskim wynalazkiem, mimo że tam i dzięki nim zyskały największą sławę. Hot dogi wywodzą się z Niemiec, z Frankfurtu nad Menem, gdzie powstała kiełbaska dachshund – jamnik, później zwana od miejsca frankfurterką. Do USA trafiła razem z imigrantami i tam zyskała dużą popularność. Kto i kiedy pierwszy raz włożył gorącą kiełbaskę do bułki... historii i legend jest sporo.
Kto i kiedy pierwszy raz nazwał ją hot dogiem – gorącym psem... też można by się spierać. Na pewno nazwa wzięła się od „gorącego jamnika”, czyli psa (dachsund - jamnik) w tej bułce.


Ileż to ja zjadłam hot dogów w kawiarence na warszawskiej Skrze, przy ulicy Wawelskiej.
Nie mając urządzenia, też można takiego hot doga przygotować.


 • Bułka – typu paluszek,
 • frankfurterka lub parówka,
 • keczup,

W bułce zrobić wgłębienie, najlepiej okrągłym trzonkiem drewnianej łyżki, na długość prawie całej bułki.
Włożyć do piekarnika nagrzanego do 180 stopni na około 4 minuty. Bułka ma być ciepła i chrupiąca.
Kiełbaskę podgrzać.
Bułkę wyjąć, w otwór wlać keczup i włożyć kiełbaskę.
Zjeść póki ciepłe :) Na początku lat dziewięćdziesiątych, po zniesieniu reglamentacji mięsa, pojawiły się w Polsce hot dogi w stylu amerykańskim.
3 komentarze:

 1. Paskudztwo. Jedzenie dla fornala. Smacznego! (nic nie mam do autorki)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. raczej dla robotników, a nie dla rolników (bo fornal to robotnik rolny). A swoją drogą parówki kiedyś były z mięsa, teraz trzeba takich szukać

   Usuń
 2. A ja bardzo lubię takie szybkie fastfoody i zrobiłem wg przepisu

  OdpowiedzUsuń