wtorek, 7 sierpnia 2018

Bułgaria i Rumunia odkryte na nowoMyślę, że dla dziewięćdziesięciu kilku procent osób w pewnym wieku, pierwszym skojarzeniem – wino bułgarskie będzie Sofia (biała lub czerwona), ciociosan lub ewentualnie coś mocniejszego, brandy (chyba jednak konia;) ) Słoneczny brzeg. I to byłby koniec. Bądźmy szczerzy, gdyby nie to, że byliśmy wtedy piękni i młodzi, to należałoby ocenić te „produkty” jako paskudne. I szczerze mówiąc przez lata w ogólnym postrzeganiu win bułgarskich i rumuńskich niewiele się zmieniło. Nadal w większości sklepów spożywczych gdzieś na dolnej półce stoi, z nieco odświeżoną etykietą nieśmiertelna Sofia w bardzo, ale to bardzo atrakcyjne cenie. Oczywiście nie jest to prawda o całym winiarstwie w Bułgarii i Rumunii. Po upadku komunizmu nastąpiły tam wielkie zmiany. Znaczące ilości winnic zostały sprywatyzowane, często wycięte w pień, wszedł zachodni kapitał i zaczęły tam powstawać wina na europejskim poziomie. Niestety ceny też są europejskie. Dlatego kiedy zostaliśmy zaproszeni na degustację win z Bułgarii i Rumunii organizowana przez Lidla pierwszą myślą było - czy wina sprowadzane na masową skalę mogą różnić się smakiem od win naszej młodości. I uprzedzając od razu złośliwe pytania, odpowiadam mogą.


Cała oferta składa się z 29 etykiet. W tym 12 win Bułgarskich i 17 Rumuńskich, 10 białych, 4 różowe i 15 czerwonych w tym żadnego słodkiego. Dominują szczepy międzynarodowe, ale 30% to endemiczne odmiany. Wina dostępne są częściowo w sklepach stacjonarnych a częściowo w sklepie internetowym Winnice lidla.


Degustacja odbyła się w Restauracji Dyletańci. Wspaniałe przystawki przygotował zespół pod wodzą szefa kuchni Rafała Hreczaniuka.


Do świeżych ostryg z maliną i marakują, sommelier Lidla Michał Jancik zaproponował Jidvei Maria Feteasca Alba Owner's Choice 2016 (39,99 zł). Fetească Albă to bardzo popularny w Rumuni szczep. Tu mamy lekkie, letnie, wytrawne wino z wyczuwalnymi aromatami cytrusów, jabłka i ananasa. Sporo przyjemnego owocu, mineralności i kwasowości. Bardzo przyjemne wino idealnie do ostryg, ale też innych owoców morza i lekkich przekąsek


Do polenty z kurkami, wędzonym twarogiem i truflą, oraz do przystawki z wołowiną Vinzavod Mavrud Reserve A 2014 (27,99 zł). Wino z Niziny Trackiej w Bułgarii. Czerwone, wytrawne. Dominują aromaty jeżyn, dżemu śliwkowego, czekolady oraz czarnej porzeczki. Wyczuwamy sporo tanin. Spora kwasowość. Przyjemnie i bardzo pijalne. Poważne wino pasuje do poważnych mięs: dziczyzny, jagnięciny, wieprzowiny i wołowiny.


Do serów i szynki z oferty Lidla, Michał Jancik poleca Tri Cycle Minkov Brothers 2016 ( 24,99 zł) bułgarskie wino ze szczepów Cabernet Sauvignon, Cabernet Franc oraz Merlot. Znajdziemy w nim sporo dojrzałych wiśni, czarnej porzeczki. Świeże i przyjemnie zrównoważone.
Z racji panujących upałów na szczególną zasługują wina białe. W tej ofercie znajdziemy przynajmniej kilka, które zdobywanie warto spróbować.

Reserva Chardonnay DOC Dealu Mare 2017 Aurelia Visinescu Genesa (39,99 zł) Rumunia. Przyjemne z dominującymi aromatami melona, gruszki, moreli i ananasa. Pić schłodzone do dań z drobiu, makaronów, owoców morza oraz do lekkich dań z ryb.
Avincis Crâmpoşie Selecţionată 2017, Vila Dobrusa (44,99 zł) Rumunia. Wino z endemicznego szczepu Crâmpoşie. W nosie intensywne aromaty melona, ananasa, grejpfruta. Przyjemnie kwasowe. Mocno zbudowane, świeże i bardzo bardzo smaczne. Schłodzone będzie idealnie pasować do makaronów, lekkich dań z ryb oraz drobiu.
Viile Metamorfosis Via Coltul Pietrei Sauvignon Blanc DOC Dealu Mare 2016 (34,99 zł) Rumunia. Orzeźwiające, z intensywnymi owocowymi aromatami ananasa i melona. Przyjemna kwasowość, dobra struktura i mineralność. Owoce morza, sałatki, warzywa z grilla będą z tym winem smakować wyśmienicie. Naszym i nie tylko naszym zdaniem najlepsze białe wino tej oferty. Zdecydowanie warte polecenie. Upały nie ustępują.
Jest też kilka win czerwonych na które radzimy zwrócić uwagę, kupić i poczekać na chłodniejsze miesiące.


Vila Dobruşa Drăgășani Avincis Merlot 2013 (69,99 zł)


Aurelia Vişinescu Dealu Mare Genesa Pinot Noir 2015


Aurelia Vişinescu Dealu Mare Promessa Red 2016


Aurelia Vişinescu Dealu Mare Genesa Cabernet Sauvignon Reserva 2015


Vila Dobruşa Drăgășani Avincis Cabernet Sauvignon Cuvée Andrei 2013

Wina degustowaliśmy na zaproszenie Lidl Polska


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz