wtorek, 28 sierpnia 2018

Marszczone ziemniaki - ziemniaki gotowane w soliPrzepis na marszczone ziemniaki, pochodzi z Wysp Kanaryjskich, gdzie podaje się je z sosami. Ja proponuję podać je do steków, są lepsze niż frytki, czy inne wynalazki, a na pewno będzie to miła odmiana od zwykłych ziemniaków.
Mimo, że do gotowanie używa się sporej ilości soli, ziemniaki nie są słone. W środku są delikatne i mają intesnsywny smak ziemniaków.
Do przygotowania pomarszczonych ziemniaków, należy użyć ziemniaków sałatkowych – typ kulinarny A. Ziemniaki tak zwane obiadowe, mogą rozsypać się w trakcie gotowania i „złapać” sól.
Nie należy również ich kroić. Ziemniaki mają być całe, w skórkach.

 • 1 kg niewielkich, równej wielkości ziemniaków sałtkowych,
 • 3 pełne łyżki soli morskiej gruboziarnistej

Umyte ziemniaki włożyć do garnka.


Wlać wody do połowy wysokości ziemniaków.
Wsypać sól.
Przykryć garnek.
Zagotować.


Zdjąć pokrywkę.


Garnek przykryć ściereczką.
Przykryć pokrywką.
Gotować na sporym ogniu, aż woda się wygotuje.
Gdy słychać trzaskanie soli na dnie garnka, ziemniaki powinny być już miękkie, gotowe do jedzenia.


Ziemniaki podałam ze stekiem z sarny i sosem śliwkowym.zastawa z 

5 komentarzy:

 1. Uwielbiam ziemniaki! Tyle się mówi, że niby od nich się tyje, ale wcale nie jest to prawda. odpowiednia ich ilość i prawidłowy sposób przyrządzenia nie spowoduje skopku wagi ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Uwielbiam ziemniaki i obalam mit, ze tuczą :d Jedzone w nie dużych ilościach nie będą nas tuczyć, ale wręcz przeciwnie, dostarczają ważnych substancji odżywczych naszemu organizmowi ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. a na zimno, na przykład w sałatkach są świetnym składnikiem diet odchudzających

   Usuń
 3. Uwielbiam ziemniaki i cieszę się, że ziemniaki tuczą to mit! W dzisiejszych czasach większość rzeczy tuczy, jeżeli spożywamy je w dużych ilościach. Uważam, ze wszystko jest dla ludzi, ale do wszystkiego podchodźmy rozsądnie.

  OdpowiedzUsuń