piątek, 1 czerwca 2012

BorsaVini 2012 „Włochy winem opowiadane: tak wiekowe, a jednak współczesne” cz. I.W Warszawie 29 maja 2012 roku w Hotelu Sheraton, odbyła się III Edycja Borsa Vini Italiani – największe targi win włoskich w Polsce zorganizowane przez ICE (Agencja Promocji i Internacjonalizacji Przedsiębiorstw Włoskich, Sekcję Promocji Handlu Ambasady Republiki Włoskiej w Warszawie).
Targi składały się z dwóch części.
Pierwsza część to seminarium połączone z degustacją, na którym Pani Barbara Tamburini (jedna z najbardziej popularnych enologów młodego pokolenia we Włoszech) i Pan Tomasz Kolecki-Majewicz (jeden z najbardziej utytułowanych sommelierów w Polsce) – przenieśli nas w piękny, zmysłowy świat barw i zapachów win włoskich.
Druga część to indywidualne rozmowy i degustacje wina od ponad dwudziestu producentów, z jedenastu regionów Włoch.

I znów Włosi nas zaczarowali, opowiadając są historię wieków jak i współczesności doskonałymi winami.

1. Centonu 2009, IGT Sicilia, Cantina Socjale Viticultori Associati Socjeta Cooperativa Agricola
www.viticultoriassociati.it
Importer w Polsce – Przedsiębiorstwo Imp-Export Miller Agata, ul. Kolska Szosa 38, Turek, tel. 601 057 995
Zrobione w 100% ze szczepu Nero d’Avola, przed wypuszczeniem na rynek leżakowało 4 miesiące w butelce o zawartości alkoholu 14%.
Wino o pięknym czerwonego- rubinowym kolorze z lekko fioletowymi refleksami.
W zapachu dominują soczyste czereśnie, czerwone owoce leśne. Na podniebieniu soczyste, harmonijne z odpowiednia kwasowością, co czyni to wino radosne, przyjazne jedzeniu. Doskonałe wino do codziennego picia. My z Joasią chętnie napiłybyśmy się tego wina do szybkiego obiadu – befsztyka. 

http://krolestwogarow.blogspot.com/2012/05/szybki-obiad-befsztyk.html


2. Ronco dei Ciliegi 2006, IGT Fori, Castelluccio
www.ronchidicastelluccio.it

Importer w Polsce: Winny Market Marek Tarabasz, ul. 11 Listopada 23/3, 91-370 Łódź; tel. 6070883 953
Wino i przyjaciele, ul. Pużaka 37, 38-400 Krosno, tel. 660 477 195

Wino zrobione w 100% z Sangiovese, winnice znajdują się na 350 m n.p.m. w wyniku takiej wysokości wino, chociaż zbudowane z tego samego szczepu, co, Gualdo del Re 2009, DOC Val di Cornia Suvereto Sangiovese, Azienda Gualdo del Re – ujawnia całkiem inny charakter osobowości. Wino, które już jakiś czas ma za sobą i jak prawdziwy mężczyzna z wiekiem nabiera ogłady i bogactwa wnętrza. Kolor intensywny czerwono – rubinowy z odcieniem granatu. W nosie pełne bogactwa nut przypraw, czereśni, jałowca. Na podniebieniu aksamitne i harmonijne. Kwasowość zrównoważona taninami, doskonała harmonia pomiędzy owocowością a dębowym posmakiem. Z Joasią chciałybyśmy to wino wypić do zapiekanki ziemniaczanej z dzika i grzybami. 


Smacznego!!!
Specjalista ds. wina Bernadeta Jarosz

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz