sobota, 30 czerwca 2012

wina niemieckie
30 maja w Centrum Prasowym Foksal  odbyło się  Seminarium: „Świat niemieckich win” zorganizowane przez  Polsko-Niemiecką Izbę Przemysłowo-Handlową.  Seminarium i degustację prowadził Wojciech Bońkowski, który wprowadził nas w tajniki gatunkowych win niemieckich, które zachwycają aromatem i głębią już od 2 tysięcy lat. Zaprezentowano kilkanaście gatunków win : riesling, grauburgunder, weissburgunder, spätburgunder (pinot noir) i schwarzriesling (pinot meunier). Prezentowane były w większości wina, których niestety w Polsce nie można jeszcze nabyć ale mam nadzieję, że już niedługo i my będziemy mogli rozkoszować się tymi wspaniałymi winami.
Skoro wina niemiecki to wina białe. Jeszcze parę lat temu, wcale nie tak dawno gdyby ktoś powiedział mi, że będę zachwycała się rieslingiem to bym się uśmiała. A teraz  z wielką przyjemnością je pijam.
Jednym z prezentowanych win był Quarzit Riesling trocken 2011 z winnicy Kruger-Rumpf. Wspaniały trunek z winnicy położonej na stromych zboczach, gdzie winogrona przesiąknięte są minerałami ze skał na których rosną. Wspaniałe mineralne wino o zrównoważonej kwasowości, z lekką nutą owocową. 

 Ciekawy dla mnie był również blend Riesling Gewürztraminer 2010 Binz Bratt łączący rześkość Rieslinga i aromatyczność Gewürztraminera – rześkie, harmonijne. 

 Rieslingi można podawać do większości dan jak również pić jako aperitif czy na zakończenie posiłku.

Kupując Rieslingi trzeba zwracać uwagę na etykietę, na której napisane jest wszystko o winie. Z etykiety dowiemy się z jakiego stopnia dojrzałości winogron zostało wyprodukowane wino, a to bardzo dużo o nim mówi.
I tak mamy wina: 
                    trocken – wytrawne 
                    Le Sauvage Sauvignon Blanc QW trocken 2011
                    Nuty zielone, pokrzywa, szpinak. Cytryna -limonka, świeże zioła.
                           
            halbtrocken – wina półwytrawne
Następnie:
·         Kabinett –naturalnie lekkie wino produkowane z w pełni dojrzałych winogron.

       Retztaler Langenberg Silvaner Kabinett 2011 - nuty białego pieprzu, pikantne, owoce jabłka. Dobra struktur, lekka kwasowość - bardzo przyjemna. Idealne do szparagów.

  ·       Spätlese – późny zbiór, zbierane grona są w pełni dojrzałe.
      Riesling vom Tertiar - korzenne nuty, mineralne z niska kwasowością.

·         Auslese – owoce z wyselekcjonowanych kiści przejrzałych winogron.
     Mulheimer Sonnenlay Riesling Auslese 2008 - słodkie mineralne.

·        Beerenauslese BA -  z pojedynczo zbieranych, przejrzałych gron często dotkniętych Bottrytis cinera, szlachetną pleśnią powodującą koncentrację cukru w owocu. 
      W ciągu jednego dnia, jedna osoba zbiera 10 kilo winogron co daje 5 butelek wina. "Normalne" zbiory to 60-80 kg w ciągu dnia.
      Zbiory trwają długie tygodnie, czasem trwają do stycznia. Owoce wybierane są po jednym gronku.
·         Eiswein – z pełni dojrzałych gron pozostawionych na krzewach do pierwszych mocnych mrozów - minimum -8 stopni. Owoce zbierane i wyciskane są zmrożone dzięki czemu pozbawiane są całej wody, pozostaje skoncentrowany cukier.
·         Trockenbeerenauslese TBA – pojedynczo zbierane wyschnięte na rodzynkę grona. 
Te trzy ostatnie wina to wina słodkie i niestety droższe ponieważ do ich powstania wymagane są odpowiednie warunki pogodowe.
Na zakończenie degustacji zaprezentowano Piesporter Treppchen Kerner Beerenauslese 2011 Mosel. Było to wspaniałe zakończenie spotkania.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz