wtorek, 12 marca 2013

Barton & Guestier Depuis 1725 – Passeport French Apellations Paszport do odkrycia najlepszych francuskich apelacjiHistoria Barton & Guestier – francuskiej firmy winiarskiej rozpoczyna się, kiedy to Thomas Barton przypłynął statkiem z Irlandii do Francji (Bordeaux, Médoc) . Szybko stał się najbardziej prominentnym kupcem winnym w Bordeaux.


Następnie historia T.B. toczy się jak pełen zwrotów akcji scenariusz winiarskiego biznesu. W 1802 roku Thomas Barton wchodzi w spółkę z Danielem Guestierem. Spółka B&G w 1954 należy w 20 % do firmy Seagram. W 1986 roku rodzina Bartonów wycofuje się z biznesu a Seagram nabywa 100% własności B&G. W 2001 roku B&G zostaje kupiona przez firmę Diageo. Od 2010 roku właścicielem marki Barton & Guestier jest CASTEL FRERES Sp. z o.o.. 


Dziś firma B&G współpracuje z 250 właścicielami winnic, gdzie monitoruje uprawę, poprawność zbiorów, butelkowania wina a następnie, jeżeli wino spełnia wszystkie wymogi i normy jakości jest skupowane od kontrahentów i metkowane pod marką B&G.


Firma B&G jest właścicielem Château Magnol o powierzchni 17 ha, gdzie mieści się siedziba firmy, szkoła gastronomiczna i winiarska.

Asortyment B&G to wina o najwyższym stopniu jakości i klasy wina o statusie AOC (25 najbardziej znanych regionalnych win z Bordeaux, doliny Loary, Burgundii, Beaujolais i doliny Rodanu.
Wina odmianowe ( z Langwedocji, Gaskonii i Korsyki).
Wina stołowe (z południa Francji).
Wina musujące i wina organiczne.
Unikalny wybór win francuskich pod jedna marką.

Barton & Guestier – dla win o najwyższym stopniu jakości, postanowił wydać paszport: Barton & Guestier Passeport Frencz Apellations.
Paszport ten to książeczka w formie osobistego paszportu dla określonych win firmy. Obecnie jest on dostępny w języku angielskim na polską edycję będziemy musieli zaczekać. Paszport
ten ma na celu: pomóc konsumentowi lepiej zrozumieć francuskie apelacje (zrozumieć dobrze trzy podstawowe pojęcia: marka/apelacja/ szczep). Ma stanowić niezbędny przewodnik po francuskich apelacjach i być niezastąpiony przy wyborze wina w czasie zakupów.

Podczas prezentacji prowadzonej przez panią Audrey Clos – Export Manager For Eastern Europe, Central & Latin America w firmie B&G, przybyłą na zaproszenie CASTEL FRERES Sp. z o.o., miałam okazję spróbowania czterech paszportowych win.

Barton & Guestier 2011, Chardonnay, AOC Chablis
Białe wytrawne wino o jasnej barwie z zielonymi refleksami. Wino zbudowane na bazie chardonnay (zgodnie z filozofią firmy, nazwa szczepu umieszczona na etykiecie wina). Nos elegancki, dyskretny z ujmującą mineralnością. Na podniebieniu świeże, ułożone, dystyngowane jak przystało na dobrze zrobione Chablis. Wino, które doskonale sprawdzi się w połączeniu do białych mięs w kremowych sosach i oczywiście do ryb, ale nie za tłustych.

Barton & Guestier 2011, Chenin Blanc, AOC Vouray
Białe wytrawne wino o jasnej słomkowej barwie (we Francji uchodzi za wino słodkie, dzięki swej strukturze). Wino zrobione na bazie szczepu chinin blanc (jedyny dopuszczany szczep w tej apelacji nazywany także Pineau de Loire). Nos elegancki uwodzicielski z dobrze wyczuwalnymi słodkimi aromatami wiosennych kwiatów jabłoni. Na podniebieniu świeże, tłuste wino o dość dobrze zaznaczonej słodyczy w zakończeniu. Doskonałe do sushi, owoców morza, dań kuchni azjatyckiej. Ja miałam możliwość, próbowania tego wina w towarzystwie szarlotki. Doskonałe zestawienie.

Barton & Guestier 2011, Grolleau, Cabernet Franc AOC Rosé d’Anjou
Różowe wytrawne wino w kolorze błyszczącego łososia. Na bazie dwóch szczepów (grolleau i cabernet franc). Nos ujmujący świeżością truskawek i nut piwonii. Na podniebieniu orzeźwiające, ujmujące mineralnością i dobrze zaznaczoną kwasowością, która idealnie sprawdzi się w połączeniu z daniami na bazie świeżych pomidorów.

Barton & Guestier 2010, AOC Margaux
Czerwone wytrawne wino w kolorze intensywnej czerwieni z delikatnymi fioletowymi refleksami w pierścieniu. Wino zbudowane na bazie trzech szczepów: cabernet sauvignon, merlot, cabernet franc. Nos elegancki, klasyczny (czarna porzeczka, odrobina wanilii w tle, pochodząca z beczki). Na podniebieniu zrównoważone, z gładkimi garbnikami zatopionymi w owocowość wina. Wino doskonałe do czerwonych mięs, z przyjemnością spróbowałabym tego wina w kuchni Joanny do
http://krolestwogarow.blogspot.com/2012/05/szybki-obiad-befsztyk.html

Specjalista ds. wina Bernadeta Jarosz


3 komentarze:

 1. Witam, jakoś po doświadczeniach z malt whisky, nie mam zaufania do firm pod parasolem Diageo :-(

  OdpowiedzUsuń
 2. "Niestety strona szukana przez Ciebie w tym blogu nie istnieje" Taki komunikat wyrzuca po kliknięciu w link do befsztyka Joanny... :(
  p.s.kilka literówek - Segram,winno

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety, czasem zdarza się literówka mimo, że tekst jest sprawdzany.. brak korektorskiego oka :( Bardzo dziękujemy za uwagi :)

   Usuń