wtorek, 26 marca 2013

Chile zamknięte w butelce
Patrząc na mapę Ameryki Południowej widzimy kraj z prawie 6 500 kilometrami linii brzegowej. Średnia szerokość nie przekracza 200 kilometrów. Dzięki takiemu kształtowi w Chile mamy wszystkie strefy klimatyczne występujące na naszym globie. Na północy pustynie ze słynną Atacama (jedną z najsuchszych na świecie) z kolei na południu polarne lodowce. Okolice stołecznego Santiago charakteryzują się klimatem śródziemnomorskim, wprost stworzonym do uprawy winorośli. Znaczący wpływ na klimat Chile mają z jednej strony Andy ze szczytami dochodzącymi do 7000 metrów nad poziom morza oraz Pacyfik.  Dzięki temu wina produkowane w Chile są bardzo różnorodne.


Najpopularniejszymi białymi szczepami są: Sauvignon Blanc oraz Chardonnay. Najważniejsze odmiany czerwone to: Cabernet Sauvignon, Carmenere, Merlot oraz Syrah.


W trakcie polskiego etapu Chilean Wine Tour mieliśmy możliwość spotkania z winiarzem i enologiem Panem Adolfo Hurtado. Adolfo Hurtado jest Dyrektorem Generalnym i Głównym Winemakerem cenionej winnicy Cono Sur, jednego z największych producentów Pinot Noir na świecie. 

Adolfo Hurtadowi towarzyszył Piotr Kamecki Prezes Stowarzyszenia Sommelierów Polskich, który rekomendował co należy podać na stół do prezentowanych win.
W trakcie prowadzonej przez niego degustacji mieliśmy możliwość spróbowania kilku win.

Concha Y Toro, Terrunyo Sauvignon Blanc, 2009, Casablanca.
Białe wytrawne wino w jasnożółtym kolorze z zielonymi odcieniami.
Nos wyraźny z odrobiną kwasu. Na podniebieniu krągłe kwiatowe oraz lekkie owoce cytrusowe cytryny, pomarańcze, grejpfruty, brzoskwinie i subtelny dym z ogniska w letni wieczór po gorącym dniu. Dobrze zrównoważone o dość długim przyjemnym, choć nieco gorzkim zakończeniu.
Współgrające z rybami i owocami morza głównie z ostrygami i łososiem z sosem cytrynowym oraz z kremowymi serami kozimi.

Cono Sur, Single Vineyard Riesling, 2012, Bio-Bio.
Kolor jasny żółty ze złotymi akcentami. W nosie wyczuwalne suszone morele, płatki róży, i słodkie toffi. Na podniebieniu świeże, żywe, ekspresyjne, aromaty melona oraz grejpfruta. Dobra mineralność i świeżość. Bardzo aromatyczny posmak.
Riesling z jednego z najbardziej na świecie na południe wysuniętego regionu (Bio- Bio). Modelowy Riesling.
Idealnie pasujące do tłustych ryb, drobiu i cielęciny ale bez dodatku owoców. Nie podawać do ostrych i słodkich sosów.

Quintay, Q Pinot Noir, 2011, Casablanca.
Bardzo charakterystyczne dla tego regionu. Kolor czerwony, mocny. Świeże o naturalnej kwasowości. Aromaty z mocnym charakterem owoców leśnych, wiśni, czereśni i czarnej jagody z wyczuwalną nutą beczki. Delikatne w finiszu. Eleganckie, dojrzałe.
Podawać do tuńczyka z grilla, sałatki z roszponką.

Cono Sur, 20 Barrels Limited Syrah, 2011, Limari
Czerwone o rubinowym odcieniu i pięknym połysku.
Bardzo skoncentrowane. Doskonały nos - czerwone owoce, śliwki i jagody z nutą przypraw. Potężne ciało. Na podniebieniu dobra wyważona kwasowość z kremową teksturą. Finisz długi i elegancki.
Polecany do sznycla oraz do serów z biała pleśnią. Polecam do sznycli po wiedeńsku.

Quintay, Q Syrah, 2011, Casablanca.
Kolor czerwony intensywny. Nos to czerwone i czarne dzikie owoce, lekka nuta fiołków, liści laurowych, pieprzu. W ustach zbalansowane, owocowe o słodkim posmaku. Dzięki 12 miesięcznemu leżakowaniu w beczkach z francuskiego dębu gładkie, kompletne i eleganckie. Charakterystyczne dla regionu Casablanca.
Dobrze będzie prezentowała się w towarzystwie twardych serów, jagnięciny z ziołami. Wino, które lubi sól, słone potrawy.
Polecam do udźca jagnięcego.

Morandé, Edición Limitada Carignan, 2009, Maule, Loncomilla.

Głęboka intensywna czerwień. Aromat czerwonych owoców, wiśni, orzechów, przypraw.  Świeże owocowe i kompletne.  Wino jest długie i mocne o intensywnych aromatach. 20 miesięcy w beczkach z amerykańskiego dębu również odcisnęło na nim swoje piętno.
Duże mocne dobre ciało.
Podawać schłodzone (16 stopni), w dużym kieliszku. Stworzy idealną parę z twardymi serami, np. z dojrzała goudą.
Doskonałym pomysłem podczas degustacji było wystawienie w kieliszkach próbek podstawowych aromatów charakterystycznych dla poszczególnych szczepów win.
Dostarczyło to licznie zebranej publiczności dużo zabawy oraz niewątpliwie stanowiło ważny element edukacyjny.
Dziękujemy ProChile oraz Tratorii za możliwość wzięcia udziału w spotkaniu.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz