czwartek, 23 maja 2013

Armagnac Marca Darroze
Dziś, z okazji wizyty w Mielżyński Wines Spirits Specialities Pana Marca Darroze, producenta doskonałych armaniaków, mieliśmy okazję ich degustacji.
Nazwa Armagnac pochodzi od francuskiego regionu Armagnac w Gaskonii, w południowo-zachodniej Francji.
Do produkcji wykorzystuje się białe winogrona, takie jak :
- szczep Baco – daje bogate ciężkie zapachy, wymaga długiego starzenia, a wtedy ukazuje wszystkie swoje krągłości, pełne, łagodne smaki . Odpowiada za długi finisz;
- szczep Folle Blanche przynosi świeżość owoców w pierwszych latach starzenia;
- szczep Ugni blanc jest idealny przy destylacji
Listę uzupełnia szczep  Colombard, którego jednak w Bas-Armagnac Darroze się nie używa.
Jakość armagnac’u uzależniona jest w ogromnym stopniu od jakości winogron, stąd wielką wagę przykłada się do ich uprawy i zbioru.
Winogrona zbiera się w październiku. Następnie są prasowane. Sok pozostawia się do fermentacji bez dodawania jakiegokolwiek wspomagania. To co z niego powstaje ma kwaśny smak i niski poziom alkoholu.
Rozpoczyna się destylacja, a potem już tylko trzeba czekać... i czekać... i czekać.
Destylat przechowywany jest przez pierwsze kilka lat w nowych beczkach z czarnego dębu z Gaskonii, który intensywnie nadaje mu aromaty oraz barwę. Następnie przelewany jest do używanych beczek, które już nie zmieniają tak intensywnie smaku, pozwalają natomiast spokojnie „dojrzewać”. Ilość alkoholu zmniejsza się "pomału".  Destylat staje się bardziej gęsty i łagodniejszy.
W trakcie degustacji mieliśmy okazję spróbować:


Darroze 12 Ans D’Age – nie jest to armagnac rocznikowy. Powstał jako blend wielu destylatów pochodzących z różnych lat i parceli. Najmłodszy z nich ma co najmniej 12 lat. Dominują w nim aromaty owocowe suszonych śliwek, kandyzowanej skórki pomarańczowej oraz pigwy.
Potem próbowaliśmy już tylko armagnac’ów rocznikowych – czyli pochodzących z jednej parceli i jednego rocznika.


Roczniki 2000 , 1990, 1982, 1971 oraz 1964. Podobno przelane zostały z beczek  do butelek 2 dni temu.
W młodszych dominowały aromaty owocowe i czekoladowe, zmieniające się w nuty przypraw i kandyzowanych owoców (zwykle  tak po około 30 latach).


Dla mnie najbardziej smakowity był rocznik 1971.
Degustacja kolejnych roczników stanowiła idealną okazję, aby własnymi kubkami smakowymi ocenić różnice pomiędzy nimi oraz ewolucję jaką przechodzą wraz z upływem kolejnych lat.
Obecnie firma Darroze oferuje do sprzedaży 45 różnych roczników (od początku zeszłego wieku).
Według przepisów armagnac rocznikowy musi leżakować w beczkach dębowych co najmniej 10 lat. Pożądaną równowagę pomiędzy smakiem, taninami oraz poziomem alkoholu uzyskuje po minimum 15 latach.
Armagnac pije się jako aperitif. Będzie się również dobrze komponował z deserami oraz czekoladą lub jako zakończenie posiłku w połączeniu z kawą i cygarem.
PK


1 komentarz: