czwartek, 24 lipca 2014

Fasola wrzawska

Na zaproszenie Agencji Rynku Rolnego w ramach kampanii Trzy Znaki Smaku, miałam przyjemność wziąć udział w wyjeździe kulinarnym, mającym na celu przedstawienie trzech produktów znajdujących się liście produktów chronionych. Jednym z nich była fasola wrzawska.


Fasola wrzawska* – czyli fasola tyczna „Piękny Jaś” zaliczana do fasoli wielokwiatowej (Phaseolus multiflorus), uprawiana w północnej części Kotliny Sandomierskiej, w widłach Wisły i Sanu.


Nazwa pochodzi od wsi Wrzawy, która stanowi centrum tego fasolowego zagłębia.


Fasola wrzawska ma duże nasiona oraz delikatniejszą skórkę i gotuje się szybciej od innych odmian.
Wrzawy, centrum uprawy fasoli leżą w północnej części Kotliny Sandomierskiej. Jest to teren położony wokół zbiegu Sanu i Wisły.
Wizyta we Wrzawach zaczęła się do spotkania z przedstawicielami producentów.
Mieliśmy przyjemność spróbować kilku dań z fasolą wrzawską w roli głównej:


zupa fasolowa


pasztety z fasoli (z grzybami i wiśniami)


zapiekane ziemniaki z fasolą


sałatki z fasoli 


Dania wykonane były na miejscu a przygotowały je Panie ze Stowarzyszenia producentów fasoli tycznej „piękny Jaś” we Wrzawach. Wszystkie dania wspaniałe :) 
 

Następnie udaliśmy się na pole gdzie mogliśmy zobaczyć jak rośnie fasola. Niestety na zbiory musimy jeszcze trochę poczekać.

*Fasola wrzawska posiada certyfikat - Chroniona Nazwa Pochodzenia
ChNP –„europejski znak przyznawany produktom regionalnym wyjątkowej jakości, o nazwie nawiązującej do miejsca w którym jest wytwarzany i podkreślającej ich związek z tym miejscem.
Wszystkie surowce, potrzebne do wytworzenia tego produktu pochodzą z określonego obszaru geograficznego oraz wszystkie fazy wytwarzania odbywają się na tym obszarze.” 
 
Tu o wizycie w sadach wiśni nadwiślanki.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz