niedziela, 17 kwietnia 2016

Kaczka duszona na czerwonym winie

Kaczka z jabłkami... gdy kogoś spytamy o jakiś sposób podania kaczki, to zdecydowana większość z nas tak powie. A przecież jest tyle sposobów na jej podanie. Powoli, po latach przerwy, kaczka wraca na nasze stoły. Warto sięgnąć do starych książek po garść inspiracji.


Na początku XX wieku, kaczki często gościły na polskich stołach.
Znajdziemy tam wiele przepisów wytwornych, skomplikowanych – np. kaczki faszerowane z sosem truflowym lub maderowym, kaczka duszona z oliwkami, jak i tych bardzo prostych, a również bardzo smacznych.
Jednym z takich prostych przepisów jest kaczka duszona na czerwonym winie, którą znalazłam w książce Marii Ochorowicz-Monatowej „Uniwersalna Książka Kucharska” z 1910 roku.
  • Kaczka,
  • sól,
  • 250 ml czerwonego wina,
  • sok z 1/2cytryny,
  • skórka otarta z 1 cytryny,
  • cukier
W oryginalnym przepisie jest jeszcze masło do obsmażania kaczki i mąka do zagęszczenia sosu.


Ja smażę na wytopionym z kaczki tłuszczu, no i nie dodaję mąki, sos zagęszczam przez gotowanie.
Kaczkę dokładnie umyć i osuszyć. Odciąć kuper, końcówki skrzydełek i szyję. Usunąć tłuszcz, który należy stopić. Ułożyć na grzbiecie i mocno nacisnąć mostek.


Kaczkę można dusić w garnku z grubym dnem lub w gęsiarce.
Na dno garnka wlać dwie łyżki stopionego tłuszczu (resztę można zużyć do smażenia, duszenia innych mięs), włożyć kaczkę i ustawić na ogniu. Powoli będzie wytapiał się tłuszcz, po 20 minutach odwrócić kaczkę i powoli smażyć kolejne 15 minut.
Po tym czasie zlać wytopiony tłuszcz (w oryginalnym przepisie, tłuszczu się nie wylewa), odwrócić kaczkę, wlać wino.
Kaczkę dusić, po przykryciem, do miękkości. Gdy będzie już prawie miękka wlać sok z cytryny, dodać skórkę cytrynową i cukier do smaku.
Miękką już kaczkę wyjąć, trzymać w cieple.
Sos zagęścić przez gotowanie.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz