niedziela, 28 września 2014

Lidl - tydzień francuski - w gronie francuskich smaków

To już kolejny Francuski tydzień w Lidlu.
Oferta spożywcza nie jest specjalnie bogata, ale są w niej francuskie „pewniaki”.


Dość bogata oferta serów: normandzki Brie i Fromage, Camambert, Le Pave. Sery pleśniowe: Bleu Fondant, Blleu Village. Bardzo ciekawe Petit Livarot oraz Petit Munster. Oba sery posiadają oznaczenie „chronione oznaczenie geograficzne” oznacza to, że są produkowane w jednym konkretnym miejscu od średniowiecza. Są to sery wytwarzane z krowiego mleka o bardzo wyrazistym intensywnym smaku. Warto spróbować.
Poza serami w ofercie znajdziemy salami klasyczne i z różnymi dodatkami: orzechami włoskimi, figami.
Mocnym punktem oferty jest Jambon de Bayonne czyli szynka bajońska. Nazwa szynki pochodzi od miasta Bayone w południowo-zachodniej Francji. Zgodnie z regulacjami, szynką bajońską można nazywać tylko szynki wytworzone z jednego z ośmiu ściśle określonych ras świń, hodowanych w określonym regionie oraz karmionych odpowiednią paszą. Przed dojrzewaniem, udźce naciera się solą odparowywana w solankach u ujścia rzeki Adour. Czas dojrzewania jambon de Bayonne wynosi zwykle ok. 7-10 miesięcy.
Nie możemy się już doczekać na świeżą perliczkę. Wszyscy ją bardzo lubimy i często przygotowujemy. Trzeba sprawdzić czy ta francuska w smaku różni się od tej polskiej.

Oprócz artykułów spożywczych od poniedziałku na półkach pojawi się również nowa oferta win francuskich.
W tej odsłonie mamy 43 wina, w tym 22 czerwone, 16 białych i 5 różowych. Jak zwykle większość cen nie przekracza 30 złotych. Znajdziemy tu wina z różnych regionów: Alzacji, Doliny Loary, Prowansji, Doliny Rodanu, Langwedocji. Ale zdecydowana większość win (szczególnie czerwonych ) pochodzi z Bordeaux.

W czasie degustacji zorganizowanej przez Lidl w warszawskiej Restauracji L'arc Varsovie mieliśmy okazję spróbować wszystkich win oraz części serów i szynki bajońskiej z francuskiej oferty Lidla.

Recenzje oraz opisy wszystkich win można znaleźć na stronach:


Jak zwykle recenzenci różnią się w swoich opiniach dotyczących poszczególnych win ale ogólna ocena całej oferty jest bardzo pozytywna.
Opinie fachowców opiniami fachowców, nie ma niestety innej metody na wyrobienie sobie własnej oceny jak tylko osobiste próbowanie, próbowanie, próbowanie.


W trakcie spotkania sommelier Lidla Pan Michał Jancik zaproponował nam kilka połączeń wina z przekąskami oraz daniami.


Do sera pleśniowego Bleu Village zaproponował Château Partarrieu Sauternes 2006 (49,99 zł). Bardzo udane połączenie i bardzo smaczne wino. W winie dominują aromaty słodkich owoców – moreli, truskawek, miodu, rodzynek, karmelu. Wino pięknie pachnie i bardzo dobrze smakuje.


Szynka Bajońska- Jamon de Bayonne - bardzo dobrze smakowała z Terres Nouvelles 2012 Bordeaux (17,99 zł) wino pochodzi z certyfikowanej ekologicznej winnicy. Solidne typowe Bordeaux pachnące i smakujące czerwonymi owocami z dodatkiem pieprzu. Cena bardzo atrakcyjna.


Do sera Brie oraz miękkiego sera Pave dobrym kompanem będzie Château Laulan Ducos Medoc 2010 (33 zł ), kupaż cabernet sauvignon z merlotem z małą domieszką cabernet franc.
Wino spędziło 12 miesięcy w dębowych beczkach. Wino smakuje i pachnie dojrzałymi czerwonymi wiśniami, czarną porzeczką, jeżynami.


Wędzona pierś kaczki podana na doskonałym pieczonym na miejscu chlebie z popiołem, do tej przekąski zaproponowano nam wino Les Caves du Pré Côtes du Rhône Puy Saint-Roc 2012 (14,99 zł). Niestety wino nie sprostało tej idealnej w smaku delikatnej i aromatycznej przekąsce.


Comber jagnięcy (idealnie ugotowany) i do tego idealnie dobrane wino- Château Vieux Maillet Pomerol 2007 (129 zł) doskonale zbalansowane, dojrzałe, pełne, gładkie, jedwabiste i miękkie. Z jagnięciną para doskonała. Chyba najlepsze wino tej oferty. Wino na specjalne okazje.

Według nas na wyróżnienie i spróbowanie w pierwszej kolejności zasługują jeszcze:
- z win białych:

Muscadet Sèvre-et-Maine Sur Lie Réserve Numérotée 2013 (19,99 zł)

Alsace Grand Cru Zinnkoepflé Gewurztraminer 2013 (39,99 zł)

Château Baret Pessac-Léognan Blanc 2009 (49,99 zł)

- z win czerwonych:

Château Jansenant Côtes de Bourg 2011 (24,99 zł)

Haut-Médoc La Légende de Fonréaud 2010 (39,99 zł)

Châteauneuf-du-Pape 2013 (49,99 zł)

Château de la Riviere Fronsac 2010 (59,99 zł)


Degustowaliśmy na zaproszenie Lidl 
 

zdjęcia: Jarek Sadkowski oraz królestwo garów 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz