wtorek, 9 lutego 2016

Festiwal Gorzkie Żale / Nowe Epifanie10 lutego rusza 7. Festiwal GORZKIE ŻALE / NOWE EPIFANIE. 

Hasłem jest wolna wola na rozdrożu, a motywem przewodnim – skrzyżowanie, dla jednych symbol chrześcijaństwa, dla innych wielość możliwości. Motyw skrzyżowania wykorzystamy do opowieści o zagubieniu człowieka, skutkach podejmowanych decyzji i sile wolnej woli. Uczestnicy będą mogli wziąć udział w szeregu wydarzeń kulturalnych, o które zadbał Redbad Klijnstra – dyrektor artystyczny festiwalu. 

W tym roku Festiwal GORZKIE ŻALE / NOWE EPIFANIE rozpocznie się 10 lutego i potrwa do 20 marca. W ciągu miesiąca organizatorzy przygotowali dla warszawiaków szereg występów i spotkań. Festiwalowe imprezy odbędą się w Teatrach Studio, Ochota, IMKA, w Studio Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego, Państwowym Muzeum Etnograficznym, BarStudio, Kinie Atlantic oraz Kościele św. Anny. 

10 lutego Festiwal zainauguruje wydarzenie kulinarno-artystyczne „Stypa. Rytuał utraty” w reż. Moniki Kuci w Państwowym Muzeum Etnograficznym. Pierwszego dnia festiwalu zapraszamy również na wernisaż instalacji artystycznej "Coal Heart Mother" wg koncepcji Jakuba Szczęsnego (instalacja przez cały Festiwal). 

Program teatralny obejmuje cykl spektakli na podstawie staropolskich tekstów: „Wyznawca” w reż. Natalii Korczakowskiej, na postawie tekstu „O ofiarowaniu Izaaka” (premiera 11 lutego). Spektakl „Znak Jonasza” w reż. Pawła Passiniego na podstawie tekstu „Nawiedzenie Grobu” (premiera 4 marca). 27 lutego w Teatrze IMKA „Projekt Dekalog czyli folwarczne imaginarium”- spektakl taneczny Mikołaja Mikołajczyka z udziałem seniorów z Zakrzewa. 

W ramach akcji performatywnych spektakl publicystyczny „smutno siedzieć w swoim krześle no i kombinują te wojny” w reż. Jarosława Tumidajskiego (20-21 lutego), instalacja performatywna „RED CAPRET” w reż. Mirka Kaczmarka (20-21 lutego), instalacja ”mysterium” Igora Gorzkowskiego (21 - 28 lutego) oraz „Ostatnia Wieczerza” w reż. Grupy SUPERMARKET (5 marca). 

Melomani będą mogli posłuchać „Żołtarza Jezusów” w wykonaniu Adama Struga z 100 osobowym chórem. 

W każdy poniedziałek (15,22,29 lutego oraz 7 marca) proponujemy przegląd filmów, po każdym ze spotkań zaplanowano dyskusję. 

Zapraszamy też na cykl dyskusji – rozmowy na styku teatru i religii, które poprowadzi Sebastian Duda (17 i 24 lutego oraz 2 i 9 marca). 

Dla najmłodszych organizatorzy przygotowali warsztaty architektoniczne, teatralne i plastyczne. Festiwal zakończy 20 marca spektakl „Historyja o Chwalebnym Zmartwychwstaniu Pańskim”, w reż. Piotra Tomaszuka w Teatrze Studio. 

Więcej informacji:


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz