poniedziałek, 14 października 2019

Varsovino 2019
Agnieszka Wojtowicz-Jach (Tratoria Dom przyjaciół Wina), Małgorzata Kozakiewicz (Dział Promocji Produktów Spożywczych Ambasada Hiszpanii w Polsce), Piotr Kamecki Prezydent Stowarzyszenia Sommelierów Polskich
                       
Jak napisał we wstępie do corocznej największej degustacji win hiszpańskich w Polsce, Prezydent Stowarzyszenia Sommelierów Polskich Piotr Kamecki: „Hiszpania to ważny punkt na winiarskiej mapie świata. Pod słońcem Hiszpanii warunki do uprawy są doskonałe, nic więc dziwnego, że całe terytorium kraju usiane jest winnicami. Jest ich prawie milion hektarów.
Hiszpańskie wino to również czułe miejsce w moim sercu. Lubię rozsmakowywać się w subtelnym tempranillos, owocowych garnachas, czy rześkich i morskich albarinos. Lubię odkrywać rzadkie, endemiczne hiszpańskie odmiany i gimnastykować język odczytując ich nazwy (spróbujcie tego hondarrabi zuri). Lubię słuchać winiarzy którzy z właściwym sobie hiszpańskim temperamentem, opowiadają o swoich krzewach i działkach, pochowanych w piwnicach beczkach i amforach oraz o tym, jak robią wino w upalnym hiszpańskim klimacie.
Dziś Państwo, goście VARSOVINO, mają możliwość cieszyć się smakami z Hiszpanii. Te 250 win, które prezentują się na degustacji, to wspaniała mieszanka najnowszej hiszpańskiej oferty z 25 regionów. Są tu reprezentanci wiekowej tradycji i odważnej nowoczesności, subtelnej młodości i dostojnej dojrzałości, różnorodnych siedlisk, od stepowych winiarni hiszpańskiego interioru po górskie zbocza zielonej północy. Prawdziwy wachlarz aromatów, smaków i winiarskich emocji.”
I tak dokładnie było, dziesiątki szczepów, różne style i wspaniałe święto hiszpańskiego wina zorganizowane po raz XV przez Biuro Radcy Handlowego Ambasady Hiszpanii w Polsce.


Jak wiadomo Hiszpania w produkcji wina jest potęgą. Powierzchnia winnic to ponad 1 000 000 hektarów, dla porównania we Francji jest ich około 890 tysięcy hektarów, a we Włoszech 850 tysięcy. Żeby to sobie lepiej wyobrazić, w Polsce ziemniaki uprawia się na trzykrotnie mniejszej powierzchni. Hiszpania jest w pierwszej trójce największych producentów wina na świecie (razem z Francją i Włochami). Znajdziemy tu niemal 600 lokalnych odmian winorośli, ale na masową skalę uprawia się oczywiście znacznie mniej.
Odmiany białe to przede wszystkim: airén, albarino, verdejo, macabeo, chardonnay i sauvignon blanc.
Z czerwonych najpopularniejsze i najchętniej uprawiane to: tempranillo, garnacha, carinena, monastrell, menncia, bobal, cabernet sauvignon, merlot, syrah.
Biorąc pod uwagę wielkość produkcji, ogromne zróżnicowanie klimatyczne i mnogość odmian, znajdziemy tu praktycznie wszystkie możliwe rodzaje i style wina. Przede wszystkim czerwone, ale również białe, różowe i pomarańczowe. Nie możemy zapominać również o winach wzmacnianych: maladze czy sherry. Powstają tu również doskonałe wina musujące produkowane metodą tradycyjną, czyli cava. Spotkałem również wino lodowe. 

Klasyfikacja win hiszpańskich jest prosta i przyjazna dla konsumenta.
Bardzo wiele można wyczytać z etykiety (co nie zawsze jest takie proste w przypadku win z innych krajów). Kupując butelkę hiszpańskiego wina szukajmy na niej poniższych określeń – powiedzą nam o nim sporo.


VdM – Vino de mesa – wino stołowe najniższa kategoria win hiszpańskich
VdlT - Vino de la Tierra – wino regionalne
VCIG – Vino de Calidad con Indicacion Geografica – wyróżnienie dla win VdiT o ambicjach
DO Pago- Denominacion de Origen Pago– klasa win jakościowych. przyznawane jest tylko pojedynczym stanowiskom dostarczającym szczególnie wartościowe wina. Uprawiane są na nich tylko określone rodzaje winorośli. Metody upraw, wydajność z hektara podlegają kontroli.
DO – Denominacion de Origen – to hiszpańska reakcja na francuski system AC.
DOCa.- Denominacion de Origen Calificada -najwyższe hiszpańskie oznaczenie jakościowe stosowane dla win hiszpańskich.

Oraz ze względu na okres dojrzewania:
JOVEN - określenie wina młodego, które nie dojrzewa w beczce lub dojrzewa bardzo krótko
ROBLE - wino dojrzewające krócej niż wymagany minimalny okres dla kategorii crianza (zwykle poniżej roku).
VINO DE CRIANZA -dojrzewanie, co najmniej 2 lata w tym 1 rok w dębowej beczce i 6 miesięcy w butelce.
VINO DE RESERVA - dojrzewa, przez co najmniej 3 lata w tym minimum rok w dębowych beczkach oraz rok w butelce
VINO DE GRAN RESERVA - dojrzewa, co najmniej 18 miesięcy w dębowych beczkach oraz 42 miesiące w butelce


Z winem nieodłącznie kojarzy się jedzenie. Myślisz Hiszpania i oczami wyobraźni widzimy tapas i kieliszek wina. Przynajmniej my tak mamy.
Tapas skąd taka nazwa? Tapa – to po hiszpańsku pokrywka, przykrywka.
Bardzo dawno temu, w XII wieku, król Alfons X Mądry, zarządził, aby w oberżach do wina, zawsze podawano przekąskę, aby zapobiec upijaniu się gości. Przekąską tą, którą przeważnie był kawałek szynki, chorizo lub ser przykrywano dzbanek z winem, co chroniło je przed natrętnymi muchami.
I od tego przykrywania wzięła się nazwa tapa – pokrywka. Stąd nazwa przekąski – tapa, czyli tapas.
Inna legenda wspomina króla Alfonso XIII, któremu to podczas wizyty w Kadyksie, podano puchar Jerez przykryty plasterkiem szynki. Kelner przykrył wino, aby piasek nie dostał się do pucharu z napojem. Królowi pomysł się bardzo spodobał i poprosił o następny puchar, również przykryty...
Która historia jest prawdziwa? Nie ma to większego znaczenia ważne, że dobre jedzenie i wino to idealna para.


W trakcie XV wystawy win Hiszpańskich w Warszawie o nasze podniebienia zadbał Executive chef Restauracji Hotelu Raffles Europejski Beñat Alonso, szef kuchni pracujący wcześniej w luksusowych hotelach (m.in. The Berkeley w Londynie, Hotel Windsor w Australii) wraz z head szefem Witkiem Iwańskim (wcześniej Aruana w hotelu Narvill w Serocku).
Wina do tapas dobrała Katarzyna Federowicz z Polskie Sommelierki.


Marynowany łosoś na cieście francuskim, papryka w proszku, aioli z dzikiego czosnku,
Diez Dias de Marzo, 2018, Vilaplana, Granada


Brązowa pieczarka zapiekana z serem manchego, z popcornem komosy ryżowej
Rupestre Granacha Tintorera MC, 2017, Bodegad Santa Cruz de Alpera, Almansa


Smażony w oliwie tost z chleba, grillowany por, sos romesco (pikantny sos kataloński – orzechy laskowe, migdały, pomidory, czosnek, słodkie papryczki, chleb),
Ardal Vendimia Seleccionada, 2016, Balbás, Ribera del Duero


Carpaccio wołowe, szczaw, na chipsie ziemniaczanym
Olimpo Blanco, 2016, Vinicola de Castilla, Castilla


Ceviche z pstrąga ze szczawiem na chipsie ziemniaczanym
Bellori Crianza, 2017, Bellori Vinos, Rueda


Krewetki gamba (jeden z najbardziej cenionych gatunków krewetek na świecie – dzika krewetka głębinowa), aioli (sos czosnkowy), chorizo, czarna oliwka, ocet winny z Sherry,
Valdecuevas Fermentado en Barrica, 2017, Grupo Valdecuevas, Rueda


Żebro wołowe z grilla, anchovies (sardele), pietruszka,
Initio 2011, winnica Las Moradas de San Martin, region Vinios de Madrit


Krokiety z borowikami,
Vilano Crianza ,2017, Viña Vilano, Ribera del Duero


Grillowana ośmiornica na pieczonym ziemniaku, kolendra
El Enhebro Bianco 2018, winnica Anecoop Bodegas, ValenciaBrak komentarzy:

Prześlij komentarz