czwartek, 28 listopada 2013

Nové Vinařstvi - wino z Czech


Przechadzając się między licznymi stolikami z winem podczas Gali Grand Prix Magazynu Wino natknąłem się na ciekawie wyglądające butelki z winnicy Nové Vinařstvi.   O winach opowiadał z błyskiem w oku i lekko łamaną polszczyzną – młody człowiek tejże winnicy. Już sam design butelek skłaniał do zadawania wielu pytań, nie mówiąc o chęci ich degustowania.
 Zaczynając od początku – winnica znajduje się w okolicach miejscowości Drnholec w Czechach i obejmuje obszar około 113 ha. W obecnym stanie powstała w 2005 roku i cały czas zmierza ku doskonałości. Winnica produkuje tylko wina białe i różowe, zamykane szklanym korkiem - to pionierzy w Czechach, lub nakrętką. Wyjątek stanowi czerwony Pinot Noir zamykany korkiem. Asortyment winnicy to cztery podstawowe serie:
- ambalażu – krajowych win, zakrętka, wyższy cukier resztkowy,
- cépage – wino szczepowe ( różowe z nakrętką),
- Cuvée – mieszane wino gatunkowe,
- specjalne – gatunkowe wina musujące fermentowane w butelce, cydr.

        Poza wysoką jakością wina, dyrektor winnicy Marek Špalek wyznacza kierunek i styl nowej winnicy. Przejawia się to już w samej architekturze budynków, nowoczesną grafiką etykiet, nowoczesnym zamknięciem Vino-Lok aż po okolicznościowe opanowania do wina. Wina produkowane są z wykorzystaniem nowoczesnych technologii w nowoczesnych urządzeniach ze stali nierdzewnej. O tym, że ma to przełożenie na jakość win świadczą liczne prestiżowe nagrody np. 15 medali Decanter World Wine Awards i 8 w międzynarodowym konkursie w Brukseli. Wina te można znaleźć oczywiście u południowych sąsiadów w dobrych restauracjach i sklepach.
Podczas gali można było zdegustować kilka wybranych win.


Cepagé Riesling – ciekawe wino o zielonkawo – żółtej barwie, owocowym aromacie zielonych jabłek, cytrusów i nut mineralnych. W smaku krągłe, ze zrównoważoną kwasowością i przyjemnym posmakiem.


Cepagé Ryzlink Rynsky 2011 – zielonkawo – żółte wino z aromatem dojrzałych moreli i brzoskwiń oraz kwiatów. W smaku pełne soczystej owocowości z mineralną nutą w finiszu. Idealne jako aperitif, lub dodatek do owocowych deserów, lodów.


Cuvée Fantomme – już sama nazwa wzbudzała liczne komentarze i nieodpartą chęć spróbowania tego różowego półsłodkiego wina. To udany kupaż kilku odmian o bladoróżowej barwie, słodkimi aromatami truskawek oraz długim posmakiem owoców leśnych. Jak mówił pan Marek to właśnie wino jest hitem sprzedaży w Skandynawii.Cépage Sauvignon Blanc – białe wino o pięknym słomkowym kolorze z seledynowymi refleksami, aromat to nuty owocowe z subtelnym dodatkiem liści brzoskwini i krzewów porzeczek. W smaku dość wyraziste, przyjemne i soczyście owocowe. Idealne schłodzone na letnie popołudnia.

Cépage Chardonnay – to wspaniałe białe wino z późnego zbioru winogron, stąd w nazwie pojawia się Auslese. Wino o kolorze słomkowo – żółtym i cudownym aromacie dojrzałych owoców, zwłaszcza żółtych. W smaku krągłe i przyjemne – owocowe z wyraźnym cukrem resztkowym.

 
Cépage Pinot Noir - to czerwone wytrawne wino o eleganckim kolorze przejrzystego rubinu z odcieniem ochry na obrzeżach kieliszka. W aromacie nuty owocowe z dominacja truskawek i poziomek. Smak delikatny, owocowy z eleganckim wykończeniem.
Więcej win oraz możliwość ich zakupu można znaleźć na stronie http://www.novevinarstvi.cz/

Poza tym można osobiście wybrać się do winnicy i ją zwiedzić. W ofercie znajdziemy możliwość zorganizowania degustacji w nowoczesnej sali degustacyjnej ( do 20 osób) lub w starym budynku winnicy z XVIII wieku. Jak już zmęczymy się zwiedzaniem i degustacją odpoczynek znajdziemy w okolicznych, przytulnych hotelikach Drnholec lub Marcicak.

Tomasz Noga, specjalista do spraw wina


3 komentarze:

  1. TO CO LUBIĘ :) Polecam jeszcze wina Muscat Moravsky i Palava

    OdpowiedzUsuń
  2. Tylko gwoli dopowiedzenia/sprostowania. Auslese to coś więcej niż późny zbiór. To dodatkowa selekcja winogron.Zdarzyć się mogą wśród nich również te z pleśnią botrytis cinerea ale nie muszą . Sprawia to ,że zazwyczaj wina te sa mocniejsze. Co widać po tej butelce Pinot Noir .
    Sam późny zbiór bez jakiejś selekcji to Spatlese. Natomiast krok dalej od Auslese,czyli późny zbiór ,selekcja i winogrona wyłącznie pokryte pleśnią botrytis cinerea ,to Beerenauslese.

    OdpowiedzUsuń