sobota, 29 listopada 2014

Degustaja win Valpolicella i Amarone

 
W pewne pochmurne listopadowe południe, w warszawskich wnętrzach hotelu Le Regina miała miejsce degustacja wyjątkowych włoskich Amarone i Valpolicella. Dla wielu miłośników wina to nie lada gratka spotkać w jednym miejscu kilkadziesiąt otwartych butelek tak znakomitego napoju bogów.


Region Veneto znajduje się w północno wschodniej części Włoch. Pracuje tam 2246 winogrodników, a 272 firmy butelkują wina (nie wszyscy winiarze robią to we własnym zakresie – czasami odsprzedają winogrona większym firmom). W regionie uprawia się głównie odmiany: Corvina Veronese, Corvignone i Rondinella i to te odmiany są podstawą do produkcji win Valpolicella i Amarone.


Degustację otwartą poprzedziła degustacja komentowana, którą poprowadził Wojciech Bońkowski. Prowadzący wytypował 17 win, które uczestnicy mogli testować w pięciu setach.


Pierwszy etap to trzy wina Valpolicella Classico:
Montecariano Valpoliella DOC Classico Superiore 2012,
Tenute Ugolini Valpolicella DOC Classico Superiore 2011 oraz
Ca’La Bionda Valpolicella Classico Superiore 2012 – to wina, dzięki którym skalibrowaliśmy nasze kubki smakowe i przygotowaliśmy się do dużo większych wrażeń.


Drugi etap to również trzy wina Valpolicella Ripasso z rocznika 2011.
Zane Valpolicella DOC od Carlo Boscaini – wg prowadzącego bardzo klasyczny przykład dobrej jakości Ripasso i takie też było – soczyste, pełne wigoru, przyjemne o dość długim finiszu. Kolejne dwa Ca Botta i Grota del Ninfeo to przykłady win bardziej zbudowanych, by nie powiedzieć o ostatnim, że w degustacji w ciemno można by je pomylić z Amaorne. O tak!, było pyszne.


Trzeci set to wspaniałe cztery wina Amarone della Valpolicella z roczników 2010 i 2011.
Pierwszym było Amarone della Valpolicella od jednego moich ulubionych producentów Casa Vitivinicola Tinazzi. Przywiozła je do Polski sama Francesca Tinazzi – wnuczka założyciela winnicy, który w 1968 roku na zboczach jeziora Garda założył tę wspaniałą winnicę.
Kolejne wina z tej części to mocne i cieliste wina o zawartości alkoholu ponad 14,5 %, charakteryzujące się mocno owocowym bukietem, z wyraźnymi nutami wiśni, wanilii z czekoladowymi refleksami w tle i bardzo dobrym stylu.


Czwarty set, obejmujący aż pięć win Amarone della Valpolicella to dość intrygująca wyprawa w zakamarki regionu Reneto w roczniki 2009 i 2008.
Wina z rocznika 2009 należą do bardzo dobrych, ponieważ temu rocznikowi towarzyszyła doskonała słoneczna pogoda, i powstałe wina mają w sobie wiele tego ciepła. Z kolei rocznik 2008 charakteryzowały raczej deszczowe chmury, co spowodowało, że wina mają delikatnie wyższą kwasowość i wymagały nieco dłuższego starzenia w beczkach, by otrzymać zadowalający, rustykalny efekt końcowy. A oto wina z tego setu:
Fattori Amarone della Valpolicella DOC 2009
Monteci Amarone della Valpolicella DOC Classico 2009
Secondo Marco Amarone della Valpolicella DOC Classico 2009
Accordini Igino Amarone della Valpolicella Classico 2008 Le Besole
Fasoli Gino Amarone della Valpolicella DOC 2008 Alteo


Na koniec podano dwa wspaniałe wina Amarone z 2006 roku:
Amarone della Valpolicella DOC Classico 2006 Morar – wspaniałe, soczyste, o owocowym bukiecie i długim posmaku. Idealnie komponowałoby się podczas kolacji z kaczką faszerowaną czerwoną kapustą i jabłkami,duszoną w cydrze – autorstwa Joanny.

Ostatnim winem degustacji komentowanej było Amarone della Valpolicella DOC Classico Riserva 2006 Il Velluto. Wino o bardzo dobrej strukturze, dobrze zbalansowane, o wiśniowo – owocowym aromacie z nutami wanilii i czekolady w tle. 5 lat starzone w beczkach.
Idealne do gęsi pieczonej w cydrze autorstwa Joanny.


Do zobaczenia niedługo :)
Tomasz Noga, specjalista do spraw wina. 


Dzień wcześniej, obyło się mniej oficjalne spotkanie z winiarzami i najlepszymi valpolicelle od każdego z nich.
Spotkanie odbyło się U Mielżyńskiego


 
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz