poniedziałek, 23 maja 2016

VINIFOLIES 2016 i Dolina Loary

Już po raz czwarty odbyła się w Warszawie degustacja VINIFOLIES 2016.
W tym roku gościem honorowym była Dolina Loary reprezentowana przez 11 wystawców.
Winnice Doliny Loary rozpościerają się przez około 1000 kilometrów, wzdłuż rzeki o tej samej nazwie i jej dopływach. Wina produkuje się tu od wczesnego średniowiecza. Znajdujemy tu cztery główne regiony produkcji wina: Pays nantais, Anjou- Saumur, Touuraine oraz Centre Loire.
MAPA
W 2000 roku UNESCO wpisało środkową część Doliny Loary na swoją Listę Światowego Dziedzictwa.
W liczbach Dolina Loary prezentuje się imponująco.
70 000 hektarów winnic w 14 departamentach, na których możemy spotkać 7 000 producentów/winogrodników.
Jest trzecim pod względem wielkości francuskim regionem produkcji win apelacyjnych (AOP/AOC).
Jest największym we Francji regionem produkcji win białych apelacyjnych i największym regionem produkcji win musujących (wyłączając Szampanię). Drugim pod względem wielkości regionem produkcji win różowych z apelacją.


Głównymi szczepami tu uprawianymi są: cabernet franc, chenin, gamay, grolleau, melon de Bourgogne i sauvignon blanc.
Produkcja również jest imponująca. Co roku powstaje tu 400 milionów butelek.
Wina są doskonałym partnerem do jedzenia. Te z Doliny Loary Idealnie uzupełnią bardzo różne potrawy.


Wytrawne wina białe:
Owoce morza, skorupiaki, ryby
Świeży lub dojrzewający ser kozi
Drób grillowany lub w sosach, rillettes
Słodkie wina białe:
Foie gras, białe mięso z rusztu lub z sosami
Potrawy egzotyczne i śródziemnomorskie
Sery z niebieską pleśnią
Desery owocowe (tarty, itp.)
Wina czerwone:
Czerwone mięso z rusztu, grillowany drób, mięso, dziczyzna
Delikatne sery
Wina różowe:
Rosé i Cabernet d’Anjou: dania egzotyczne, kuchnia tajska, BBQ, desery z czerwonymi owocami i porzeczkami
Wytrawne rosé: kuchnia libańska, drób, BBQ
Szlachetne wina musujące:
Aperitif, owoce morza, truskawki, desery

Połączeń kulinarnych mieliśmy okazję spróbować podczas degustacji, którą prowadził redaktor naczelny Magazynu Wino Tomasz Prange - Barczyński
Dania do degustacji przygotowała restauracja Brasserie Warszawska.
Rozpoczęliśmy od Cremant de Loire (importer E.Leclerc cena 39 zł). Cremant produkowany jest na całym obszarze Doliny Loary. Produkcja jest ściśle określona i rygorystycznie przestrzegana. Cremant, tak jak Szampan produkowany jest metodą tradycyjną. W przeciwieństwie do Szampanii tu do produkcji używa się szczepu Chenin.


Muscadet i do niego śledź a la ostryga – śledź po francusku, marynowana czerwona cebula, koperek.
Les Embruns (importer Intermarche cena 13 zł) Klasyczny delikatny muscadet. W Nosie dominują nuty owocowe a w ustach zielone jabłko i lekka słoność. Muscadet to szczep wykorzystywany do produkcji bardzo różnorodnych win. W Dolinie Loary nosi on nazwę Melon de Bourgogne. Dwie trzecie muscadetów produkowanych jest metodą „ sur lie”. Oznacza to, że po zbiorach leżakują w kadziach lub beczkach od 5 do nawet 14 miesięcy na osadzie drożdżowym.


Sauvignon blanc i crème brullee z koziego sera,pieczone buraki, porzeczka.
Les Caracteres 2014 Sauvignon blanc ( importer E.Leclerc cena 19,99 zł.) Apelacja Touraine położona jest w pod-regionie Doliny Loary o tej samej nazwie. Klimat jest tu oceaniczny z kontynentalnymi wpływami. Wino jest delikatne i orzeźwiające.

Vouvray i Tatar wołowy, kolendra, imbir. Danie z nutą orientalną i do niego dwa wina
Champalou 2014 ( importer Deliwina cena 89 zł) oraz B&G Passeport Vouvray 2013. Apelacja Vouvray rozciąga się na 2200 hektarach prawego brzegu Loary. Produkuje się tu 117 000 hl wina jedynie z jednego szczepu Chenin blanc. Winnice położone są na tarasach trawertynowych zapewniający znakomity drenaż wody deszczowej. Klimat jest oceaniczny z wpływami kontynentalnymi zapewnionymi przez zbocza górskie chroniące go przed zimnem i wiatrem. W zależności od ekspozycji na słońce, każda winnica ma swój własny mikroklimat. Wpływa to na niezwykłą różnorodność win tej apelacji.
Grubo krojony tatar, imbir, sos sojowy, czarny sezam i kolendra do tego wino ze szczepu Chenin blanc ( Champalou 2014 ) Połączenie idealne i dla mnie największe pozytywne zaskoczenie tej degustacji.

Cabernet franc i smażona pierś kaczki Barbarie z jeżynami i jałowcem. Do tego dwa wina Domaine de la Gitonniere 2013 (cena 27,99 zł) i Clos de Beaulieu, Samur Puy Notre Dame (cena 36 zł) oba import E.Leclerc. Wina zdecydowanie do jedzenia. Lekkie z niedużymi taninami. Dominują aromaty czerwonych owoców. Do zaproponowanego dania lepiej dopasowało się Domaine de la Gitonniere.

Rose d’Anjou i beza truskawkowa. Wino jak to bardzo trafnie określił prowadzący takie trochę “dziewczyńskie” Jasne, delikatne w nosie dominują maliny, truskawki i cytryny. W ustach landrynkowe. Niestety nie dało rady unieść pysznej bezy truskawkowej (producent Maison Castel cena 18 zł).
Bardzo ciekawa i pouczająca degustacja, która uświadamia, że pomimo wielu oczywistości w połączeniach wina i jedzenia jest jeszcze wiele do odkrycia i że nie na wszystkie połączenia wpadłoby się samemu.
Degustowałem na zaproszenie organizatora Business France oraz Magazynu Wino.


Zdjęcia Gabriel Kurczewski z Poza Tokajem.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz