niedziela, 10 marca 2019

Kaczka z jabłkami i trawą żubrową


Kaczka z jabłkami to klasyka. Proponuję dodać trochę trawy żubrowej, a otrzymamy nowe danie.


  • kaczka,
  • 1 kg jabłek,
  • 80 g migdałów prażonych solonych,
  • 4 łyżeczki turówki wonnej*,
  • 2 łyżki miodu lipowego,
  • tłuszcz
Kaczkę dokładnie umyć i osuszyć. Odciąć kuper i szyję. Ułożyć na grzbiecie i mocno nacisnąć mostek.
Kaczkę wyluzować (można pominąć ten etap). Warto nauczyć się luzować drób. Za pierwszym razem może być problem, zajmie nam to trochę czasu, ale z każdym następnym ptakiem będzie coraz łatwiej. Najważniejsze nie bać się :)
Odciąć kuper i szyję. Ułożyć na grzbiecie i mocno nacisnąć mostek. Ostrym nożem, przy szyi, odciąć mięso od szkieletu. Gdy dojdziemy do skrzydełek należy je wyłamać ze stawów i odciąć. Od strony kupra również, odcinać mięso od kości cały czas uważać, aby nie przeciąć skóry, delikatnie oddzielać mięso. Przyciąć więzadła przy stawach biodrowych. Następnie oddzielić mostek i żebra. Skośne stawy przy mostku nadciąć, wyłamać i przeciąć. Odciąć mięso od łopatek i tu uważać, aby nie przeciąć skóry. Wyciągnąć korpus przez kuper.
Cały czas należy ostrożnie przecinać błony tak, aby mięso pozostawało przy skórze a nóż cały czas ocierał się o powierzchnię kości.
Natrzeć kaczkę solą i odstawić na 2 godziny.
Migdały posiekać.
Jabłka obrać, pokroić na ćwiartki lub szóstki (zależy od wielkości jabłek), wyjąć gniazda nasienne, wymieszać z migdałami, trawą żubrową i miodem.
Wypełnić kaczkę jabłkami, nie upychamy jabłek, powinno nam zostać około połowy jabłek.
Otwory spiąć wykałaczkami a następnie nitką zasznurować wokół wykałaczek.
Kaczkę posmarować tłuszczem, ułożyć na blasze wysmarowanej tłuszczem.


Wstawić do piekarnika nagrzanego do 120 stopni.
Po 1,5 godziny zlać wytworzony tłuszcz.
Do pozostałych jabłek wlać dwie łyżki tłuszczu, wymieszać. Ułożyć jabłka wokół kaczki. Piec kolejne 1,5 godziny.
Po tym czasie wyjąć jabłka, można przygotować z nich pierogi lub po prostu podać je z kaczką (przygotowałam ciasto na pierogi z żółtkami, do jednego pieroga wkładałam cząstkę jabłka), podnieść temperaturę w piekarniku do 180 stopni i piec 30 minut.
Podałam kaczkę z pierogami z jabłkami i z galaretką z jabłek z trawą żubrową (500 ml soku z jabłek, garść trawy żubrowej, 3 g agaru – zagotować sok z trawą żubrową, dodać agar wymieszany z 3 łyżkami soku i zagotować cały czas mieszając płyn. Wyjąć trawę i wylać galaretkę do naczynia z płaskim dnem do zastygnięcia).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz