wtorek, 5 marca 2019

Kruszon


Kruszon przyrządza się z z win białych, od lekkich stołowych, aż do wykwintnych , np. szampańskich. Do kruszonów daje się w lecie świeże owoce, np. jabłka złote renety, pomarańcze lub ananasy, pokrajane w plasterki, wlewa kieliszek koniaku lub likieru.(...)
Kruszony podaje się w dniach upalnych, lub podczas tańca.” Tak o kruszonie pisała Antonina Piętkowa w Nowoczesnej kuchni domowej w 1935 roku.
Nazwa kruszon pochodzi od francuskiego cruchon - dzbanek
Proponuję, na wzór kruszonu z Krzeszowa*, kruszon z owocami suszonymi. Jednak zamiast gruszek proponuję morele – są pyszne i stanowią czasem większą atrakcję niż sam napój. Oczywiście nie jest to przysmak dla dzieci ;)
Owoce suszone zalane winem, muszą kilka godzin postać, aby wino nabrało ich smaku.
Proponowany kruszon będzie lekkim napojem alkoholowym.


  • 2 butelki wina białego wytrawnego,
  • spora garść suszonych moreli,
  • spora garść suszonych śliwek,
  • spora garść suszonych jabłek,
  • butelka wody gazowanej,


Do zamykanego słoika włożyć owoce, zalać winem. Słoik zakręcić, odstawić na kilkanaście godzin, od czasu do czasu wstrząsać.
Przed podaniem napój przecedzić przelewając kruszon do dzbanka lub karafki. Oczywiście moreli i śliwek nie wyrzucamy – podajemy je oddzielnie, na pewno znajdą się na nie amatorzy.


Kruszon nalewać do szklanek, uzupełniać mocno schłodzoną wodą gazowaną.
Jeżeli ktoś lubi słodkie napoje, można go dosłodzić.*kruszon z Krzeszowa przygotowywano od lat, na bazie wina owocowego z okolicznych sadów, oraz z suszonych owoców z tychże sadów – jabłek, gruszek, śliwek. Wpisany na listę produktów tradycyjnych.

szklanka z 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz