wtorek, 22 kwietnia 2014

Kocham oliwę


Jakiś czas temu na zaproszenie http://kochamoliwe.com/ uczestniczyłam w spotkaniu z Fernando Ortegą założycielem http://iloveaceite.com/, który opowiadał o oliwie, jej produkcji, rodzajach oraz przypomniał podstawy degustacji oliw. 


Fernando Ortega przedstawił nam proces produkcji oliwy, czyli soku z oliwek.
Oliwki zaczyna się zbierać, gdy są jeszcze w pełni dojrzałe, na początku listopada. Wówczas oliwa jest najlepsza, z wyczuwalną goryczką na podniebieniu i lekkim paleniem w gardle. Oliwki zbierane są prosto z drzewa. Z owoców, które spadły na ziemię powstaje oliwa gorszej jakości.
Koniec zbiorów przypada na koniec lutego, początek marca, wówczas oliwki są już bardzo dojrzałe a oliwa z nich powstała jest dużo łagodniejsza.
Zebrane oliwki w ciągu 2 – 3 godzin docierają do przetwórni gdzie poddawane są 1,5 godzinnemu procesowi gniecenia, w wyniku którego powstaje pasta. Następnie mieszana jest ona z wodą i wirowana w celu pozbycia się wytłoków – masy stałej.
Następnie 24 godziny odpoczywa, po czym zlewany jest czysty, 100% sok z oliwek znad osadu.


W ten sposób otrzymujemy oliwę najwyższej jakości extra virgin.
Można ją filtrować lub nie. Niefiltrowana może mieć osad i być lekko mętna.


Ze 100 kilogramów owoców otrzymujemy około 20 kg soku z oliwek.
Często miesza się oliwę z różnych odmian aby otrzymać pożądany smak.
Oliwa z różnych odmian oliwek ma różny smak.
Nie jest natomiast istotny kolor oliwy, dlatego podczas profesjonalnej degustacji oliwę nalewa się do niebieskich naczynek.
Ważny jest aromat i smak.
Najdroższą oliwą jest oliwa z pierwszego dnia zbiorów.
I tak, w skrócie, wygląda produkcja soku z oliwek, który nazywany jest oliwą extra virgen.
Z oliwek gorszej jakości –które spadły na ziemię, przejrzałe, przemrożone, źle transportowane … - otrzymywana jest oliwa lampante, która nie nadaje się do bezpośredniej konsumpcji. Jest ona poddawana rafinacji, podczas której pozbawiana jest smaku i aromatu. Następnie dodaje się do niej niewielką ilość oliwy virgen.
Oliwa jest doskonałym dodatkiem do pieczywa, sałatek oraz świetnie sprawdza się w gotowaniu i smażeniu. Temperatura dymienia wynosi około 210 stopni, czyli jest wyższa niż temperatura smażenia, która wynosi około 180 stopni. 
Kupując oliwę sprawdźmy czy aby na pewno jest to oliwa extra virgen.


Spotkanie odbyło się w barze Sol y Sombra Tapas Bar.
Wszystkie dana serwowane podczas spotkania, przyrządzone były z użyciem oliwy extra virgen.


 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz