niedziela, 22 czerwca 2014

LUXITALYWINE w Piwnicy pod Harendą


12 czerwca 2014 na zaproszenie LUXITALYWINE mieliśmy okazję uczestniczyć, w kolejnym już, spotkaniu poświęconym prezentacji Włoskich win i produktów spożywczych.
Bohaterami spotkania były wina toskańskie m.in. powstające na bazie szczepu Sangiovese CHIANTI CLASSICO DOCG i MONTESCUDAIO DOC. Nie zabrakło również słynnego, podflorenckiego CARMIGNANO DOCG na bazie uprawianego w tym rejonie od czasów medycejskich szczepu Cabernet Sauvignon. 



Na degustacji pojawiło się też unikalne wino BURSON z Emilii Romanii powstające w rejonie Rawenny z autochtonicznego szczepu Longanesi.

W spotkaniu uczestniczyło pięciu producentów którzy zaprezentowali swoje wina.
Moją szczególną uwagę zwróciły:



COLLE SANTA MUSTIOLA – Chiusi (Siena) To 5 hektarowe gospodarstwo znajdujące się w rejonie antycznej stolicy Etrusków Chiusi w prowincji sieneńskiej, powstało na początku ubiegłego wieku. Podczas przebudowy znaleziony został na jego terenie grobowiec z epoki etruskiej, który stal się integralną częścią winiarni i służy jako podziemny skład win. Pomimo, iż winnice są objęte apelacją Chianti DOCG ich właściciel Fabio Cenni celowo produkuje wyłącznie wina objęte  apelacją IGT gdyż nie podziela zbyt liberalnych, dalekich od toskańskich tradycji Sangiovese, reguł Chianti DOCG .


Gospodarstwo produkuje obecnie ok 18.000 butelek wina rocznie. Fabio Cenni do Warszawy przywiózł między innymi:
 „Poggio ai Chiari” Sangiovese IGT Toscana 2005; (Sangiovese 100%)
„Poggio ai Chiari” Sangiovese IGT Toscana 2006; (Sangiovese 100%)
te zrobione w 100% ze szczepu Sangiovese wina dojrzewały 36 miesięcy w dębowych beczkach a następnie 24 miesiące w butelce. Nos jest intensywny, trwały, dominują nuty czerwonych owoców (wiśni, jeżyn) suszonych ziół, przypraw ( pieprz, jałowiec, gałka muszkatołowa). Usta są świeże, owocowe, z nutami warzywno-balsamicznymi.
Wino jest gładkie, jedwabiste, eleganckie a tanimy bardzo ładnie wtopione. Bardzo smaczne wina.



Według mnie lepszy- ciekawszy jest rocznik 2006


SATOR – Pomaia (Pisa) to 30-hektarowe gospodarstwo posiadające aktualnie 9 hektarów winnic znajduje się w na terenie toskańskiej apelacji DOC Montescudaio w prowincji pizańskiej.
Tu moją uwagę zwróciło wino “Operaundici” Montescudaio DOC 2011; (Sangiovese 50%, Ciliegiolo 25%, Teroldego 25%) wino dojrzewa 18 miesięcy w beczkach z francuskiego dębu następnie 2 miesiące w stalowych kadziach i kolejne 6 w butelce.
Nos jest złożony dominują czerwone owoce , śliwki, z nutą tytoniu i białego pieprzu. Usta są eleganckie czekoladowe z balsamicznymi nutami eukaliptusa. Taniny są aksamitne i miękkie.





VILLA MANGIACANE – San Casciano (Florencja) Nazwa posiadłości związana jest z powstałą na jej terenie w XVw w/g projektu Giorgio Vasariego i Michelangelo Buonarottiego willą, do której dostępu strzegły dwa kamienne psy nazwane z łaciny „Magna Cane” –„Wielkie Psy”. Ta wspaniała, zachowana do dziś dnia willa, należała w tym okresie do rodziny Machiavellego. Dzisiejsza 306 hektarowa posiadłość, o 500-letniej historii produkcji wina i oliwy z oliwek, rozciąga się pomiędzy toskańskimi gminami San Casciano in Val di Pesa i Greve in Chianti zaledwie kilkanaście kilometrów od Florencji.
Wśród kilku Chianti mnie szczególnie zaciekawiło Chianti Classico Riserva DOCG 2009 ; (Sangiovese 95%, Colorino 5%) wino to dojrzewało w beczkach z dębu francuskiego przez 18 miesięcy.
Nos jest subtelny, złożony dominują czerwone owoce, suszone kwiaty i biały pieprz.
Wino jest skoncentrowane posiada dobrą strukturę i złożoność, na podniebieniu jest efektowne i długie. Beczka jest nieagresywna. Klasyka gatunku.




ARTIMINO – Artimino (Prato);
Położona zaledwie 20 km od Florencji posiadłość Artimino, rozciąga się na obszarze 732 ha (w tym 80 ha winnic i 18 tys. drzew oliwnych). Jej sercem jest słynna Willa Medycejska „La Ferdinanda”, która w 2013 r. wpisana została do dziedzictwa kulturowego UNESCO.
Cabernet Sauvignon,będący składnikiem wszystkich najlepszych win o prestiżowej apelacji DOCG Carmignano, w tym największego na tym obszarze producenta Artimino, został zasadzony na tym terenie w 1533 r. przez pochodzącą z Francji Katarzynę Medycejska. Dzięki swej wielowiekowej, lokalnej historii i znakomitej aklimatyzacji na tym skrawku Toskanii Cabernet Sauvignon jest tu uznawany jako winorośl autochtoniczna. W 1716 r. Wawrzyniec III Medycejski w swym dekrecie podawał Carmignano jako przykład pierwszego terytorium winiarskiego objętego „apelacją o kontrolowanym pochodzeniu”, czyli odpowiedniku dzisiejszego DOC
„Grumarello” Carmignano Riserva DOCG 2008 – Cru; (kupaż Sangiovese, Cabernet Sauvignon, Merlot, Syrah i innych) – wino spędza 24 miesiące w dębowych beczkach a następnie 24 miesięcy w butelce przed skierowanie do sprzedaży. Ma rubinowy kolor z jasnymi odcieniami fioletu. Dominują w nim aromaty dojrzałych owoców wiśni i malin oraz nuty korzenne czarnego pieprzu. W ustach jest mięsiste i pełne. Garbniki są miękkie i przyjemne.




Oprócz win niekwestionowaną gwiazdą tego dnia był słynny Parmigiano Reggiano.
Ten wyrabiany od XI wieku początkowo przez benedyktyńskich zakonników ser jest produktem certyfikowanym oznaczeniem Chroniona Nazwa Pochodzenia (PDO). Oznacza to, że jego cechy wyróżniające go pośród innych serów, oraz miejsce pochodzenia są gwarantowane przez system unijnych norm, chroniących zarówno producentów jak i nas konsumentów.
Proces wyrobu sera następuje zgodnie ze specyfikacją produktu PDO i jest certyfikowany przez niezależny podmiot „Dipartimento Controllo Qualità”.


Znak towarowy Parmigiano Reggiano można umieścić jedynie na serze:
- wytworzonym i dojrzewającym w miejscu pochodzenia
- wytworzonym ściśle według zasad, które wymagają precyzyjnychmetod produkcji (standard produkcji), kontroli żywienia krów (uregulowanie w zakresie żywienia) oraz jakościowego doboru i oznaczenia (uregulowanie w zakresie oznaczenia)

 Produkcja mleka, a następnie sera, odbywa się w ściśle określonym regionie obejmującym prowincje Parma, Reggio Emilia, Modena, Bolonia na zachód od rzeki Reno i Mantua na wschód od rzeki Pad.
Do wyrobu 1 kilograma Parmigiano Reggiano potrzeba 16 litrów mleka.
A do wyrobu jednej okrągłej formy Parmigiano Reggiano potrzeba aż 550 litrów mleka. Potem trzeba już  tylko czekać i czekać.
Najlepiej smakuje podany w kawałkach ze świeżymi lub suszonymi owocami albo skropiony octem balsamicznym. Doskonale nadaje się też do zup, sałatek i dań głównych.
Pogryzając go i delektując się jego idealnym smakiem oczami wyobraźni widziałam go jako składnik wielu dań. Można go podawać do większości włoskich dań z makaronów. Dodanie stopionej skórki do zupy, na przykład Minestrone, nada jej niepowtarzalny smak. Jako dodatek w sałatkach ze świeżych warzyw skorpiony oliwą z pierwszego tłoczenia. Można go podać również ze świeżymi owocami  jabłkami lub gruszkami. Ten bardziej dojrzały z figami, orzechami laskowymi , suszonymi śliwkami. Do dań głównych jako dodatek do carpaccio z wołowiny, ryb lub z pieczeni wołowej. Zastosowań jest naprawdę wiele. My degustowaliśmy Parmigiano Reggiano 24 i 36 miesięczny
Młodszy (o minimalnym okresie dojrzewania 12 miesięcy) dobrze skomponuje się z białym wytrawnym winem, starszy ( minimalny okres dojrzewania 24 miesiące ) to już wina czerwone.





 

Na stołach pojawiły się również wspaniałe rzemieślnicze makarony neapolitańskiego producenta Le Gemme  del Vesuvio. Produkowane z najwyższej jakości semoliny pszenicy durum. Ich kształty i smak to już włoska specjalność. Ja zrezygnowałam z sosów sam Parmigiano Reggiano wystarczył. Do tego oczywiście kieliszek wina. Połączenie idealne.




Bardzo ciekawym nieznanym mi do tej pory produktem okazały się sycylijskie galaretki produkowane na bazie win Nero d’Avola, Marsala, Zibibbo, Insolia i Malvasia. Ich producent Scyavuru  (w sycylijskim dialekcie oznacza zapach) zapewnia, że są one przygotowywane całkowicie ręcznie. Z poszanowaniem tradycji, pasją i miłością do kultury i miejsca.
Wino doprowadza  się bardzo szybko do wrzenia, dzięki czemu można skoncentrować i wydobyć najlepsze zapachy i aromaty z wyśmienitych  sycylijskich win. Były bardzo smaczne.





I w ten sposób dotarliśmy do słodkich deserów.
Mieliśmy okazję spróbować  rzemieślniczych czekoladek Tartufo Dolce i Tarocco których  producentem jest firma  Blanghe z piemonckiej Alby. Firma powstała w 1977 roku w samym centrum Piemontu w miejscowości Alba która większości z nas kojarzy się ze słodyczami Ferrero oraz z doskonałymi winami jak Barolo, Barbaresco. Okolica znana jest jeszcze z plantacji doskonałych orzechów laskowych. I właśnie z tych orzechów w połączeniu z kakao firma Blanghe produkuje przepyszne trufle. Próbowaliśmy dwóch smaków Tartufi dolce Bianco i Tartufi dolce Cappuccino. Wszystkie bardzo smaczne, które najlepsze - zdania wśród uczestników degustacji były podzielone.





Nie mogło zabraknąć ciast z Weneckiej firmy Pasticceria Fraccaro, cukierni istniejącej od 1932 roku, wypiekającej ciasta według tradycyjnych metod, słynącej z wypieku panettone oraz ciasta śliwkowego.

Pełna lista win zaprezentowanych w trakcie degustacji:
I. ARTIMINO – Artimino (Prato);
1.“Vin Ruspo” Rosato di Carmignano DOC 2013; (Sangiovese, Cabernet Sauvignon,
Merlot)
2.“Barco Reale” di Carmignano DOC 2013; (Sangiovese, Cabernet Sauvignon,
Merlot i inne)
3. Carmignano DOCG 2011; (Sangiovese, Cabernet Sauvignon, Merlot i inne)
4. „Riserva Villa Medicea” Carmignano DOCG 2010; (Sangiovese, Cabernet
Sauvignon, Merlot i inne)
5. „Grumarello” Carmignano Riserva DOCG 2008 – Cru; (Sangiovese, Cabernet
Sauvignon, Merlot, Syrah i inne)
6. Vin Santo di Carmignano Occhio di Pernice; (Sangiovese, Canaiolo, Aleatico,
Trebbiano Toscano, Malvasia Bianca Lunga, San Colombano)

II. SATOR – Pomaia (Pisa);
1. “Sator” Montescudaio DOC 2012; (Sangiovese 85%, Teroldego 15%)
2. “Sileno” Sangiovese IGT Toscana 2011; (Sangiovese 100%)
3. “Sileno” Ciliegiolo IGT Toscana 2012; (Ciliegiolo 100%)
4. “Sileno” Merlot IGT 2011; (Merlot 100%)
5. “Operaundici” Montescudaio DOC 2011; (Sangiovese 50%, Ciliegiolo 25%,
Teroldego 25%)

III. COLLE SANTA MUSTIOLA – Chiusi (Siena);
1. „Poggio ai Chiari” Sangiovese IGT Toscana 2005; (Sangiovese 100%)
2. „Poggio ai Chiari” Sangiovese IGT Toscana 2006; (Sangiovese 100%)
3. „Vigna Flavia” Sangiovese IGT Toscana 2009; (Sangiovese 97%, Colorino 3%)

IV. VILLA MANGIACANE – San Casciano (Florencja);
1. Chianti Classico DOCG 2011; (Sangiovese 85%, Canaiolo 10%, Colorino 5%)
2. Chianti Classico Riserva DOCG 2009 ; (Sangiovese 95%, Colorino 5%)
3. Chianti Classico Riserva DOCG 2011; (Sangiovese 95%, Colorino 5%)
4. Chianti Classico Anniversary DOCG 2011; (Sangiovese 90%, Merlot 10%)
5. „Mhuri” Toscana Rosso IGT 2011; (Sangiovese 80%, Canaiolo 20%)
6. „Shamiso” Toscana Rosato IGT 2013; (Sangiovese 100%)
7. “Il Cardinale” Vin Santo del Chianti Classico DOC

V. RANDI – Fusignano (Ravenna);
1. “Burson” Etichetta Blu Ravenna Rosso IGT 2011; (Longanesi 100%)
2. “Burson” Etichetta Nera Ravenna Rosso IGT 2009; (Longanesi 100%)
3. „Rambella” Ravenna Bianco IGT 2013; (Famoso 100%)
4. “Burson” Rosato Brut 2012 ; (Longanesi 100%)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz